Piłka nożna: Miedź Legnica wygrała i jest już piąta w tabeli

Mariusz Wiśniewski
Marcin Garuch kolejny raz pokazał, że potrafi wziąć na siebie ciężar gry
Marcin Garuch kolejny raz pokazał, że potrafi wziąć na siebie ciężar gry Piotr Krzyżanowski
Po tym jak tydzień temu Miedź rozstrzelała na własnym stadionie Nielbę Wągrowiec (5:2), tym razem legniczanie ograli na wyjeździe Polonię Słubice 2:0.

Co prawda, rywal nie należy do ligowej czołówki, ale początek spotkania nie wskazywał, że podopieczni Janusza Kudyby mogą wywieźć ze Słubic trzy punkty. To gospodarze mieli lekką przewagę i częściej gościli pod bramką Miedzi. Ale trener Kudyba ma w swoich szeregach filigranowego Marcina Garucha, który już nieraz sprawiał, że nagle obraz gry się zmieniał i Miedź przechodziła do ataku.

I podobnie było tym razem, kiedy Garuch w 25 min zdecydował się na uderzenie z blisko 30 metrów i piłka nieoczekiwanie wpadła do siatki. Chwilę później mogło być już 2:0 i ponownie w roli głównej wystąpił Garuch. Tym razem jednak nie strzelał, ale dogrywał, lecz Marin Orłowski nie opanował piłki w polu karnym.

Po zmianie stron Miedź oddała inicjatywę gospodarzom, cofnęła się na własną połowę i wyczekiwała szans na wyprowadzenie kontrataku. Ponieważ Polonia nie radziła sobie z konstruowaniem ataku pozycyjnego, na boisku było wiele walki, ale mało składnych akcji.

Kiedy wydawało się, że już nic się nie zmieni i Miedź utrzyma skromne prowadzenie do końcowego gwizdka, szarżujący Garuch został powalony na ziemię 25 metrów przed bramką gospodarzy. Była już trzecia minuta doliczonego czasu. Do piłki podszedł Michał Żółtowski i precyzyjnym strzałem nie dał szans bramkarzowi Polonii.

W Słubicach w barwach Miedzi zadebiutował pozyskany w minionym tygodniu Tomasz Jarzębowski. Były zawodnik GKS-u Bełchatów i Legii Warszawa, który w ekstraklasie rozegrał 179 meczów i zdobył 22 gole, wyszedł w podstawowym składzie Miedzi, ale w 55 minucie został zmieniony. Po tym występie można powiedzieć, że na pewno doświadczony Jarzębowski będzie dużym wzmocnieniem legnickiego zespołu, ale dopiero wtedy, gdy osiągnie pełnię formy. To może trochę potrwać.

W ostatnich sekundach gola zdobył również Górnik. Trafienie było cenne, bo dało zespołowi z Wałbrzycha punkt w meczu z Bałtykiem. To już czwarty mecz w tym sezonie, w którym podopieczni Roberta Bubnowicza strzelają gola w samej końcówce meczu. Tak było z Czarnymi Żagań (2:2), Miedzią (3:2), Polonią Słubice (1:0) i teraz z zespołem z Gdyni. Jak łatwo policzyć, Górnik dzięki walce do ostatnich sekund uratował już pięć punktów, czyli połowę z dotychczasowego dorobku.

Od 67 min gospodarze przegrywali po tym, jak Podwyszyński wykorzystał sytuację sam na sam z Jaroszewskim. Górnik starał się odrobić stratę, ale brakowało precyzji i szczęścia. Aż do 90 minuty. Wówczas po rzucie rożnym w polu karnym najprzytomniej zachował się Grzegorz Michalak i ławka rezerwowych wałbrzyskiego zespołu eksplodowała radością.

Polonia Słubice - Miedź Legnica 0:2 (0:1)
Bramki: Garuch 25, Żółtowski 90
Miedź: Syamin - Pilarski (70. Żółtowski), Paszliński, (86. Kalicki), Imianowski, Piotrowski, Garuch, Spaczyński, Cisse, Kowal (65. Dobi), Jarzębowski (55. Pazurkiewicz), Orłowski.

Górnik Wałbrzych - Bałtyk Gdynia 1:1 (0:0)
Bramki: G. Michalak 90 - Podwyszyński 67
Górnik: Jaroszewski - Kłak, Wojtarowicz, Przerywacz, D. Michalak, G. Michalak, Rytko (64. Duś), Morawski, Wepa, Zinke, Janik (67. Konarski).

Jarota Jarocin - Czarni Żagań 0:1.
Mecz Elana Toruń - Polonia Nowy Tomyśl zostanie rozegrany w najbliższą środę (15 września).

1. Olimpia 8 17 17-6
2. Zagłębie 8 15 13-10
3. Zawisza 8 15 13-7
4. Bałtyk 8 14 11-7
5. Miedź 8 14 15-10
6. Chojniczanka 8 14 11-8
7. Jarota 8 12 15-10
8. Czarni 8 12 15-11