Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Krzakowski zabrał głos w sprawie legnickiej Palmiarni. Kontrolujący nie stwierdzili istotnych zaniedbań [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Piotr Krzyżanowski
Wczoraj (14.01.22) na FB profilu Prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego został opublikowany wpis, w którym włodarz miasta podsumowuje kontrolę nieprawidłowości zleconą przez Urząd Miasta. Dowiadujemy się, że było ich kilka, jednak zostaną one wkrótce naprawione. Publikujemy wpis Prezydenta w całości. W GALERII zobaczycie zdjęcia z remontu Palmiarni.

Szanowni Państwo, jak już informowałem, na początku listopada zleciłem kontrolę w zakresie realizacji umów i prawidłowości utrzymania zabytkowej Palmiarni w Legnicy.
Celem tej kontroli było wyjaśnienie wszystkich kwestii związanych z prawidłowym zarządzaniem obiektem przez Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, w szczególności sprawowaniem właściwej opieki nad znajdującymi się tam zwierzętami przez wszystkie odpowiedzialne osoby. W związku z zakończeniem postępowania kontrolnego, chciałbym Państwu przedstawić jego wyniki.
Kontrolujący nie stwierdzili żadnych istotnych zaniedbań, które wskazywałyby na to, że warunki umowy nie są realizowane, a warunki bytowe zwierząt nie zostały zapewnione. Potwierdzają to również protokoły Powiatowego Lekarza Weterynarii. I chcę to podkreślić.

Wystąpiły jednak pewne kwestie, które budzą moje wątpliwości:
- przede wszystkim brak ciągłości w zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry, a konieczność tego wprost wynika z umowy. Zwierzęta miały zapewnioną opiekę weterynaryjną, jednak w wyniku zmian kadrowych w spółce, okresowo nie zatrudniano osób posiadających odpowiednie kwalifikacje na stanowiskach: osoba nadzorująca, ogrodnik oraz opiekun zwierząt,
- dokumentacja związana z florą i fauną była prowadzona niekompletnie. Przez pewien czas, część rejestrów nie była wykonywana, a część dokumentacji nie była starannie przygotowywana przez pracowników Palmiarni.

Prezydent Krzakowski zabrał głos w sprawie legnickiej Palmiarni
Piotr Krzyżanowski

Co ważne, protokół prostuje sporo nieprawdziwych informacji, który pojawiły się w przestrzeni medialnej. Na przykład:
- „W Palmiarni wycięto 100-letnią palmę”.
Wyjaśniam, że nigdy w naszej Palmiarni nie było 100-letniej palmy. W trakcie remontu został usunięty ok. 40-letni daktylowiec, w odniesieniu do którego została wydana ekspertyza dendrologiczna. Wnioski w niej zawarte jasno wskazywały, iż roślina ma silnie ograniczoną przestrzeń życiową, przy dalszym wzroście stwarza zagrożenie uszkodzenia konstrukcji i jest w stanie osłabienia wywołanego infekcją grzybiczą. Zaleceniem było usunięcie daktylowca z Palmiarni oraz przeprowadzenie nasadzenia zastępczego tak, jak to odbywało się już kilka na przestrzeni lat.

Prezydent Krzakowski zabrał głos w sprawie legnickiej Palmiarni
Piotr Krzyżanowski

- „Nie ma dokumentów na ARY”
Kontrola dokumentów wskazała, że takie dokumenty jak najbardziej istnieją. Potwierdza to Świadectwo Cites z 24.04.2003 roku. Potwierdzenie pochodzenia z Guyany, reeksport z Belgii.
Także przy liczbie zgonów zwierząt powierzonych spółce do opieki przekazywano opinii publicznej nieprawdzie informacje. Moja uwaga jest taka: niedobrze się działo, że podrzucano na teren Palmiarni stare, schorowane zwierzęta. A Palmiarnia w dobrej wierze przyjmowała je pod swój dach. Nie powinna tego robić. Zobowiązałem spółkę do utworzenia procedur, jakie będą stosowane w takich przypadkach. Palmiarnia nie wydaje się być dobrym miejscem do przyjmowania przypadkowych zwierząt.

Prezydent Krzakowski zabrał głos w sprawie legnickiej Palmiarni
Piotr Krzyżanowski

Chcę tu z całą stanowczością powiedzieć, że taka sytuacja nie może się powtórzyć i zapewniam wszystkich Państwa, że miejskie służby dołożą wszelkich starań, aby tak się stało.
Jednocześnie zobowiązuję wykonawcę umowy do:
- uzupełnienia braków kadrowych według wymaganych kwalifikacji,
- prowadzenia wszelkiej dokumentacji dotyczącej tego obiektu w sposób szczegółowy, rzetelny i nie budzący wątpliwości.
Z kolei pracowników w Urzędzie Miasta zobowiązałem do zwiększonego nadzoru nad wykonywaną umową.
Drodzy legniczanie, wiem, że Palmiarnia jest dla Państwa bardzo ważnym miejscem, dla mnie również. Dlatego tym bardziej boli mnie, gdy słyszę wiele nieprawdziwych informacji, które dotyczą remontu tego obiektu, które są krzywdzące dla jego pracowników i naszych działań. Z nadzieją patrzymy jednak w przyszłość. Wraz z moimi współpracownikami, przygotowując się do remontu Palmiarni, pierwotnie założyliśmy wiele nowych rozwiązań.
Zgodnie z założeniami zleciliśmy opracowanie „Projektu szaty roślinnej w zabytkowej Palmiarni w Legnicy”, tak by na otwarcie odwiedzającym zaprezentować nową, atrakcyjną w zakresie gatunków, jak i formy kolekcję roślin nawiązującą do założeń pierwotnych z wykorzystaniem dużej ilości roślin kwitnących.

Z uwagi na edukacyjny charakter obiektu, priorytetem w doborze gatunków nowych nasadzeń roślin egzotycznych jest zaprezentowanie różnorodności świata roślinnego. Chcemy zaprezentować bioróżnorodność z różnych stref klimatycznych. Jedną z atrakcji będzie pawilon z kaktusami i sukulentami, których na dzień dzisiejszy w depozycie znajduje się ponad 100 gatunków i odmian. Podstawę kompozycji stanowić będą rośliny osiągające duże rozmiary a dominantą, palmy (których w obiekcie będzie kilka). Uwzględniono również ekspozycję roślin owadożernych, rośliny podszytu lasu tropikalnego, roślinność subtropikalną roślinność tropikalną oraz rośliny charakterystyczne dla basenu Morza Śródziemnego. W pawilonie głównym zainstalowana zostanie „zielona ściana” a w ogrodach zewnętrznych powstanie inżynieryjny, wodny plac zabaw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto