18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Polsko-Rosyjska Szkoła Teatralna rusza w lipcu w Legnicy. Gospodarzem jest Jacek Głomb

Małgorzata Matuszewska
Jacek Głomb
Jacek Głomb Piotr Krzyżanowski
Dwadzieścioro dwoje młodych Polaków i Rosjan będzie wspólnie pracować w Legnicy, podczas lipcowej Polsko-Rosyjskiej Szkoły Teatralnej. Przedsięwzięciu, zorganizowanemu przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy i Moskiewski Teatr Komedii, patronują Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda.

Młodzi aktorzy, reżyserzy oraz studenci wydziałów aktorskich i reżyserskich z Polski i Rosji nawiążą kontakty, poznają się, będą razem pracować pod kierunkiem uznanych twórców.
Dlaczego właśnie w legnickim Teatrze im. Modrzejewskiej?
– Jest kilka powodów – tłumaczy Jacek Głomb, dyrektor Teatru. – Legnica to specyficzne miejsce w polsko-rosyjskich relacjach, które są właśnie tutaj bardzo istotne. Andrzej Wajda, którego filmy staną się kanwą wspólnych działań, jest bardzo znany w Rosji. Uczestnicy obejrzą kilka wybranych przeze mnie jego filmów, obrazy Wajdy będą inspiracją dla "zdarzenia scenicznego", które pokażemy na koniec zajęć – opowiada.
Teatr Modrzejewskiej stanie się sceną, na której spotkają się młodzi i starsi artyści w twórczym fermencie. – Nasi uczestnicy mają do 30 lat, a wybraliśmy ich, kierując się najciekawszymi życiorysami, rekomendacją twórców i najlepszą autoprezentacją przysłaną na wideo – opowiada Jacek Głomb.
– Wymienimy doświadczenia, a głównym tematem będą zmiany pokoleniowe we współczesnym teatrze – dodaje Siergiej Jefriemow, dyrektor Szkoły, rosyjski aktor i reżyser młodego pokolenia, dyrektor artystyczny Moskiewskiego Teatru Komedii.
Szkoła ruszy 6 lipca, potrwa do 15 lipca. Na początek uczestnicy odwiedzą Kraków, gdzie spotkają się z Andrzejem Wajdą i Krystyną Zachwatowicz-Wajdą. W Legnicy warsztaty dla nich poprowadzą m.in.: Paweł Lubimcew, Mateusz Damięcki, Jan Peszek, Przemysław Bluszcz – aktorzy, Piotr Ratajczak, Aleksander Nazarow, Krzysztof Kopka, Jacek Głomb – reżyserzy, Jelena Dunajewa i Jacek Sieradzki – teatrolodzy.
Planowane są też spotkania z wrocławskimi twórcami: Krystyną Meissner, dyrektorką Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław i Jarosławem Fretem, dyrektorem Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu.
Ambitne przedsięwzięcie finansują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Koszt to 80 tys. zł.
Premiera scenicznego wydarzenia inspirowanego filmami Andrzeja Wajdy (Jacek Głomb jeszcze nie zdecydował, które filmy staną się inspiracją dla wspólnej pracy) planowana jest 14 lipca o godz. 17 w legnickim Teatrze im. Modrzejewskiej. – Tak wcześnie, żeby przyjechali do nas także wrocławianie i nie mieli kłopotu z powrotem do domu – mówi Jacek Głomb. Wstęp na to wydarzenie będzie bezpłatny.
"Panorama Legnicka" patronuje przedsięwzięciu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto