Rodzicielstwo równości, które ma wpływ na równość na rynku pracy – czyli dlaczego warto dzielić się opieką nad dzieckiem?

Materiał informacyjny PMPL
Równy podział obowiązków rodziców wpływa pozytywnie nie tylko na samych rodziców, ale również pośrednio na to, jak wygląda rynek pracy w Polsce. Dlaczego? Jak wskazują wyniki wielu badań, macierzyństwo może trwale wpłynąć na zmniejszenie aktywności zawodowej kobiet, dlatego szczególnie ważne są wszystkie działania, promujące podział obowiązków rodzicielskich, ale też systemowe – ułatwiające ten podział w rzeczywistości. Od 26 kwietnia tego roku realizację takich celów spełnia nowa ustawa wdrażająca dyrektywę work-life balance.

Nierównościom pomiędzy mężczyznami a kobietami ma m.in. przeciwdziałać wdrożona w tym roku tzw. dyrektywa rodzicielska „work-life balance”, a także idąca za tym nowelizacja Kodeksu pracy. Dyrektywa „work-life balance” ustanowiła minimalne wymagania mające na celu osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy i traktowania w miejscu pracy, poprzez ułatwienie pracownikom będącym rodzicami lub opiekunami, godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym. To też przede wszystkim odpowiedź na trendy oraz zmieniający się rynek pracy, a także szereg konkretnych rozwiązań, które mają po prostu ułatwić rodzicom godzenie życia zawodowego z rodzinnym.

Biznes o równości

Część firm, jeszcze przed wdrożeniem dyrektywy, aktywnie działało na rzecz rodzicielstwa równości. Philip Morris w Polsce już od kilku lat aktywnie wspiera pracowników m.in. poprzez rozwiązania w ramach wypracowanego przez siebie programu „Happy Parents” (Szczęśliwi Rodzice). Na co mogą liczyć rodzice zatrudnieni w spółkach Philip Morris?

Osobom wracającym do pracy z urlopów rodzicielskich zapewniono tzw. „miękkie lądowanie” w pierwszym miesiącu pracy. Co to dokładnie oznacza? W spółkach Philip Morris w Polsce rodzice mogą pracować w tym okresie na pół etatu, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia. To ważny element ponownego wdrożenia się w obowiązki oraz odnalezienia się w nowej sytuacji, w której rodzice muszą pogodzić obowiązki domowe ze służbowymi.

W ramach drugiej odsłony programu, firma oferowała ojcom, którzy zdecydują się skorzystać z urlopu rodzicielskiego, możliwość uzyskania dopłaty do 100 proc. wynagrodzenia przez pełnych osiem tygodni. Od momentu wejścia dyrektywy w życie, dopłata jest kontynuowana i wydłużona zgodnie z nowymi regulacjami do 9 tygodni.

Oprócz tego pracodawca uwzględnia pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich w procesie podwyżek oraz omawia dalsze plany rozwojowe. W ramach edukacji, pracownicy mają również do dyspozycji wewnętrzne materiały, w których znajdą najważniejsze informacje prawne, formularze dotyczące urlopów rodzicielskich czy dostęp do webinarów prowadzonych przez zewnętrznych specjalistów.

Wygodnym dla rodziców rozwiązaniem jest również elastyczna organizacja pracy. Od 1 lipca 2022 r. pracownicy PMI mają możliwość wyboru i pracują w formule hybrydowej. To elastyczna forma, dająca możliwość dopasowania sposobu pracy do swoich preferencji oraz zdecydowania skąd chce się pracować. Pracownicy mają możliwość wyboru pracy w biurze lub częściowo zdalnie. Oprócz tego pracownicy, którzy zgłoszą taką potrzebę, mają możliwość wypożyczenia podstawowych sprzętów wyposażenia domowego biura, takich jak monitory, stacje dokujące, słuchawki czy klawiatury. Pracę w formule hybrydowej ułatwiają również godziny bez spotkań – każdego dnia od rana do 9:30 oraz od 16:00. W piątkowe popołudnia kalendarz jest zablokowany od godz. 14:00 po to, aby mieć czas na zamknięcie najważniejszych zobowiązań przed weekendem.

Równość szans i równość płac

Działania prowadzone przez Philip Morris w ramach budowania równościowego środowiska pracy przynoszą oczekiwane efekty. Jako pierwsza firma w Polsce, organizacja otrzymała Certyfikat Równych Płac (Fundacja EQUAL-SALARY jest niezależną organizacją non-profit z siedzibą w Szwajcarii. Certyfikat EQUAL-SALARY weryfikuje, czy organizacje stosują zrównoważone polityki i praktyki w celu zapewnienia równego wynagradzania pracowników za taką samą pracę, bez względu na płeć.

Uzyskanie globalnej recertyfikacji EQUAL-SALARY przez dużą międzynarodową firmę to historyczny moment dla ponad 89 tysięcy pracowników na ponad 90 rynkach). W ubiegłym roku Philip Morris z sukcesem ponownie przeszedł audyt i ogłosił recertyfikację. Oznacza to, że PMI płaci swoim pracownikom jednakowo za jednakową pracę, bez względu na płeć. Założone cele udało się również osiągnąć w obszarze udziału kobiet na stanowiskach managerskich. Philip Morris International ogłosił również osiągnięcie swojego globalnego celu w zakresie poprawy równowagi płci, zapewniając co najmniej 40% udział kobiet na stanowiskach managerskich. O sukcesie można też mówić w przypadku rynku polskiego, gdzie taką rolę pełni już ponad 45% zatrudnionych kobiet.

Mimo osiągnięcia jednego z założonych celów, firma nie ustaje w staraniach i wyznacza kolejne ambitne kierunki w drodze do budowania środowiska równych szans. Mowa o 35% kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych do 2025 r. Posiadanie zróżnicowanej kadry pracowniczej jest bowiem kluczowym elementem w trwającym właśnie procesie transformacji. Nowy cel świadczy też o dążeniu firmy do ciągłej poprawy reprezentacji płci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rodzicielstwo równości, które ma wpływ na równość na rynku pracy – czyli dlaczego warto dzielić się opieką nad dzieckiem? - Dziennik Bałtycki

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto