Termin oddania S3 między Polkowicami a Lubinem przesunięty. Poprawiają błędy po poprzednim wykonawcy

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Nie do końca drugiego kwartału, ale nawet do końca tego roku potrwają prace nad zakończeniem budowy blisko 14-kilometrowego odcinka drogi S3 na trasie Polkowice-Lubin. Nowy wykonawca musi poprawiać błędy po poprzednim.

Budowa odcinka S3 od węzła Polkowice Północ (Kaźmierzów) do węzła Lubin Północ przeciąga się już od dłuższego czasu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o odroczeniu terminu zakończenia robót. Potrwają jeszcze mniej więcej do końca, zamiast do połowy roku. Co jest tego powodem?

– W okresie zimowym, który zgodnie z warunkami kontraktu potrwa do 15 marca, wykonawca realizował prace ziemne, roboty konstrukcyjne oraz wykończeniowe. Za sprawą warunków atmosferycznych prowadzono je w ograniczonym zakresie. Obecnie trwa rozbiórka nawierzchni bitumicznej na drodze objazdowej, po której odbywał się ruch w obu kierunkach do momentu przełożenia go na trasę główną S3. Trwa skarpowanie i humusowanie nasypów, wykopów oraz rowów. Trwają prace przy makroniwelacji terenów płaskich i ich porządkowaniu oraz humusowaniu. Wykonywane są uzupełnienia pasa rozdziału na S3 oraz poboczy, a także montaż przepustów w rowach pod zjazdami – informuje GDDKiA w swoim komunikacie na temat S3.

Jak zapewnia inwestor, wiosną prace pozwolą na więcej i niedługo roboty ruszą w pełnym zakresie. Niezbędne są też poprawki po poprzednim wykonawcy.

– Na obiektach mostowych prowadzone są prace dodatkowe, polegające na naprawie elementów wadliwie wykonanych przez poprzedniego wykonawcę. W zakresie prac branżowych budowana jest część kanału technologicznego, prowadzone są wykopy przy zbiorniku wód opadowych na węźle Polkowice Północ, a także trwa budowa zbiorników retencyjnych w obrębie S3. W połowie marca wykonawca planuje powrócić do wykonywania robót z zakresu elektrycznego, zaś pod koniec kwietnia chce zakończyć zagospodarowanie ściółki leśnej i humusu pozostawionego na terenie budowy przez poprzedniego wykonawcę. Zamierza też rozpocząć nasadzenia zieleni – dodaje GDDKiA.

Przypomnijmy, że od 20 listopada 2020 r. kierowcy korzystają z jednej jezdni trasy głównej na odcinku 6 km pomiędzy Polkowicami i Lubinem. W pełnym zakresie udostępniony został już węzeł Polkowice Południe (relacja z Polkowic na Lubin i z Lubina na Polkowice). Na węźle Lubin Północ dostępne są wszystkie łącznice, za wyjątkiem relacji zjazdowej z DK3 na S3 w kierunku Legnicy, dla której obowiązuje objazd przez DK3 do węzła Lubin Południe.

Tak wyglądają prace na tym odcinku S3
GDDKiA

Wcześniej prace prowadziło konsorcjum

We wcześniejszych latach pracami na budową S3 w naszym rejonie zajmowało się konsorcjum firm Salini i Pribex. Niestety, budowa miała ciągłe problemy i mimo wielokrotnych wezwań wykonawcy do prawidłowej realizacji umowy, GDDKiA została zmuszona do odstąpienia od niej.

– Z przyczyn leżących wyłącznie po stronie wykonawcy – zaznacza GDDiK. – Zgodnie z nową umową obecny wykonawca, Mota-Engil Central Europe, ma dokończyć roboty, uzyskać pozwolenie na użytkowanie i wykonać niezbędną dokumentację powykonawczą.

Inwestor przyznaje również, że nowy wykonawca podczas prac napotkał na więcej problemów i błędów odziedziczonych po poprzednich firmach. Jak się okazało, poprzedni wykonawca, pomimo wielu pisemnych deklaracji nie wywiązał się ze zobowiązań, m.in. nie usunął znacznej ilości materiałów i odpadów zgromadzonych na placu budowy.

– W czasie prowadzenia prac ujawniły się również wady ukryte w wykonaniu elementów mostowych, które muszą zostać naprawione. W konsekwencji wymieniane są między innymi urządzenia dylatacyjne na kilku obiektach inżynierskich. Droga ekspresowa S3 pomiędzy Polkowicami a Lubinem ma szczególne położenie, ponieważ znajduje się na terenie wpływu eksploatacji górniczej i dlatego wykonywane prace muszą przebiegać z zachowaniem najwyższych reżimów technologicznych – dodaje GDDKiA.

Zobacz zdjęcia z budowy S3 na tym odcinku

Termin oddania S3 między Polkowicami a Lubinem przesunięty. ...

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny: Termin oddania S3 między Polkowicami a Lubinem przesunięty. Poprawiają błędy po poprzednim wykonawcy - Głogów Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie