18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polscy rolnicy zarobią na biopaliwach

PMK
Magdalena Mączyńska, specjalista ds marketingu Pierwszego Portalu Rolnego z Wrocławia
Magdalena Mączyńska, specjalista ds marketingu Pierwszego Portalu Rolnego z Wrocławia Archiwum prywatne
Na biopaliwa zużywa się rocznie około 200 tys. ton rzepaku w Polsce - mówi Magdalena Mączyńska, specjalista ds marketingu Pierwszego Portalu Rolnego z Wrocławia.

Eksport też w poprzednich latach był znaczący. Obecnie cena rzepaku jest wyższa niż w Niemczech i niemiecka fabryka biopaliw pod Berlinem w roku 2010 była zainteresowana kontraktacją rzepaku na Dolnym Śląsku, jednak z powodu ceny do tego nie doszło.

Zapotrzebowanie na rzepak do konsumpcji wynosi około 1 mln ton rocznie, a produkcja około 1,6 mln ton, więc występuje nadwyżka. Mimo to ceny nadal utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Wynika to z ich spekulacyjnej wartości, którą dyktuje giełda paryska.

Wydaje się, że stosowanie domieszek do paliw z rolniczej produkcji ma bardzo wiele zalet. Dla konsumenta - ponieważ w jakimś stopniu używanie domieszek rolniczych ma wpływ na stabilniejszą cenę i zdecydowanie wpływa na pozytywnie na środowisko.

Dla rolników na Dolnym Śląsku alternatywna możliwość zbycia swojej produkcji (nawet do fabryki pod Berlinem) dywersyfikuje rynek zbytu, powiększając go o zakłady produkujące paliwa.
Tak więc rynek poszczególnych produktów rolnych (rzepak, pszenica, kukurydza) dzięki temu jest stabilniejszy cenowo, a rolnicy łatwiej mogą podejmować decyzje odnośnie profilu swojej produkcji. Jest to dla nich duży atut.

tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto