Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radioterapia już pracuje (ZDJĘCIA)

Piotr Krzyżanowski
Radioterapia już pracuje
Radioterapia już pracuje Zdjęcia Piotr Krzyżanowski
Radioterapia już pracuje. Dolnośląskie Centrum Onkologii Filia w Legnicy Zakład Radioterapii przy legnickim szpitalu już pracuje.

W Legnicy w końcu ruszyła filia zakładu radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii. To fantastyczna wiadomość dla osób zmagających się z nowotworem, które do tej pory na leczenie musiały jeździć do Wałbrzycha lub Wrocławia.

Lecznica jest w stanie obsłużyć rocznie około 800- 900 pacjentów. Pierwsze naświetlanie odbyło się w poniedziałek. – Nie jest tak, że natychmiast wszyscy pacjenci z regionu będą leczeni w Legnicy. Najbardziej skomplikowane procedury radioterapeutyczne będą nadal prowadzone w jednostce macierzystej we Wrocławiu – mówi Andrzej Hap, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Radioterapia zapewne stałaby wciąż pusta, gdyby nie pomoc właśnie legnickiego szpitala.Ze względów formalnych DCO nie mogło zdobyć kontraktu na leczenie pacjentów w Legnicy. O ten wystąpił szpital,a DCO użyczyło sprzętu. Pierwsi chorzy pojawili się tu 1 października.Sprzęt został skalibrowany, a pierwsze naświetlanie przeprowadzono 6 października. – Mamy dwa nowoczesne akceleratory. Każdorazowo pacjent musi być dobrze przygotowany do naświetlenia, a sprzęt idealnie skalibrowany – mówi doktor Agata Szulc z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

A jak odpowiednio ustawić sprzęt, tak aby mógł leczyć? Przy pomocy akwarium wypełnionego wodą! Dlaczego? Ponieważ ludzkie ciało w większości składa się właśnie z wody. – Naświetlanie używane jest również przy uśmierzaniu bólu u pacjentów z oddziału paliatywnego. Wcześniej nie mogliśmy z tego korzystać, bowiem przewiezienie pacjentów do Wrocławia, czy Wałbrzycha było zbyt niebezpieczne – mówi Krystyna Barcik, dyrektorka legnickiego szpitala.

Legnicka filia radioterapii jest włączona w system wrocławskiego Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Pozwala to na swobodne przechodzenie pacjentów pomiędzy poszczególnymi placówkami DCO w regionie. Koszt budowy samego budynku, tzw. bunkra to ponad 10 milionów złotych. Został on ukończony już w 2012 roku. Kolejnych kilka milionów pochłonęło wyposażenie zakładu w sprzęt– szczególnie dwa akceleratory i nowoczesny tomograf. Pacjenci do leczenia w Legnicy będą kwalifikowani przez poradnię legnickiego szpitala lub wrocławską poradnię DCO.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto