Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożyczki pod lupą

Bartosz SOBCZYŃSKI
Biuro Informacji Kredytowej służy bankom kontrolując klientów. Może jednak pomóc także potencjalnym kredytobiorcom. Jeśli wzięliśmy kredyt w jednym w banku i nie kwapimy się do spłaty zobowiązań, to w kolejnym ...

Biuro Informacji Kredytowej służy bankom kontrolując klientów.
Może jednak pomóc także potencjalnym kredytobiorcom.

Jeśli wzięliśmy kredyt w jednym w banku i nie kwapimy się do spłaty zobowiązań, to w kolejnym może być trudno o pożyczkę. To samo, jeśli chcemy spłacać dług biorąc kredyt w innym banku. Wszystko za sprawą Biura Informacji Kredytowej.

Jest to nieoceniona dla banków baza danych o klientach. Aktualnie obejmuje około 90 proc. rynku kredytowego w kraju. BIK nie jest jednak „czarną listą” kredytobiorców. Dysponuje informacjami o wszystkich klientach kredytowych banków.

- Nie piętnujemy nikogo. Jeśli bank pyta o klienta, to nie wnikamy w szczegóły. Przyznanie kredytu jest wyłącznie decyzją banku. W chwili podpisania umowy kredytowej osoba otrzymująca kredyt trafia do naszej bazy – mówi Małgorzata Bielińska z działu marketingu BIK. Indywidualny klient ma prawo raz w roku otrzymać bezpłatnie raport na temat swojej historii kredytowej.

Pożyczyć z banku jest mimo wszystko coraz łatwiej. Banki redukują wszelkie procedury do minimum. Nie oznacza to, że każdy od razu go dostanie. Dzięki działaniu BIK banki mogą dokładniej sprawdzić klienta pod względem wiarygodności i zdolności kredytowej. Jeśli jednak mamy niską wiarygodność, Biuro może pomóc w przygotowaniu indywidualnej oferty.

Jednym ze współpracujących z BIK banków jest PKO Bank Polski, gdzie w ubr. kredyty zaciagnęlo ok. 775 tys. klientów indywidualnych z Wielkopolski. Około 10 proc. tej liczby to klienci, którzy opóźniali się ze spłatą zobowiązań ponad 30 dni. Informacje te zostały przekazane do BIK. Na koniec 2004 r. wskaźnik kredytów zagrożonych wynosił 8,9 proc.

- W porównaniu do stanu sprzed roku wskaźnik obniżył się o 3,3 pkt. procentowych. Spadek był z jednej strony efektem poprawy jakości portfela kredytowego banku, a z drugiej wprowadzeniem nowych zasad klasyfikacji kredytów – mówi Marek Kłuciński, rzecznik prasowy PKO BP.

Działanie Banku Informacji Kredytowej

  • Klient stara się w banku o kredyt
  • Bank sprawdza przez BIK aktualne zadłużenie i przebieg jego spłaty
  • Dzięki danym z BIK bank może ocenić ryzyko i określić warunki kredytowania
  • Klient otrzymuje kredyt.
  • Do BIK wpływa z banku informacja o zadłużeniu i przebiegu spłaty.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto