Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tak pracują policjanci kryminalni w Wałbrzychu. Chcesz być jednym z nich? Ruszyła właśnie rekrutacja FILM, ZDJĘCIA

Adrianna Szurman; Film Krzysztof Krajewski
Wideo
od 16 lat
Wałbrzyska policja opublikowała film, jak ćwiczą i pracują policjanci wydziału kryminalnego w Wałbrzychu. Jeśli chcecie dołączyć do tej ekipy, macie na to szansę, bo trwa właśnie rekrutacja. Wydział kryminalny to w każdej komendzie elitarny zespół, budzący respekt. To policjanci z tego zespołu rozpracowują i łapią przestępców. Czy trudno dostać się do służby kryminalnej? Zobacz film i zdjęcia.

Spis treści

- Zostań jednym z nas, dziś o służbie kryminalnej w policji - zachęca Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu i publikuje film z udziałem policjantów pracujących wydziale kryminalnym KMP w Wałbrzychu.

Czy policjantem kryminalnym może zostać tylko pan z dużymi mięśniami?

Wałbrzyska policja prowadzi rekrutację do służby w policji, a zachęcić chce perspektywą pracy w wydziale kryminalnym. Dziś takie wydziały działają w Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu przy ul. Mazowieckiej oraz z w poszczególnych komisariatach. Kryminalnych jest kilkudziesięciu. To wybrani policjanci, którzy mają predyspozycje do takiej służby. Czy muszą to być rośli, umięśnieni mężczyźni, budzący respekt? Niekoniecznie.

- Są sytuacje, że lepiej rozpozna sprawę osoba, która nie będzie się rzucać w oczy właśnie posturą. Niepozorny mężczyzna może sprawdzić się lepiej - zaznacza Marcin Świeży, choć przyznaje, że solidna sylwetka co do zasady jest atutem w takiej służbie, ale nie wyłącznym.

Gdzie diabeł nie może, tam policjantkę pośle? Czyli kobiety w wydziale kryminalnym

W wydziale kryminalnym obok panów, pracują też panie. Jest ich zdecydowanie mniej, bo kilkanaście. Ale, jak mówią, gdzie diabeł nie może, tam kobietę pośle...

- Panie zdecydowanie bardziej budzą zaufanie, więc są sytuacje, w których szybciej zbiorą informacje niż panowie - zaznacza Świeży.

Jak zaznacza, z pewnością trzeba mieć predyspozycje psychiczne, aby pełnić taką służbę. Przyda się na pewno spostrzegawczość, umiejętność wyciągania wniosków, analizowania sytuacji, kreatywność czy dokładność. Czym zajmują się policjanci z wydziału kryminalnego? Nie biegają z pistoletem po mieście, jak to kreują filmy akcji.

- To nieumundurowani policjanci, na miejscu zdarzenia mogą nosić opaskę na ramieniu bądź kamizelkę z napisem Policja. Ci operacyjni funkcjonariusze zajmują się bezpośrednim zwalczaniem szeroko pojętej przestępczości. Przenikają do środowiska przestępczego i zdobywają dowody umożliwiające rozliczenie sprawców z ich działalności. To policjanci, którzy biorą udział w działaniach i bezpośrednio, fizycznie zatrzymują przestępców - tłumaczy Agnieszka Głowacka Kijek.

To ładna, filigranowa blondynka, która pracuje dziś w wydziale prasowym wałbrzyskiej policji, przez lata jednak była funkcjonariuszką wydziału kryminalnego wałbrzyskiej policji.

Jak dodaje, kryminalni są też odpowiedzialni za poszukiwanie osób zaginionych, o nieustalonej tożsamości, czy ukrywających się, a także za ustalanie tożsamości nn, czyli niezidentyfikowanych zwłok.

- Policjanci prowadzą też kompleksową dokumentację poszukiwań. Czasem poszukiwania trwają kilka godzin i kończą się sukcesem. Są jednak takie, które trwają wiele lat i gromadzą kilka tomów akt.

Czy łatwo trafić do wydziału kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu?

Skąd gwarancja, że policjant po szkole policyjnej na lata nie utknie w drogówce czy prewencji?

- Każdy policjant jest obserwowany przez przełożonego, który przez pryzmat swojego doświadczenia ocenia przydatność danej osoby do służby w poszczególnych wydziałach. Ktoś bardzo bystry o analitycznym umyśle lepiej może sprawdzić się np. w wydziale dochodzeniowo - śledczym, gdzie prowadzi się postępowania niż w wydziale kryminalnym - tłumaczy Marcin Świeży.

Podkreśla też, że praca w policji niezależnie od wydziału, do którego trafi młody absolwent szkoły policyjnej, to przede wszystkim służba społeczeństwu. To ciekawy zawód, który daje szansę rozwoju zawodowego. To zawód dla ludzi zaangażowanych, odpowiedzialnych, uczciwych, z poczuciem misji.

Ile zarobi początkujący policjant?

Po zakończeniu podstawowego szkolenia, zarobki policjanta to 4930 zł na rękę. osoby, które nie ukończyły 26 lat, dostają 5300 zł.

Kiedy nabór do policji w Wałbrzychu?

Kolejny nabór do policji w Wałbrzychu już 28 grudnia br. Więcej informacji na stronie Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, trzeba kliknąć w baner "POLICJANT" (z prawej strony ekranu). Informacje o rekrutacji można uzyskać także pod nr tel. 47 87 517 01 i 47 87 514 86.

Tutaj mieści się Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu, zobacz na mapie poniżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak pracują policjanci kryminalni w Wałbrzychu. Chcesz być jednym z nich? Ruszyła właśnie rekrutacja FILM, ZDJĘCIA - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto