Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 30-lecia Pogotowia Ratunkowego w Legnicy, zobaczcie zdjęcia

Piotr Krzyżanowski
Piotr Krzyżanowski
Wideo
od 16 lat
Dyrektor pogotowia Joanna Bronowicka uroczyście otworzyła Obchody 30-lecia Pogotowia Ratunkowego w Legnicy. Pogotowie działa na terenie powiatu: grodzkiego Legnica, ziemskiego Legnica, złotoryjskiego, lubińskiego, jaworskiego, głogowskiego i polkowickiego. Dyrektor Joanna Bronowicka przypomniała historie powstania pogotowia:
od 16 lat

Pod koniec lat 90 XX wieku, zauważalnym stała się potrzeba dostosowania działalności ówczesnych zespołów pomocy doraźnej do realnych potrzeb społeczeństwa, wynikających z postępu cywilizacyjnego oraz konieczności zapewnienia pomocy przedszpitalnej na odpowiednim poziomie. Sam proces realizacji systemu składał się z wieloetapowych, rozłożonych w czasie działań i projektów. Głównym celem jednak, było odpowiednie przygotowanie wykwalifikowanego personelu, gotowego do udzielania niezbędnych świadczeń w tymże zakresie. Niemniej jednak istniała potrzeba dostosowania istniejącej już infrastruktury do realnych potrzeb, a także opracowania niezbędnych, jednolitych procedur funkcjonowania systemu. Sam system kształcenia kadry ratowniczej przede wszystkim grupy ratowników medycznych, rozpoczął się już w latach 90 ubiegłego wieku w szkołach pomaturalnych z zastrzeżeniem, że w zawodzie tym, początkowo mogli kształcić się tylko mężczyźni.
Pierwszym aktem prawnym, regulującą kwestię systemu była Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 25 lipca 2001 roku, która w sposób pobieżny i podstawowy regulowała kwestie związane z działaniem Systemu Ratownictwa Medycznego. Kolejne podejmowane prace nad rozbudowaniem aktu prawnego trwały ponad 5 lat i zakończyły się uchwaleniem nowej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (8 września 2006 roku, z dniem wejścia w życie 1 stycznia 2007 roku), której nowelizacje mają miejsce do dnia dzisiejszego, a spowodowane są zmianami przepisów i standardów zarówno światowych jak i europejskich, a co za tym idzie koniecznością dostosowania prawa w tym zakresie. Niezbędnymi jednak elementami w zakresie funkcjonowania aktu podstawowego, stało się opracowanie szczegółowych rozporządzeń określających uprawnienia oraz zasady funkcjonowania systemu.

Utworzenie jednolitego Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne miało na celu zapewnienie niezbędnej pomocy osobom w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego. Wskazano także podział na rodzaje zespołów: specjalistyczne, podstawowe i lotnicze oraz szpitalne oddziały ratunkowe. Jednym z istotnych zapisów Ustawy, była potrzeba dostosowania parku sprzętowego do wymogów stawianych przez normy unijne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto