Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pobenedyktyński zespół klasztorny w Legnickim Polu. Zobacz go z bliska! [ZDJĘCIA]

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Legnickie Pole, pobenedyktyński zespół klasztorny, wnętrze kościoła Św. Krzyża i Św. Jadwigi (ob. parafialnego), widok na emporę chórową, po konserwacji. Bogaty figuralnie prospekt organowy z instrumentem, 1731 r. , A. H. Casparini.
Legnickie Pole, pobenedyktyński zespół klasztorny, wnętrze kościoła Św. Krzyża i Św. Jadwigi (ob. parafialnego), widok na emporę chórową, po konserwacji. Bogaty figuralnie prospekt organowy z instrumentem, 1731 r. , A. H. Casparini. źródło: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Pobenedyktyński zespół klasztorny w Legnickim Polu to prawdziwa perła. Niezwykły obiekt zachwyca turystów z całego świata. Ten zabytek od lat jest systematycznie remontowany. Obecnie prace prowadzone są m.in. w kościele. Materiał oraz zdjęcia dzięki uprzejmości Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Pobenedyktyński zespół klasztorny w Legnickim Polu. Zobacz go z bliska!

Sercem zespołu klasztornego jest kościół parafialny pw. Św. Krzyża i Św. Jadwigi, w którym od wielu lat prowadzone są największe prace konserwatorskie i restauratorskie, wspierane znacznymi kwotami dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niezwykłą wartość mają tutaj freski autorstwa C. D. Asama znajdujące się na sklepieniach i przeznaczone do oglądania z poziomu posadzki.

- Asam był niemieckim malarzem i architektem doby późnego baroku i absolwentem rzymskiej akademii. Stosował metody włoskich mistrzów, perspektywę z liniami zbiegającymi się w jednym punkcie, postacie w mocno skróconej perspektywie, które dają złudzenie przestrzennej głębi. Korzystając z rusztowań, sfotografowaliśmy je z bliska. Z takiego oglądu ocenić możecie Państwo warsztat barokowego mistrza oraz to, jak tworzył on iluzję, którą obserwujemy z poziomu posadzki - informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Ratowniczy remont sklepień prowadzony jest od 2017 r., wsparty znacznymi dotacjami MKiDN. Ze względu na widoczne spękania na powierzchni sklepień, odspojenia dekoracji sztukatorskiej, szczególnie w partii prezbiterium, w 2016 r. powstał projekt budowlano – konserwatorski ratowniczego remontu konstrukcji sklepień autorstwa prof. dr Jerzego Jasieńki i dr inż. J. Engla - dodaje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Więcej o Pobenedyktyńskim zespole klasztornym w Legnickim Polu przeczytacie w poście poniżej:

Legnickie Pole, pobenedyktyński zespół klasztorny, wnętrze kościoła Św. Krzyża i Św. Jadwigi (ob. parafialnego), widok na emporę chórową, po konserwacji. Bogaty figuralnie prospekt organowy z instrumentem, 1731 r. , A. H. Casparini.

Pobenedyktyński zespół klasztorny w Legnickim Polu. Zobacz g...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto