Spis treści
Trwająca obecnie zima nie jest przychylna dla narciarzy. Po śnieżnym listopadzie dolnośląskie stoki, w tym Dzikowiec, zaczęto zaśnieżać. Wtedy przyszły grudniowe plusowe temperatury uniemożliwiające dalszą produkcję śniegu, a naturalna pokrywa się stopiła. W styczniu trwa oczekiwanie na zimową aurę.
Prezentujemy informacje o zimowych i atrakcjach całorocznego ośrodka Dzikowiec oraz zdjęcia Dariusz Gdesza z tutejszego stoku wykonane w lutym 2022, gdy białe szaleństwo trwało w najlepsze.
Stok "Dzikowiec" leży o krok od Wałbrzycha
Nieco ponad dziesięć kilometrów dzieli stok narciarski Dzikowiec od 100-tycięcznego Wałbrzycha, ten zaś położony jest kolejne 70 km od Wrocławia, stolicy regionu. Szczyt Dzikowiec Wielki liczący 836 m n.p.m. ze swoim stromym, idealnym do uprawiania narciarstwa alpejskiego i snowboardu stokiem jest atrakcyjny przez cały rok dla wielbicieli aktywnej turystyki. Ten ośrodek nie tylko narciarski, ale też miejsce lubiane przez pasjonatów downhillu i nordic walkingu, znajdziecie w Boguszowie-Gorcach. Do stoku dojechać można z Wałbrzycha w ciągu około 20 minut.
Dojazd z Wałbrzycha do stoku narciarskiego Dzikowiec - mapa
Stacja narciarska Dzikowiec wita turystów w zimie
Dojeżdżający do stóp stoku odwiedzający mają do dyspozycji parking przy budynku obsługi ruchu turystycznego. Dodatkowe miejsca postojowe znajdziecie tuż za przejazdem kolejowym. Stąd do stoku jest pięć minut spacerem. Przy dolnej stacji kolei linowej jest powstały dekadę temu budynek obsługi ruchu turystycznego. Tu się znajduje:
- restauracja z tarasem,
- sanitariaty
- oraz pokój — dyżurka dla ratowników GOPR.
- Na dolnej kondygnacji budynku sezonowo działa wypożyczalnia sprzętu,
- a na górnych dostępne są pokoje gościnne hostelu.
Przy budynku ustawiono też kilkanaście wygodnych ławeczek oraz owalną drewnianą wiatę turystyczną, w której można urządzić sobie klimatyczne spotkanie plenerowe przy ognisku. Tuż obok jest też ogrodzony plac zabaw dla maluchów.
Gastronomia oraz wynajem pokoi obsługiwana jest obecnie przez operatora — Góra Dzikowiec „Chata Dzika”. Rezerwacji można dokonać przez ogólnodostępne serwisy internetowe, m.in. Booking.com. U podnóża Dzikowca swoje przysmaki z różnych kuchni, m.in. gruzińskiej serwuje też Chatka Vladka.

Kolej linowa i wyciąg talerzykowy — trasy, ceny karnetów w ziemie 2023 roku
Stok narciarski Dzikowiec to wyzwanie dla wielbicieli białego szaleństwa. To jeden z najbardziej stromych narciarskich stoków w kraju ze średnim nachyleniem 30%, a w górnej części sięgającym nawet niemal 60%. Przez to jest on wymarzonym miejscem do uprawiania narciarstwa alpejskiego.
Poczuj przypływ adrenaliny — zjazd ze stoku Dzikowca na rowerze!
Na szczyt stoku dojechać można wyciągiem kolei linowej krzesełkowej, której dolna stacja położona jest na wysokości 590 m n.p.m. przy budynku obsługi ruchu turystycznego. Stacja górna mieści się na wysokości 812.30 m n.p.mm, czyli różnica poziomów pokonywana przez kolej wynosi 221.30 m. Na szczyt wjeżdża się niecałe 6 minut. Stok jest oświetlony, noże więc służyć również podczas jazdy nocnej. Stok jest też sztucznie naśnieżany dzięki własnemu systemowi zbiorników wodnych oraz armatek śnieżnych.

Długość trasy po stoku wynosi 779.68 m, warto zaznaczyć, że górna część stoku to z uwagi na nachylenie trasa bardzo wymagająca. Przy górnej stacji kolei od 2014 roku dostępna jest drewniana wieża widokowa, z której można podziwiać nie tylko okoliczne lasy i stację dolną, ale widać stąd też Boguszów-Gorce, Wałbrzych i górę Chełmiec, ale też Góry Stołowe i Śnieżkę.
Więcej o wieży widokowej na Dzikowcu przeczytacie
- Kolej linowa czynna jest w sezonie turystycznym w weekendy w godz. 9:00 – 15:00.
- pierwszy wjazd - godz. 9:00
- wjazdy i zjazdy co 30 minut
- ostatni wjazd - godz. 15:00.