18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tętniak mózgu usunięty bez operacji. Legniczanka jest zdrowa

Artur Szałkowski
Tętniak mózgu usunięty bez operacji. U Anny zajączkowskiej z Legnicy wykonano embolizację tętniaka nową metodą WEB
Tętniak mózgu usunięty bez operacji. U Anny zajączkowskiej z Legnicy wykonano embolizację tętniaka nową metodą WEB Artur Szałkowski
Tętniak mózgu usunięty bez operacji. Legniczanka jest zdrowa. Wałbrzyscy lekarze jako pierwsi w kraju wykonali zabieg zamknięcia tętniaka w mózgu nową metodą. Wyleczyli w ten sposób Annę Zajączkowską z Legnicy.

Tętniak mózgu usunięty bez operacji. Legniczanka jest zdrowa. Dzięki wałbrzyskim neurochirurgom oraz zastosowanej przez nich nowatorskiej metodzie leczenia tętniaków, życie Anny Zajączkowskiej z Legnicy wróciło do normy. W 2006 r. lekarze zdiagnozowali u obecnie 74-letniej kobiety tętniaka w obrębie mózgu. Groził pęknięciem i natychmiastową śmiercią pacjentki.

- Kiedy lekarze wykryli u mnie tętniaka powiedzieli, że konieczna jest natychmiastowa operacja - mówi Anna Zajączkowska. - Zabieg operacyjny wiązałby się jednak z koniecznością otwarcia czaszki. Obawiając się powikłań, odmówiłam.

Rezygnując z zabiegu operacyjnego, legniczanka ryzykowała życiem. Z perspektywy czasu nie żałuje decyzji. Jest bowiem pierwszą w Polsce pacjentką, u której przeprowadzono zabieg embolizacji tętniaka tętnicy środkowej mózgu nowym systemem o nazwie WEB. Zabieg został przeprowadzony na Oddziale Neurochirurgii Specjalistycznego Szpitala im. dra. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Dotychczas na świecie wykonano około 700 takich zabiegów. Najwięcej około 200 w Niemczech. Dlatego pierwszy zabieg wykonywany w Wałbrzychu, nadzorował prof. Joachim Klisch z Helios Hospital Erfurt w Niemczech.

Pacjentce przez prawą pachwinę, tętnicą udową został wprowadzony cewnik. Następnie lekarz obserwując monitor na sali zabiegowej, poprzez naczynia krwionośne kobiety dotarł do tętniaka, który wypełnił siateczką z nitinolowych drucików. Zabieg trwał około 15 minut. Wcześniej wykonywane, podobne zabiegi, w których tętniak był wypełniany platynowymi nitkami, nie mogły być przeprowadzane u pacjentów z szeroką podstawą tętniaka. Metoda WEB to umożliwia.

- Dzięki nowej metodzie jest mniej powikłań i utraty krwi. Mniejsza jest także dawka promieniowania jonizującego podczas zabiegu dla pacjenta i personelu - wyjaśnia Maciej Miś, lekarz neurochirurg, który wykonywał zabieg.

Dotychczas wykrycie u pacjenta tętniaka o dużej podstawie w obrębie mózgu, oznaczało dwie możliwości. Jego pęknięcia i śmierć lub ryzykowną operację, przy której konieczna była trepanacja czaszki. Rozwój medycyny sprawił, że pojawiła się trzecia możliwość. Do tętniaka w mózgu pacjenta, jest wprowadzana poprzez jego naczynia krwionośne niewielka siateczka. Wypełnia się nią tętniaka. Wszystko trwa niespełna kwadrans i 12 godzin po zabiegu pacjent wstaje z łóżka.

Odział neurochirurgii wałbrzyskiego szpital jest pierwszym w kraju, gdzie zabieg embolizacji tętniaka wykonano tzw. systemem WEB. Pierwszą pacjentką jest 74-letnia legniczanka. Zabieg został przeprowadzony przez wałbrzyskiego lekarza neurochirurga Macieja Misia pod nadzorem prof. Joachima Klischa ze szpitala w niemieckim Erfurcie. U naszych zachodnich sąsiadów, przeprowadzono około 200 takich zabiegów. Natomiast na całym świecie około 700. Dzięki temu, że wałbrzyski szpital jest prekursorem w nowatorskiej metodzie leczenia tętniaków, planowane jest organizowanie w nim szkoleń dla lekarzy z całej Polski. Tym samym wałbrzyski oddział neurochirurgiczny staje się jednym z wiodących w kraju.

- Jesteśmy jednymi z pierwszych w kraju, którzy zaczęli stosować zabiegi trombektomii mechanicznej przy leczeniu udarów u pacjentów - mówi Maciej Miś, lekarz neurochirurg. - Poprzez tętnicę udową pacjenta wprowadzamy cewnik i naczyniami krwionośnymi docieramy do miejsca gdzie jest skrzeplina. Usuwamy ją i umożliwiamy przepływ krwi.

Wałbrzyscy neurochirurdzy specjalizują się również od pewnego czasu we wszczepianiu ruchomych protez kręgosłupa, przeprowadzając operacje u pacjentów leżących na plecach. Inną nowinką stosowaną w wałbrzyskim szpitalu od kilku lat, jest również wszczepianie protez kręgosłupa, które są wykonane z włókien węglowych.
- Zaletą tego materiału jest to, że przyrasta kością. dzięki niemu bez przeszkód mozna także wykonywać rezonans u pacjenta - wyjaśnia Maciej Miś, lekarz neurochirurg.

Wałbrzyscy neurochirurdzy specjalizują się także w leczeniu poważnych urazów mózgu. Najlepszym tego przykładem jest zdarzenie z 2003 r. Do szpitala trafiła wówczas 18-latka, która zjeżdżając na dętce uderzyła głową w lód. Do szpitala trafiła w ciężkim stanie i rokowania nie były najlepsze. Tymczasem po długiej kuracji sama opuściła szpital.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto