Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięć kobiet z Dolnego Śląska, pięć dramatów. One zachorowały na raka piersi. Te historie wyciskają łzy. Pomagaj i badaj się

red.
Angela z Lubina, Anna spod Środy Śląskiej, Lidka ze Szczawna - Zdroju i Sylwia z Wrocławia i Ewa spod Lubania. Choć mieszkają w różnych częściach Dolnego Śląska i zapewne nawet się nie znają, łączy je jedno. Rak piersi i przynależność do Fundacji Alivia, która pomaga im w walce z niewidzialnym wrogiem. Każda z tych pań ma rodzinę, każda swój własny dramat. Każdej z nich możemy jednak choć trochę pomóc. Choćby w zebraniu pieniędzy na leczenie i walkę o życie. Pod każdym ze zdjęć znajdziecie historię dziewczyn. Liczą się nawet drobne kwoty, choćby kilka złotych.

Zazwyczaj rak piersi rozwija się bezobjawowo i bezboleśnie. Tymczasem wykrycie choroby we wczesnym stadium daje możliwość całkowitego wyleczenia! Dlatego tak ważne jest, by każda kobieta znalazła czas na kompleksową profilaktykę - zdrowy tryb życia, cykliczne samobadania i badania. Fundacja Alivia zachęca do tego wraz z HelloBody, organizatorem kampanii Love Your Boobs (Kochaj swoje piersi).

Najskuteczniejszą i najprostszą metodą wykrywania guzów jest dłoń! Około 70% przypadków raka piersi wykrywają same kobiety lub ich partnerzy. Dlatego comiesięczne samobadanie powinno stać się nawykiem każdej kobiety, która skończyła 20 lat - do końca życia. Procedura nie jest skomplikowana i zajmuje parę minut. Najlepiej robić badanie raz w miesiącu, między 6 a 9 dniem cyklu, idealnie zawsze tego samego dnia.

Po menopauzie samobadanie można wykonywać raz w miesiącu, np. w pierwszą sobotę. Samobadanie można przeprowadzić przed lustrem lub pod prysznicem, bo na namydlonej skórze łatwiej jest wyczuć zmiany. Trzeba ocenić, czy piersi i brodawki nie zmieniły swojego kształtu. Po ściśnięciu brodawek trzeba sprawdzić, czy nie wycieka z nich wydzielina. Podczas badania, delikatnie naciskając trzema środkowymi palcami, zatacza się drobne kręgi wokół piersi, szukając zgrubień lub guzków. Nie można zapominać też o pachach, regularnie kontrolując czy węzły chłonne nie są powiększone i czy nie ma wyczuwalnych zgrubień.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub szukać poradni chorób piersi, by wykonać badanie obrazowe, USG lub mammografię, w zależności od wieku. Nie każdy guzek jest rakiem, 80% zmian to zmiany łagodne, ale każda musi być dokładnie zbadana. Po 50 roku życia niezbędne jest też regularne wykonywanie mammografii. W Polsce realizowany jest program wczesnego wykrywania raka piersi, w ramach którego raz na 2 lata na badania mammograficzne zapraszane są kobiety w wieku od 50. do 69. roku życia.

Uwaga! To może być rakotwórcze

Istnieje kilka zidentyfikowanych czynników ryzyka rozwoju raka piersi. Obciążenie rodzinne odgrywa ważną rolę w tym, czy u kobiety rozwinie się rak piersi. Jeśli najbliższa rodzina kobiety - rodzic, rodzeństwo czy dziecko - zachorowała na raka piersi, to istnieje dwa razy większe ryzyko rozwoju nowotworu także u niej. Innymi czynnikami ryzyka są rosnący wiek kobiety oraz występujące mutacje genów - np. BRCA1 czy BRCA2.

Także waga ma ogromny wpływ na ryzyko zachorowania - kobiety z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej są bardziej narażone na inwazyjnego raka piersi. W międzynarodowych wytycznych wielokrotnie podkreśla się, że utrzymanie właściwej masy ciała i aktywność fizyczna może znacząco zmniejszyć ryzyko raka. Znaczenie ma również nadmierne spożywanie alkoholu, narażenie na działanie estrogenów, a także mała liczba dzieci lub ich brak.

50 kobiet dziennie

Na świecie co 2 minuty diagnozuje się raka piersi. W Polsce w 2017 roku usłyszało to 18 529 kobiet. To 50 kobiet każdego dnia. Przeżycia 5-letnie wśród pacjentek z nowotworami złośliwymi piersi wynoszą 77,2%3. To oznacza, że więcej niż 3 z każdych 4 chorujących kobiet będzie żyło z chorobą ponad 5 lat. Choć prawie 50% zachorowań diagnozuje się między 50 a 69 rokiem życia, to nowotwór piersi dotyka coraz częściej coraz młodsze kobiety.

Raka piersi da się leczyć!

Onkologia dysponuje dziś wieloma metodami, które dają możliwość skutecznego wyleczenia, szczególnie jeśli chorobę uda się wykryć szybko. Wtedy lekarze mogą zastosować minimalnie inwazyjne leczenie i odnieść sukces! We wczesnym stadium to często operacja oszczędzająca pierś - i na tym kończy się leczenie. W bardziej zaawansowanych stadiach wykorzystuje się radioterapię oraz chemioterapię.

HelloBody wspiera walkę z rakiem i przekaże Fundacji Alivia na działania edukacyjne i profilaktyczne 4 zł z każdego sprzedanego zestawu kosmetyków.

Pięć kobiet z Dolnego Śląska, pięć dramatów. One zachorowały...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pięć kobiet z Dolnego Śląska, pięć dramatów. One zachorowały na raka piersi. Te historie wyciskają łzy. Pomagaj i badaj się - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto