Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ORLIKI TRUJĄ. Dzieci mdleją, kaszlą, mają wysypki. Sanepid podaje szokujące wyniki badań

KZ
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Substancje rakotwórcze, szkodliwe dla układu rozrodczego, układ krwiotwórczego i nerwowego wykryto w nawierzchniach Orlików w Warszawie i Szczecinie. Czy Pozostałe boiska, m.in. te we Wrocławiu, są niebezpieczne dla zdrowia? Sprawę bada sanepid.

Dzieci bawiące się na boisku Orlik przy warszawskiej szkole nr 343 mają przekrwione oczy, kaszel, katar, wysypki i inne reakcje alergiczne - czytamy na portalu internetowym Onet.pl.

Rodzice winią nawierzchnię Orlika

Nawierzchnia boiska została wykonana z granulatu SBR, produkowanego z mielonych opon samochodowych. Władze Warszawy zapewniają, że wyrób miał wymagany atest Państwowego Zakładu Higieny. Ten granulat jest tańszy od naturalnych podkładów na boiskach sportowych (np. z korka czy części roślinnych), dlatego jest powszechnie stosowany, nie tylko na Orlikach w całej Polsce, ale też na kortach tenisowych, placach zabaw czy ścieżkach rowerowych.

Urząd gminy Ursynów zlecił badania granulatu, z którego została zrobiona nawierzchnia boiska, o którym pisze Onet.pl. Badania przeprowadził Państwowy Zakład Higieny i Sanepid.

Wyniki są szokujące!

Badania toksykologiczne wykazały, że w granulacie przekroczone są normy zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i metali ciężkich (kadmu, ołowiu, niklu i rtęci), co może powodować nawet ciężkie choroby, w tym nowotwory.

To nie pierwsza informacja o szkodliwości sztucznej nawierzchni Orlików

W 2009 roku ostrzegał przed tym dr Zbigniew Hałat, epidemiolog. Interpelację w tej sprawie do Ministerstwa Sportu skierowało wtedy kilku posłów, ale Państwowy Zakład Higieny odpowiedział, że sztuczne nawierzchnie nie stanowią zagrożenia, choć w jednostkowych przypadkach mogą występować specyficzne reakcje alergiczne.

W 2015 roku burzę wywołał informacja o tym, że 8-letni syn dziennikarza jednego z portali internetowych trafił do szpitala po zatruciu kadmem w czasie zabawy na Orliku.

Na Dolnym Śląsku w ramach Programu „Moje Boisko - Orlik 2012” wybudowano 191 Orlików.

Dotąd nie mieliśmy żadnych zgłoszeń dotyczących Orlików - mówi Magdalena Odrowąż-Mieszkowska, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Magdalena Odrowąż-Mieszkowska tłumaczy, że Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu nie sprawuje nadzoru nad boiskami, nie ma nawet możliwości wykonania ewentualnych badań toksykologicznych ich nawierzchni. I dodaje, że w tym przypadku odpowiedzialność za wykorzystane materiały spoczywa na wykonawcy obiektu. Aby boisko zostało dopuszczone do użytku, wszystkie materiały, z których zostało wykonane, muszą mieć wymagane atesty.

Źródło: onet.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto