Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpisanie porozumień w legnickiej PWSZ. Dzięki nim ma zwiększyć się liczba pracowników służby zdrowia w naszym regionie

Piotr Krzyżanowski
Piotr Krzyżanowski
Zdjęcia Piotr Krzyżanowski
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy podpisała umowę o współpracy z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu oraz z Dolnośląskim Centrum Medycznym DOLMED S.A. we Wrocławiu. Dzięki niej ma zwiększyć się liczba pracowników służby zdrowia w naszym regionie.

Podpisanie Porozumień jest ważnym krokiem nie tylko w procesie kształcenia studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej PWSZ im. Witelona, ale wpłynie też na poprawę sytuacji kadrowej w placówkach ochrony zdrowia w regionie.

- Polska jest obecnie na ostatnim w Europie miejscu, jeśli chodzi o liczbę pracowników służby zdrowia, przypadających na każde 10 tys mieszkańców. Sytuacja w naszym regionie nie odbiega od statystyk: brakuje nam lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, sanitariuszy. Dlatego to Porozumienie jest naprawdę ważne - mówi Kamil Barczyk, Dyrektor Naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu.

Dzięki Porozumieniu, studenci legnickiej uczelni będą odbywać w bolesławieckiej placówce praktyki, staże, szkolenia itp. Tym, którzy się sprawdzą, zaoferowane zostaną pewne i dobre warunki pracy. Będzie więc korzyść i dla młodych, ambitnych medyków, ale przede wszystkim dla pacjentów.

Wiem, co mówię, bo współpracujemy z legnicką Witelonką od wielu lat, na różnych płaszczyznach i mamy pewność, że kształci naprawdę dobre kadry. Mamy wielu pracowników, którzy ukończyli tę uczelnię. Ze względu na pandemię, zatrudniliśmy jako sanitariuszy nawet studentów ostatniego roku Witelonki. Naprawdę dobrze się sprawdzają - mówi dyrektor Barczyk.

Także wrocławski DOLMED S.A. - potentat medyczny w regionie, mający pod opieką ponad 30 tys. pacjentów - właśnie legnicką PWSZ im. Witelona wybrał na partnera do współpracy, pod kątem wspólnego kształcenia kadr, działań promujących zdrowie, badań naukowych.

Porozumienia dotyczą Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej PWSZ im. Witelona, czyli studentów kierunków: Pielęgniarstwo, Ratownictwo medyczne, Fizjoterapia, Dietetyka, Zdrowie publiczne. Na tych kierunkach w legnickiej Uczelni kształci się obecnie prawie sześciuset przyszłych medyków. Treść Porozumień mówi nie tylko o stażach, szkoleniach i praktykach, ale przewiduje też m.in. realizację wspólnych prac naukowych i edukacyjnych dotyczących zdrowia, popularyzowania aktywnych form życia, organizowania szkoleń, kursów, warsztatów, seminariów i konferencji naukowych.

Porozumienia sygnowane były przez:

  • Jego Magnificencję Rektora PWSZ im. Witelona, prof. dr hab. Andrzeja Panasiuka
  • Dyrektora Naczelnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, Pana Kamila Barczyka
  • Wiceprezesa Zarządu Dolnośląskiego Centrum Medycznego DOLMED S.A. we Wrocławiu, Pana Marcina Lernera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto