Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To był najpiękniejszy pałac Łużyc. Teraz strzegą go psy. Barokowy obiekt w Radomierzycach to prawdziwa perełka

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Pałac na wodzie w Radomierzycach to jeden z piękniejszych zabytkowych obiektów w okolicy.
Pałac na wodzie w Radomierzycach to jeden z piękniejszych zabytkowych obiektów w okolicy. PAG
Pałac w Radomierzycach (pow. zgorzelecki) to jeden z najpiękniejszych obiektów Łużyc. Niestety, od lat zamknięty na cztery spusty, otoczony podwójną fosą i pilnowany przez stróża. Przez chwilę pojawiła się szansa na przywrócenie mu dawnej świetności. Przeczytajcie historię pałacu na wodzie. Czy kiedyś odzyska blask?

Spis treści

Był najpiękniejszy na Łużycach. Historia pałacu w Radomierzycach

Budowę pałacu na sztucznej wyspie otoczonej podwójnym pierścieniem rzeki Nysy Łużyckiej rozpoczęto w 1708 roku na polecenie Joachima Zygmunta von Ziegler-Klipphausen, polsko-saskiego szambelana króla Augusta II Mocnego. Początkowo miał powstać tam zakład wychowawczy dla panien szlacheckiego pochodzenia. Ziegler nie był żonaty i już za życia postanowił cały swój majątek przekazać dobroczynnej fundacji- jedna dama dworu i dwanaście szlacheckich panien, które bez własnej winy popadły w biedę miały zamieszkać w przytułku. Musiały być niezamężne, wyznania ewangelickiego oraz udokumentować swoje szlacheckie pochodzenie na cztery pokolenia wstecz.

fotopolska.eu

Barokowy pałac został zbudowany w kształcie zbliżonym do litery "H", z krótszymi skrzydłami bocznymi od strony południowej. W nich umieszczono m.in. dwubiegowe klatki schodowe. Na osi głównego holu w południowym ryzalicie znajduje się reprezentacyjna, trzybiegowa klatka schodowa. Obszerny hol podtrzymywały cztery filary, a w bocznych niszach umieszczono figury Pax, Concordii, Modestii i Constanti. Na pierwszym piętrze powstała okazała sala balowa zwana "Białą Salą", zajmująca dwie kondygnacje. Ściany ozdobiono pilastrami na wysokich cokołach. Dawniej znajdowały się w niej dwa kominki, a na suficie bogato zdobiony plafon. Obok Sali Białej mieściły się reprezentacyjne apartamenty dla gości.

W skrzydle wschodnim powstała jadalnia oraz pokoje głównej przełożonej. Ściany pokrywały bogate zdobienia sztukatorskie. W czasie budowy pałacu po stronie wschodniej i zachodniej założono park i ogród. Otoczono je murem oporowym w formie bastionu w narożnikach południowo-wschodnim oraz południowo-zachodnim. Po bokach pałacu zbudowano dwa pawilony m.in. dla gości, a w narożnikach północno-wschodnim i północno-zachodnim dwie piętrowe oficyny. Na teren pałacu przez fosę prowadzą dwa kamienne mosty. W 1745 roku, dzięki zakwaterowaniu w pałacu Fryderyka Wielkiego obiekt zyskał sławę „Najpiękniejszego Pałacu Łużyc”.

fotopolska.eu

Pierwsza renowacja pałacu została przeprowadzona w latach 1817-1822, kolejna w 1856 roku. Następnie w latach1875-1876 odnowiono sklepienia, wzmocniono konstrukcję stropu klatki schodowej, przeprowadzono remont wnętrz.

W 1945 roku barokowy pałac został rozgrabiony. Stacjonowali tutaj niemieccy żołnierze, a potem na teren kompleksu weszła Armia Czerwona. Obiekt niszczał i popadał z roku na rok w ruinę. Architektoniczną perełkę w 1999 roku kupił Marek Głowacki, właściciel firmy GERDA.

Nadzieja dla niezwykłego pałacu i nagła śmierć właściciela

Pałac w Radomierzycach od zawsze wzbudzał zachwyt turystów i mieszkańców, jednak remont tak wielkiego obiektu wyceniany był na wielomilionowe kwoty. Gdy pałac został kupiony przez Marka Głowackiego pojawiła się ogromna szansa, że znów zacznie bić blask od tego miejsca. Powstała Fundacja Ochrony Zabytków i Dziedzictwa Narodowego, którą powołał Głowacki, a jako główny inicjator i inwestor planował utworzenie tutaj centrum hotelowo- konferencyjnego. Miało być ono zapleczem do spotkań i konferencji dla gości z Polski i zza granicy. Doskonałe usytuowanie – u styku trzech granic.

Prace nad renowacją pałacu ruszyły z kopyta, a w ciągu czterech lat wymieniono stropy, dachy, okna i przeprowadzono porządki. Niestety w 2003 roku inwestycje nagle zatrzymała niespodziewana śmierć Marka Głowackiego. Pieczę nad realizacją wizji o niezwykłym miejscu przejęła żona zmarłego, choć nie miały one już takiego tempa. Jej śmierć rzuciła cień na możliwości odbudowy pałacu na wodzie. Fundacja zakończyła działalność, a obiekt trafił w ręce spadkobierczyń, córki i wnuczki Głowackiego. Dziś jednak niewiele dzieje się wokół zabytkowego kompleksu. Trwają prace porządkowe- za bramą słychać kosiarki i piły do drewna, a obiekt jest monitorowany i pilnowany przez stróża. Czy można go zwiedzać? Oficjalnie nie można wejść na jego teren, ani oglądać go z zewnątrz.

Dookoła pałacu poprowadzona jest ścieżka wśród drzew. To miejsce zachwyca.PAG

Gdzie znajduje się najpiękniejszy pałac Łużyc? MAPA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto