Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział Kardiologiczny legnickiego szpitala wprowadza nowoczesną metodę leczenia pacjentów z miażdżycą. Dziś wykonano pierwszy zabieg

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Legnicki szpital wprowadza nowoczesną metodę leczenia pacjentów z miażdżycą
Legnicki szpital wprowadza nowoczesną metodę leczenia pacjentów z miażdżycą WSS w Legnicy
Szpital w Legnicy jako jedna z nielicznych placówek w Polsce oferuje pacjentom chorym na miażdżycę nowoczesną metodę zabiegu, jaką jest aterektomia orbitalna. W środę 12 października na Oddziale Kardiologicznym wykonano pierwsze zabiegi. Szczegóły poniżej.

Oddział Kardiologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy wprowadził aterektomię orbitalną - nowoczesną metodę modyfikacji uwapnionej blaszki miażdżycowej. Na czym ona polega?

Aterektomia orbitalna oparta jest o sprzęt niczym z górniczych kopalń – w skali mikro oczywiście – wyjaśnia dr Piotr Rola. – To specjalne urządzenie przypomina swym wyglądem niewielką oliwkę o średnicy 1,25 mm. Z dwóch stron posiada korony inkrustowane diamentowymi drobinami wielkości 4-5 mikronów, których zadaniem jest rozwiercanie silnie zwapnionej blaszki miażdżycowej. Dzięki temu, że wykonuje nie tylko ruch posuwisty do przodu, ale także równocześnie obrotowy, potrafi modyfikować głębokie zwapnienia. Urządzenie pracuje z prędkością od 80 do nawet do 120 tys. obrotów na minutę.

W środę 12 października zespół Pracowni Hemodynamiki wykonał pierwsze zabiegi u pacjentów. Zabieg daje szanse na powrót do zdrowia pacjentom z zaawansowaną miażdżycą w tętnicach wieńcowych. Wykonuje się go, gdy przeprowadzenie klasycznej techniki balonowej jest niemożliwe. Jak informuje WSS obecnie tego typu zabiegi wykonują pojedyncze pracownie w Polsce.

Celem tej metody jest przygotowanie zwapniałej blaszki miażdżycowej przez uzyskanie optymalnego poszerzenia światła naczynia do wszczepienia stentu u chorych - mówi Barbara Engel, lekarz kierujący Oddziałem Kardiologicznym z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.

Aterektomia orbitalna jest kolejną metodą leczenia wprowadzoną w Pracowni Hemodynamiki w Legnicy, która dysponuje już nowoczesnymi systemami diagnostyki naczyń wieńcowych IVUS i OCT, a także systemem do litotrypsji wewnątrz wieńcowej. Pozwala to skutecznie i bezpiecznie leczyć naszych pacjentów - podkreśla dr Adrian Włodarczak, nadzorujący merytorycznie rozwój legnickiego zespołu hemodynamicznego.

Zespół Pracowni Hemodynamiki w legnickim szpitalu przed wprowadzeniem nowej metody brał udział w szkoleniach prowadzonych m.in. przez przedstawicieli producenta sprzętu Cardiovascular Systems Inc. ze Stanów Zjednocznych.

Legnicki szpital wprowadza nowoczesną metodę leczenia pacjentów z miażdżycą

Oddział Kardiologiczny legnickiego szpitala wprowadza nowocz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto