Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słoik miodu bywa jak kot w worku. Nie zawsze wiemy, co kupujemy. Kontrole wykazują nieprawidłowości w oznakowaniu

OPRAC.: AGW
Miód to produkt o wielu cennych właściwościach. Wśród pasjonatów pszczelarstwa i rzetelnych producentów miodu znajdują się niekiedy niedociągnięcia, sporadycznie celowe wprowadzanie klientów w błąd. Nad jakością czuwa Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która wybrane partie poddaje badaniom.
Miód to produkt o wielu cennych właściwościach. Wśród pasjonatów pszczelarstwa i rzetelnych producentów miodu znajdują się niekiedy niedociągnięcia, sporadycznie celowe wprowadzanie klientów w błąd. Nad jakością czuwa Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która wybrane partie poddaje badaniom. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Brak wskazania w nazwie miodu, jego rodzaju czy deklarowanie nieprawidłowej odmiany, której nie potwierdziła analiza pyłkowa - to jedne z nieprawidłowości wskazywanych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Poznaliśmy wyniki kontroli miodów i produktów na bazie miodu.

Spis treści

Kontrole jakości miodu. Poznaliśmy wyniki z 2022 roku

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podzieliła się wynikami prowadzonych przez siebie kontroli. Inspektorzy zbadali jakość handlową miodu i produktów na bazie miodu w 2022 r., sprawdzali także oznakowania. Kontrola objęła 119 podmiotów:

  • 72 sklepy,
  • 33 producentów,
  • 14 rolników prowadzących działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego.

W kontroli cen organoleptycznych sprawdzone 141 partii miodu tylko w niewielkim stopniu budziły wątpliwości. Z uwagi na nietypowe cechy sensoryczne (smak, zapach, barwę) zakwestionowano 8 partii (5,7 proc.).

Przeczytaj też: Ile kosztuje miód prosto z pasieki? Cena słoika wielokwiatowego, lipowego lub rzepakowego od pszczelarzy

Badania laboratoryjne pozwoliły sprawdzić parametry fizykochemiczne, które IJHARS skontrolowała w 158 partiach miodu, 18 z nich zakwestionowano (11,4 proc.).

Jak podaje inspekcja, wykryte nieprawidłowości dotyczyły m.in. zawyżonej zawartości 5-hydroksymetylofurfuralu (HMF), obecności dekstryn skrobiowych i zaniżonej wartości liczby diastazowej.

Największy problem z oznakowaniem miodu i jego odmianą

Podczas prowadzonych kontroli IJHARS wykonała również analizę pyłkową w 81 partiach miodu, z czego 18 zakwestionowano (22,2 proc.).

Na czym polega nieprawidłowość? Na etykiecie producent deklaruje np. miód lipowy, rzepakowy albo gryczany. Tymczasem w badaniu nie potwierdzono pochodzenia botanicznego miodów deklarowanych jako odmianowe (ze względu na brak przewagi pyłku przewodniego wskazującego na daną odmianę), a także ich polskiego pochodzenia (z uwagi na obecność ziaren pyłku roślin obcych dla naszej strefy klimatycznej).

Kontrolerzy sprawdzali oznakowanie słoików. Tu odsetek wątpliwości był największy. Oznakowanie zweryfikowano ogółem w przypadku 284 partii (223 partie miodu i 61 partii produktów na bazie miodu), z czego w 114 stwierdzono nieprawidłowości (75 partiach miodu – 36,6 proc. i 39 partiach produktów na bazie miodu – 63,9 proc.).

Nieprawidłowości wskazane przez IJHARS dotyczyły:

  • Braku wskazania w nazwie miodu jego rodzaju.
  • Deklarowania nieprawidłowej odmiany, której nie potwierdziła analiza pyłkowa.
  • Użycia niewłaściwej nazwy dla produktów złożonych z miodu i różnych składników (np. syropu daktylowego, owoców czy ziół) poprzez użycie w nazwie określenia „miód” (w tym wyróżnienie go większą czcionką) z uwagi na definicję miodu jako nazwy prawnej zarezerwowanej dla produktu jednoskładnikowego niezawierającego dodatków.
  • Braku nazwy opisowej lub użycia nazwy uniemożliwiającej konsumentom poznanie rzeczywistego charakteru produktów na bazie miodu i odróżnienie ich od innych produktów, z którymi mogą zostać pomylone.
  • Braku podania w nazwie i wykazie składników produktów na bazie miodu informacji o formie zastosowanych składników (np. liofilizowane, w proszku).
  • Sugerowania specjalnych właściwości miodu poprzez stosowanie określenia „naturalny”.
  • Braku wskazania obowiązkowej informacji o kraju pochodzenia miodu.
  • Podawania niezgodnie z przepisami danych producenta oraz informacji o dacie minimalnej trwałości, warunkach przechowywania i ilości nominalnej.

Wymagania dotyczące oznakowania miodu

W oznakowaniu miodu podaje się pełną nazwę rodzaju i odmiany miodu. Powinny zostać ujęte także warunki przechowywania produktu, dane producenta czy kod identyfikacyjny partii produkcyjnej.

Wymagania dotyczące oznakowania miodu to również zobowiązanie co do jakości. Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie wymienia, że miód spełnia wymagania w zakresie jakości handlowej, jeżeli:

  • nie zawiera:
    - innych organicznych lub nieorganicznych substancji obcych jego składowi,
    - składników żywności, w tym dozwolonych substancji dodatkowych, obcych jego składowi,
    - oznak fermentacji,
  • nie posiada zapachu i smaku nietypowego dla danej odmiany miodu,
  • jego kwasowość nie została sztucznie zmieniona,
  • jego naturalne enzymy nie zostały częściowo lub całkowicie zniszczone przez ogrzewanie,
  • pyłek kwiatowy lub inny specyficzny komponent miodu nie został z niego usunięty, z wyjątkiem miodu przefiltrowanego, chyba że było to nieuniknione w procesie usuwania obcych substancji organicznych lub nieorganicznych,
  • spełnia wymagania fizykochemiczne zawarte w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 października w sprawie szczególnych wymagań w zakresie jakości handlowej miodu.

Źródło: IJHARS

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Słoik miodu bywa jak kot w worku. Nie zawsze wiemy, co kupujemy. Kontrole wykazują nieprawidłowości w oznakowaniu - Strefa Agro

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto