Październikowy repertuar Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Na co warto się wybrać w jesienny wieczór?

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Widzę nic
Widzę nic Piotr Krzyżanowski
Udostępnij:
Jakie spektakle, wydarzenia i spotkania zaplanował Teatr Modrzejewskiej w Legnicy? Poznaj październikowy repertuar!

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy - REPERTUAR PAŹDZIERNIK 2022

 • 1 i 2 października (sobota, niedziela) o 19.00

WIDZĘ NIC

tekst, dramaturgia, współpraca reżyserska: Filip Zawada
reżyseria: Paweł Palcat
scenografia i kostiumy: Magdalena Mucha muzyka: Łukasz Wójcik-Zawierucha
choreografia: Ewelina Ciszewska
reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
Koprodukcja z Wrocławskim Teatrem Współczesnym

premiera 15 marca (Wrocław), 14 kwietnia 2022 r. (Legnica)

występują: Anna Błaut (WTW), Katarzyna Dworak, Elżbieta Golińska (WTW), Aleksandra Listwan, Dominika Probachta (WTW), Magda Skiba, Jolanta Solarz-Szwed (WTW), Małgorzata Urbańska oraz Małgorzata Madi Rostkowska (gościnnie)

Dramat „Widzę nic” - debiut dramatopisarski uznanego prozaika Filipa Zawady – nagrodzono w IV Konkursie Dramaturgicznym „Strefy Kontaktu” (2021), organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław. Oryginalność koncepcji inscenizacyjnej tej sztuki polega na tym, że bohaterka o imieniu Aneta, będąc jedną osobą, jest grana przez osiem aktorek. Wykreowane przez nie oddzielne osobowości składają się mimo wszystko na jedno życie, którego wątkiem zasadniczym jest ślepota, rozumiana zarówno fizycznie, realnie, jak i metaforycznie. Aneta ma problemy ze swoją seksualnością, nie potrafi się porozumieć z „głuchą na jej słowa” matką, tęskni za nieobecnym ojcem. O swoich problemach opowiada z czarnym humorem, dystansem i kroplą goryczy. Jak mówią sami twórcy, jest to „metaforyczny musical z elementami stand-upu, spektakl, który mimo swojej dramatyczności jest bardzo krzepiący”.

Gramy także 4, 5, 6 października (wtorek, środa, czwartek) o 11.00

Scena Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy

Bilety 45, 35 zł

Modrzejewska – Dom Otwarty

THE BEST OFF – WEEKEND TEATRU NIEZALEŻNEGO

PREZENTACJA LAUREATÓW 3. i 4. EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA NAJLEPSZY SPEKTAKL TEATRU NIEZALEŻNEGO „The Best Off”

 • 7 października (piątek) 19.00

STICKY FINGERS CLUB

koncepcja, choreografia, wykonanie: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska
wsparcie dramaturgiczne: Konrad Kurowski
reżyser oświetlenia: Krystian Koźbiał
muzyka: Przemek Degórski
kostiumy z użyciem projektów autorstwa Krystiana Szymczaka, Edvarda Kuzmicha, Romana Marchewki
producenci: Gdański Festiwal Tańca, Klub ŻAK, Lubelski Teatr Tańca

premiera: 3 września 2020 r., 12. Gdański Festiwal Tańca

Czas trwania: 60 min.

Spektakl powstał w ramach programu „Przestrzenie Sztuki” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operatorem projektu w Lublinie jest Centrum Kultury w Lublinie.

Sticky Fingers Club to spektakl o ponoszeniu porażki. Jego postacie zawsze stanowią drugi plan, notorycznie zajmują czwarte miejsce. Wśród wyrazistych charakterów są: śpiewaczka operowa kochająca muzykę bez wzajemności, neurotyczna paniusia, przebrzmiały gwiazdor oraz tancerka, której nigdy nie dane było zatańczyć solowej sceny. Odwołania popkulturowe do queerowego mainstreamu, popularnych pokazów mody czy do Bohemian Rhapsody zespołu Queen dodają Sticky Fingers Club ogromnej dozy poczucia humoru i autoironii. W spektaklu wykorzystywane są środki teatralne i choreograficzne, w związku z czym ciężko go zaszufladkować i sklasyfikować.

Spektakl otrzymał nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego w ramach 55. Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” 2021 w Szczecinie oraz II nagrodę w IV Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off” 2022.

„Sticky Fingers Club” to jest po prostu piękny spektakl. Pomysłowy, emocjonalny, pełen poczucia humoru. Zaskakujący od pierwszych sekund. Nieprzewidywalny. Wciągający. Pokazuje nasze ludzkie obsesje, narcyzm, perfekcjonizm, wieczne niezadowolenie, tęsknotę za spełnieniem, sukcesem, bycie pierwszym. Pokazuje też naszą ludzką kruchość, delikatność, tęsknotę ciała za ciałem. Twórcom udało się potraktować te sprawy serio, a jednocześnie bawić się nimi. Gdybym miała taką moc, to wysyłałabym klasy licealne oraz zakłady pracy, aby oglądały ten spektakl obowiązkowo.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Bilety 30 zł
Scena Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy

 • 8 października (sobota) 19.00

POSITIVO

Teatr Brama Goleniów
reżyseria: Daniel Jacewicz
muzyka: Jacek Gałkiewicz
występują: Jennifer Crissey, Maciej Ratajczyk, Aleksandra Ślusarczyk, Andrea Frau, Wojciech Rosiński, Oliwier Szałagan, Patryk Bednarski

premiera 29 marca 2019 r.

Czas trwania: 60 min.

Czy nękają Cię bóle głowy wywołane chronicznym stresem? Bóle dolnej części pleców? Walczysz z uzależnieniem? Chcesz rozwinąć zdolności zarządzania związkami emocjonalnie stabilnymi? Czy obawiasz się, że podświadome uczucie żalu, agresji i/lub wulgarne fantazje seksualne mogą bez Twojej wiedzy przejmować kontrolę nad Twoim życiem? Czy potrzebujesz pomocy w odkryciu i zbadaniu swoich głównych motywacji w bezpiecznym środowisku wolnym od szyderstw i wstydu? Wstyd nie pozwala na bycie sobą, tłumiony gniew czy łzy wylewają się bez kontroli. Dołączając do naszej grupy teatrpeutycznej nauczysz się zwalczania najgłębszych pragnień i potrzeb, wedle wskazanych norm i zasad społecznych. Uwaga! Uczestnictwo w spektaklu należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Spektakl znalazł się w finale trzeciej edycji Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off” (2020).

Bilety 30 zł
Scena Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy

9 października (niedziela) 19.00
UWAGA
Teatr O.de.la

ruch tworzą: Joanna Jaworska-Maciaszek, Magda Widłak, Olga Bury, Tomasz Hołubowicz, Krystian Łysoń
choreografia: Marta Bury
muzyka: Maciej Maciaszek
scenografia: Marta Ożóg, Piotr Karp
wizualizacje: Serhij Sawczenko
koordynacja: Tomasz Kuliberda

premiera: Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 21–23 czerwca 2019 r.

Czas trwania: 45 min.

Jako pierwszy Goethe badał działanie barw na organizm człowieka (wpływ fizjologiczny) i na jego emocje (wpływ psychologiczny). Według niego światło – barwa – emocje tworzą łańcuch przyczyn i skutków. Ta praca choreograficzna jest próbą zrozumienia tego zjawiska. Koncentrujemy się na szukaniu w sobie wibracji wywołanych przez wizualizację koloru. Wibrację, rezonans i rytm możemy zobaczyć w ciałach tancerzy wystawianych na działanie barw. Muzyka, dźwięki użyte w choreografii będą służyły pogłębieniu działania barwy na ciało tancerza.

„Kolor ma moc. Może pobudzić lub uśpić, podniecić lub uspokoić, ogrzać lub oziębić, podrażnić lub ukoić, rozbudzić w nas namiętność lub wznieść na wyżyny duchowe. Zrozumienie koloru otwiera nowy wymiar naszej świadomości”( D. i H. Sun, Kolory życia, przeł. D. Rossowski).

Spektakl wyróżniony nagrodą główną w 3. edycji konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off” (2020).

Bilety 30 zł

Scena Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy

 • 2 października (niedziela) 16.00

MIĘDZYPOKOLENIOWY PRZYSTANEK IMPROWIZACJI TEATRALNYCH

Roztańczone Piekary

Dwudniowa inwazja pozytywnych teatralnych wibracji w przestrzeń osiedla!

 • 1 października, godz. 10.00 – Teatralny Flash mob

Teatralna niespodzianka, której szczegółów nie chcemy wam jeszcze zdradzać. Przygotowana dla mieszkańców Piekar przez mieszkańców Piekar. Wypatrujcie nas już 1 października od godz. 10.00 w okolicach marketów Carrefour i Kaufland. Specjalna oferta dla każdego! I specjalna promocja... naszych kolejnych działań.

 • 2 października, godz. 16.00 – Roztańczone Piekary. Potańcówka w stylu retro

W programie: wspólne tańce, cytaty taneczne ze spektakli, quiz teatralny, dobra zabawa prowadzona przez wodzireja, prezentacja kostiumów retro ( cokolwiek to dla Ciebie znaczy).

Zachęcamy do przebrania się i przybycia…… Bawimy się do godziny 19.00.

Miejsce: okolice Przystanku Piekary (usłyszycie nas!).

Izerska 36, bezpłatnie

 • 6 października (czwartek) o 18.00

Modrzejewska – Dom Otwarty
Promocja książki Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk, Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2022

Oddajemy w ręce Czytelniczek i Czytelników książkę, której ostateczna forma kształtowała się dość długo. Chcieliśmy, by była ona z jednej strony kompleksowym spacerownikiem po śladach dokonań sztuki filmowej w regionie Dolnego Śląska, a jednocześnie selektywnym i subiektywnym przewodnikiem przybliżającym jego kinematograficzne dziedzictwo i specyfikę. Film to słowo i obraz, dlatego przedstawiamy wzajemnie się dopełniające zestawienie tekstów i fotografii. Co ważne, zdjęcia tu ukazane nie sprowadzają się jedynie do funkcji ilustracyjnej, a są wizualną interpretacją przestrzeni opisywanych słowem, wynikiem podróży i eksplorowania filmowego wymiaru Dolnego Śląska.

Lech Moliński, Jerzy Wypych

Lech Moliński – dziennikarz, animator kultury, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Współzałożyciel i prezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, w latach 2011–2018 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, a w latach 2015-2021 roku dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego Spektrum. Współtwórca projektów: Polish Cinema for Beginners, MIASTOmovie, Kinematograf Wrocławski, Spółdzielnia Kinowa Ołbin i Dolnośląskie Spacery Filmowe. Publikował m.in. w portalach „Stopklatka.pl”, „Dolnośląskość.pl”, „Dwutygodnik.com”, a także w „Kinie”, „Ricie Baum”, „Logo” i „Aktiviście”. Laureat wielu nagród, wyróżnień i stypendiów.

Jerzy Wypych – fotograf, twórca wideo oraz projektant graficzny. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i mediację sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studiował także komunikację wizerunkową. W autorski sposób, na pograniczu reportażu i kreacji dokumentuje wydarzenia muzyczne, festiwale, wystawy. Związany jest z Wrocławską Fundacją Filmową, TIFF Collective i Zakwas Studio.

Caffe Modjeska

Wstęp wolny

 • 30 października (niedziela) 16.00

GOLEC

Golec czyli... taka bajka... że ten tego... możesz być kim chcesz, kolego!

Paweł Wolak i Katarzyna Dworak (PiK)

reżyseria: Paweł Wolak i Katarzyna Dworak (PiK)
scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda
animacje: Aleksandra Listwan i Bartosz Bulanda
muzyka: Krzysztof Figurski
występują: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Małgorzata Pauka, Anita Poddębniak, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk, Jakub Stefaniak, Paweł Wolak
inspicjent-sufler: Mariusz Sikorski

premiera 2 kwietnia 2022 r., Scena Gadzickiego

Napisana z inspiracji bajkami La Fontaine'a, Krasickiego i Fredry bajka dla dzieci i dorosłych przedstawia ludzkie sprawy w zwierzęcym przebraniu. Inscenizacja z muzyką na żywo, wykorzystująca wielkoformatowe animacje, jednocześnie bawi i uczy, przekonując, że każdy jest kowalem swego losu.

Aktorzy bawią się popkulturowymi kliszami […] w spektaklu oglądamy atrakcyjnie wymyślone sceny zbiorowe […] całość ma odrobinę wodewilowego wdzięku.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl

Bilety 35 i 30 zł

Scena Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy

Gramy także: 12 i 13 (wt., śr.) o 11.00

 • 22 października (sobota) o 19.00

PREMIERA – ZAPOWIADA SIĘ ŁADNY DZIEŃ

 • 23 października o 19.00

Monodram Joanny Gonschorek
scenariusz: Anna Podczaszy
reżyseria: Magda Skiba
muzyka: Amadeusz Naczyński i Marek Litwin
projekcje wideo: Karol Budrewicz
premiera 22 października 2022 r., Scena na Strychu

Opowieść o zwyczajnych uczuciach niezwyczajnej kobiety. Czwarty monodram Joanny Gonschorek – po Joannach (2002), Kobiecie z bluesem (2009) i Świństwie (2011). W roli autorki scenariusza debiutuje nominowana do Nagrody Nike 2001 legnicka poetka Anna Podczaszy, której teksty śpiewano w spektaklu Spójrz na nią – pieśniodramat u Modrzejewskiej (2019).

Bilety: premierowy 50 zł, po premierze 30 zł

Scena na Strychu w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy

 • 26 października (środa) o 11.00

GŁOSY NOWEJ BIAŁORUSI

Głosy nowej Białorusi
Andriej Kuriejczyk
przekład: Robert Urbański
reżyseria: Łukasz Kos
scenografia i kostiumy: Paweł Walicki
wideo: Kamil Walesiak
muzyka (na żywo): Polpo Motel: Olga Mysłowska, Daniel Pigoński
występują: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk, Łukasz Kucharzewski, Paweł Palcat, Jakub Stefaniak, Paweł Wolak oraz Mariusz Sikorski i Kamil „Wallace” Walesiak
inspicjent-sufler: Mariusz Sikorski

premiera: 13 listopada 2021 r., Scena Gadzickiego

Od ponad pół roku przy spoglądaniu na wschód cała nasza uwaga jest skoncentrowana na wojnie w Ukrainie. Tymczasem naród białoruski również prowadzi walkę o niepodległość, choć nie tak spektakularną, to długotrwałą, żmudną i bolesną, przeciwstawiając się dyktatorskiej władzy ostatniego satrapy Europy – Łukaszenki.

Głosy nowej Białorusi to kilkanaście spośród siedmiuset relacji o zderzeniu się obywatelskiego społeczeństwa tego kraju z reżimem, który go uciska. Indywidualne historie naświetlające osobisty wymiar dramatu wciąż dziejącego się za naszą wschodnią granicą, choć nie kieruje się tam już telewizyjnych kamer. Jest to prawdziwy do bólu teatr w wydaniu najważniejszego dramatopisarza współczesnej Białorusi.

Wstrząsające historie przemocy, poniżenia i cierpienia [...] wyszeptywane, wypowiadane, wykrzyczane na pustej scenie mają wielką moc.

Przemysław Gulda, guldapoleca.pl

Bilety: 45 i 35 zł

Scena Gadzickiego, Teatr Modrzejewskiej, Rynek 39

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Paweł Deląg o reparacjach dla Polski - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie