Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od soboty znów można zwiedzać kościół Mariacki [ZDJĘCIA Z WNĘTRZA]

Redakcja
W najbliższą sobotę (9 maja) o godz. 13.00 rozpocznie się sezon turystyczny w kościele Mariackim. Odwiedzający mogą obejrzeć wnętrze średniowiecznej budowli, a także wspiąć się na wieżę widokową.

Zwiedzać będzie można tak, jak co roku, o stałych porach: środa-piątek 11.00-16.00; sobota 13.00-18.00; niedziela 15.00-18.00.

W tym roku, z wiadomych względów, ruszamy tydzień później, niż zwykle. Świadomi jesteśmy tego, że zainteresowanie ruchem turystycznym nie tylko w Legnicy, będzie, póki co, niewielkie. Mamy jednak nadzieję, że dla naszej lokalnej społeczności odwiedzenie najstarszego kościoła w Legnicy i spojrzenie na miasto z góry będzie atrakcją i dobrą formą spędzenia czasu – mówi ks. Jerzy Gansel, proboszcz parafii ewangelicko- augsburskiej w Legnicy.

W trosce o zdrowie i komfort zwiedzających parafia wprowadza środki ostrożności, m.in.: konieczność dezynfekcji rąk przy wejściu do kościoła, zwiedzanie w maseczkach lub chustach oraz w rękawiczkach ochronnych, zachowanie bezpiecznych odległości pomiędzy zwiedzającymi. Dodatkowo do 50 proc. ograniczona będzie liczba osób jednocześnie znajdujących się w kościele, a do 5 osób - jednocześnie znajdujących się na tarasie widokowym wieży.

Zwiedzanie kościoła oraz wyjście na wieżę widokową możliwe będzie po zakupieniu cegiełki w cenie 3 zł (dzieci i młodzież) oraz 6 zł (dorośli). Cena nie zmienia się już od 5 lat. Dochód z cegiełek przeznaczony jest na Fundusz Renowacji Kościoła.

Historia kościoła

Kościół, z którego wyruszył książę Henryk II Pobożny na bitwę z Tatarami był, kilka wieków później, pierwszym kościołem ewangelickim w Legnicy i jednym z pierwszych kościołów ewangelickich na Śląsku. Obecnie jest kościołem parafialnym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Legnicy.

Kościół Mariacki to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w mieście, wzmiankowany w roku 1195, a następnie w 1203. Pierwszy murowany kościół istniał tu już w XII w., drugi, jednonawowy zbudowany został w XIII w. z piaskowca i cegły. Budowla prawdopodobnie nie była ukończona przed najazdem mongolskim. Kościół ten spłonął w wielkim pożarze miasta w 1338 r. W jego miejscu w latach 1362-1386 wzniesiono nowy, czterokrotnie większy kościół. Nadano mu formę 3-nawowej hali.

Sto lat później (1438), po kolejnym pożarze, przebudowano go na bazylikę i podwyższono jedną (południową) wieżę fasady. Prostokątne prezbiterium dobudowano w latach 1450-1468. W 1522 r. Fabian Eckel wygłosił w kościele Mariackim pierwsze w Legnicy kazanie w duchu luterańskim.

W 1822 r., po uderzeniu pioruna płomienie ponownie naruszyły konstrukcję budowli i przyczyniły się do gruntownej przebudowy świątyni, zrealizowanej wg projektu berlińskiego architekta Güntera w latach 1824-1828. Kolejne prace konstrukcyjno-renowacyjne (m.in. wzmacnianie sklepień) przeprowadzono w latach 1905-1908. Wnętrze kościoła zostało wówczas pomalowane w geometryczne "mauretańskie" wzory, pojawiły się nowe empory w nawach bocznych i organowej oraz mała architektura ołtarza o bogatym późnogotyckim rysunku maswerków, wykonane z terakoty pochodzącej z legnickiej cegielni Rothera. Pojawiły się również bajecznie kolorowe witraże (1905-1906) z bogatym programem ikonograficznym, na który składają się elementy historii religii i Kościoła, Reformacji, Śląska oraz samej Legnicy. W uroczystości przekazania kościoła po renowacji gminie ewangelicko-augsburskiej 9 czerwca 1908 roku uczestniczył cesarz Wilhelm II.

Najstarszą i dobrze zachowaną częścią kościoła jest dziś dwuprzęsłowa kaplica sukienników przy południowej nawie, wybudowana w latach 1417-1437, w której zasługują na uwagę kamienne wsporniki i zworniki w kształcie tarcz herbowych (25 szt.) z przedstawieniami Arma Chrysti oraz głów uczestników Pasji.

Na uwagę zasługują również płyty nagrobne rycerza Hansa von Romnitz i Friedricha von Rotkirch (ok. 1600 r.), znajdujące się pod emporą organową, epitafium pastora Gottfrida Dewerdecka w kaplicy sukienników oraz drewniane rzeźby Arona i Mojżesza - elementy dawnego barokowego ołtarza z 1771 r. Ch. Grunwalda.

Legenda związana z Henrykiem Pobożnym

Henryk Pobożny dobrze radził sobie z panowaniem nad rozległym księstwem. Jednak w 1240 roku czarna chmura poczęła zasłaniać horyzont – najazd tatarski na Polskę. W 1241 roku nawała tatarska, siejąc śmierć i zniszczenie, ruszyła na zachód. Na wieść o zbliżaniu się Tatarów wszyscy mieszkańcy Legnicy zaczęli przygotowywać się do obrony, rozstawiając już z dala od miasta czaty. Z ustaleń wynikało, że Tatarzy nadejdą kolejnego dnia. Książę Henryk po zachodzie słońca przechadzał się po komnacie legnickiego zamku, rozmyślając o jutrzejszej bitwie. Wtem ujrzał widmo swojej matki, św. Jadwigi. Kobieta ostrzegła go, że bitwa to kara boska za mnogie grzechy, zdrożności i bezprawia. Wszystko jest w rękach Boga, ale Henryk powinien wzbudzić w sobie wolę czynu, bo nawet jeśli umrze, żyć będzie w narodzie swoim. Kiedy nastał wschód, św. Jadwiga pospieszyła syna, mówiąc, że już czas na walkę. Był to dzień 8 kwietnia 1241 roku. Skoro świt książę wraz z pozostałymi wiernymi udali się na nabożeństwo do kościoła Najświętszej Marii Panny w Legnicy. Gdy Henryk wychodził z kościoła, z wieży zsunął się wielki kamień i spadł obok księcia, omal nie rozbijając mu głowy. Szmer przeszedł wśród ludzi, uznających to za omen boży. Henryk oświadczył, że będzie, co ma być i zagonił rycerzy do walki. Dzień później na równinie pomiędzy Kroskowicami i Gniewomierzem wojska Henryka natknęli się niespodziewanie na Tatarów. Wtedy rozpoczęła się krwawa, nierówna walka. Podczas bitwy zginął książę Henryk Pobożny, poprzez ugodzenie dzidą przez Tatara. Po jego śmierci Tatarzy tłumnie go napadli, obdzierając ze zbroi i ucinając głowę. Tak na Dobrym Polu dopełniła się wielka ofiara księcia.

Obejrzyj galerię zdjęć i zobacz, jak wygląda kościół w środku oraz jakie widoki oferuje wieża widokowa!

Od soboty znów można zwiedzać kościół Mariacki [ZDJĘCIA Z WNĘTRZA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto