Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Step, pustynia, cykady i wulkany. 10 miejsc w Polsce, które trzeba odwiedzić [ZDJĘCIA]

red
Miejsce absolutnie niezwykłe - drugiego takiego w Polsce nie ma! Rezerwat obejmuje tereny nad Wisłą w okolicy Włocławka. Strome piaszczyste skarpy wystawione na południe i wschód - a więc bardzo dobrze nasłonecznione - sprawiły, że wykształcił się tam zupełnie niezwykły mikroklimat, ze średnimi temperaturami wyższymi nawet o kilka stopni niż ledwie kilka kilometrów dalej. Cała okolica nabrała więc stepowego charakteru - w stylu południowych Węgier czy południowej Ukrainy. Dotyczy to zarówno roślinności - można tam na przykład zobaczyć „gorejące krzaki Mojżesza”, czyli dyptam jesionolistny (uwaga, parzy), wiśnię stepową czy wreszcie całe połacie ostnicy Jana, ale i fauny. W rezerwacie Kulin występują mianowicie cykady oraz kilka bardzo rzadkich w Polsce ciepłolubnych odmian ślimaków. Są też zimorodki, czarne bociany, bieliki i sokoły. 

Teren jest niezwykle malowniczy - z nadwiślańskich skarp można podziwiać rozległe widoki, bardzo urozmaicona jest też rzeźba terenu - w skarpy wrzynają się liczne wąwozy, podczas gdy całe otoczenie rezerwatu ma charakter typowo nizinny. 

Zobacz więcej na kolejnym slajdzie.
Miejsce absolutnie niezwykłe - drugiego takiego w Polsce nie ma! Rezerwat obejmuje tereny nad Wisłą w okolicy Włocławka. Strome piaszczyste skarpy wystawione na południe i wschód - a więc bardzo dobrze nasłonecznione - sprawiły, że wykształcił się tam zupełnie niezwykły mikroklimat, ze średnimi temperaturami wyższymi nawet o kilka stopni niż ledwie kilka kilometrów dalej. Cała okolica nabrała więc stepowego charakteru - w stylu południowych Węgier czy południowej Ukrainy. Dotyczy to zarówno roślinności - można tam na przykład zobaczyć „gorejące krzaki Mojżesza”, czyli dyptam jesionolistny (uwaga, parzy), wiśnię stepową czy wreszcie całe połacie ostnicy Jana, ale i fauny. W rezerwacie Kulin występują mianowicie cykady oraz kilka bardzo rzadkich w Polsce ciepłolubnych odmian ślimaków. Są też zimorodki, czarne bociany, bieliki i sokoły. Teren jest niezwykle malowniczy - z nadwiślańskich skarp można podziwiać rozległe widoki, bardzo urozmaicona jest też rzeźba terenu - w skarpy wrzynają się liczne wąwozy, podczas gdy całe otoczenie rezerwatu ma charakter typowo nizinny. Zobacz więcej na kolejnym slajdzie. Mistrzkai/CC BY-SA 4.0
Nietypowe jak na polskie warunki krajobrazy, rośliny i zwierzęta, których nie spotkasz w dolnośląskich miastach. Zobaczcie, gdzie warto wybrać się na wycieczkę, klikając w galerię zdjęć. Na kolejne slajdy można przechodzić za pomocą strzałek lub gestów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto