Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paliwo przyszłości

Paweł Kuś
Infografika: Andrzej Sokólski
Obecnie w Polsce spalamy około 2 mln ton biopaliw rocznie, lecz tylko niewielki procent z tego to dodatek do benzyny. Według unijnych przepisów musi się to zmienić.

Biopaliwa to kolejny energetyczny konik Unii Europejskiej. Już w 2020 roku muszą one stanowić aż 10 proc. rynku paliw w krajach unii. Dlaczego są one takie ważne?

Biopaliwa, zarówno stałe, jak i płynne, powstają z przetworzenia produktów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Biopaliwa stałe to słoma, specjalne gatunki drzew, takie jak wierzba krzewiasta, ślazowiec pensylwański lub inne gatunki roślin. W wyniku spalania biomasy uzyskujemy energię ciepl-ną i elektryczną.
Z kolei spośród biopaliw płynnych najbardziej praktyczne znaczenie ma produkcja biodiesla z olejów roślinnych oraz stosowanie dodatku alkoholu etylowego (bioetanolu) do benzyny. Nie jest to jednak tania technologia.

- Biopaliwa (biodiesel lub bioetanol) są ewidentnie droższe od paliwa otrzymywanego z ropy naftowej przy aktualnych jej cenach - przekonuje prof. Włodzimierz Kordylewski z Politechniki Wrocławskiej. - Podobnie przedstawia się rachunek ekonomiczny dla produkcji bio-etanolu - dodaje.

W związku z tym we wszystkich krajach wprowadzeniu biopaliw płynnych towarzyszy pakiet rozwiązań prawno-finansowych umożliwiających zwolnienie ich produkcji z podatku akcyzowego lub obniżenie tego podatku na paliwa ropopochodne zawierające dodatek biopaliw. Rozwiązania takie zawiera także polska ustawa o regulacji rynku eko-paliw płynnych i ich składników.

- Mimo kosztów, warto inwestować w taką technologię, gdyż niesie ona za sobą dużo pozytywów - przekonuje Kordylewski.
Najważniejszy to oczywiście zmniejszenie wydzielania dwutlenku węgla do atmosfery. Im więcej używamy biopaliw, tym mniejsze jego stężenie. Inne atuty to: wpływy z podatku od środków produkcji zużytych w rolnictwie i przetwórstwie ziemiopłodów na paliwa czy dodatkowe miejsca pracy w rolnictwie i jego otoczeniu. Ale biopaliwa powodują też zagrożenia.

Według ostatnich szacunków, w 2020 roku w Unii Europejskiej 10 procent użytków rolnych przeznaczonych zostanie na uprawę roślin będących surowcami do produkcji biopaliw. Obecnie uprawy te zajmują 3-4 proc. użytków rolnych.

Ekspansja produkcji biopaliw może prowadzić do wzrostu cen żywności. Ocenia się, że zakładane zwiększenie areału upraw surowców do produkcji biopaliw spowoduje wzrost cen zbóż o 3-6 proc., a rzepaku nawet o 8-10 proc. Jednakże równocześnie spadną o 25-40 proc. ceny śrut poekstrakcyjnych (produkt uboczny ekstrakcji oleju z nasion).

- Wzrost cen żywności nie jest jednak pewny. Uprawy surowców do produkcji bio-paliw nie muszą oznaczać zmniejszenia powierzchni upraw roślin do produkcji żywności. W Unii Europejskiej jest 3,7 mln ha, które dawniej podlegały obowiązkowemu odłogowaniu, oraz 3 mln ha ziemi nieuprawianej. Zniesienie obowiązkowego odłogowania raczej spowoduje, że połowa tych gruntów powróci do produkcji żywności - będzie można uzyskać z nich 12 mln ton pszenicy - twierdzi Marek Kozak, redaktor naczelny Pierwszego Portalu Rolnego z Wrocławia.

II generacja
Biopaliwa drugiej generacji otrzymywane są z surow-ców niestanowiących konkurencji dla żywności. Przede wszystkim jest to drewno i drewnopochodne materiały odpadowe, a także słoma i inne pozostałości z produkcji rolnej. Do biopaliw drugiej generacji zaliczamy m.in. biowodór produkowany z biomasy poprzez zgazowanie, syntetyczne biopaliwa otrzymywane z biomasy za pomocą zgazowania i syntezy Fischera-Tropscha (benzyna z drewna), metanol z biomasy czy wszelkiego rodzaju biodiesel otrzymywany z olejów pirolitycznych, z drewna i słomy. Obecnie jednak nie ma na świecie instalacji, która mogłaby przetwarzać biopaliwa drugiej generacji na dużą skalę. Ta technologia wciąż pozostaje melodią przyszłości.

tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto