Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa Ruda: Strachy z Szubienicznej Góry, co straszy grzybiarzy w lesie?!

Dawid Sarysz
Dawid Sarysz
Widok na płaską polanę gęsto porośniętą krzakami... Tu też mogła stać szubienica.
Widok na płaską polanę gęsto porośniętą krzakami... Tu też mogła stać szubienica. Marek Cybulski
Czy pan naprawdę wierzy, że duchy tych wszystkich nieszczęsnych skazańców biegają teraz po zboczach Rudej Góry i straszą napotkanych tam grzybiarzy? – Zapytała mnie jedna z czytelniczek po wysłuchaniu mojej opowieści na temat noworudzkiej szubienicy. Pytanie miało być chyba żartobliwie, bo autorka dodała jeszcze emotikon uśmiechniętej buźki. Zatem, czy wierzę w duchy?

W historii, jako nauce, nie ma miejsca na duchy, ani żadne inne zjawiska nadprzyrodzone, tu liczą się fakty i tylko fakty. Ale legendy to już zupełnie inna para kaloszy, te rządzą się swoimi prawami. W legendach dozwolone są duchy, smoki, magia i najróżniejsze cuda niewidy, zatem co zrobić, gdy historia, ta najprawdziwsza, przeplata się z legendą? I tak poniekąd jest w przypadku noworudzkiej Rudej Góry, albo jak wolą inni - Szubienicznej Góry (dawna niemiecka nazwa). Tu prawdziwa historia miesza się z mitami i legendarną magią.

Panorama Kłodzka -Klodzko.naszemiasto.pl na Facebooku

Zatem, czy na stokach Rudej Góry straszy?

Trudno dziś odnaleźć dawne miejsce straceń w Nowej Rudzie. Teren gdzie niegdyś wznosiła się noworudzka szubienica jest mocno zarośnięty krzakami i młodymi drzewami. Trawa sięga tu do pasa i rośnie w dziwacznych pokręconych kępach, które niczym zasieki utrudniają poruszanie się. Początkowo stromy stok Rudej Góry łagodnie się tu zamienia w sporej wielkości płaski teren, elegancko wyeksponowane w kierunku przebiegającej poniżej drogi, co pokrywałoby się z historycznymi opisami tego miejsca. Bowiem, kroniki wspominają, iż stryczek był dobrze widoczny z traktu wiodącego do Ząbkowic Śląskich (dziś ulica Cicha).

Czy szubienica stała gdzieś tutaj, czy może nieco dalej na skraju młodego lasu, rosnącego również na nienaturalnie płaskim w tym miejscu terenie? Wspomniana część lasu góruje nad okolicą tworząc w tym miejscu coś na kształt areny, tu również mogłaby stać noworudzka straconka. Należy tu nadmienić, iż noworudzka szubienica nigdy nie została uwieczniona na żadnym zdjęciu, rysunku czy grafice, przynajmniej nic o tym nie wiemy. Znamy ją tylko z opisu i niedokładnych map (co prawda jest jedna bardzo ciekawa i interesująca fotografia, ale o tym niebawem, w osobnej historii).

Średniowieczna jurysdykcja bywała bardzo surowa, jej orzeczenia nie zawsze były sprawiedliwe i trafione. Często zeznania wymuszano torturami, dochodziło też do pomyłek sądowych, co w przypadku zastosowania kary śmierci było już procesem nieodwracalnym. Inną sprawą jest to, że karę śmierci można było otrzymać za przewinienia, które z dzisiejszego punktu widzenia na to nie zasługują, np. za czary, kradzież czy nierząd. To właśnie dusze tych niewinnych ofiar można podobno spotkać w okolicy dawnego noworudzkiego miejsca straceń.

Z tej serii publikowaliśmy również:

Na wspomnianym skrawku lasu, na jednym z drzew, znajdował się jeszcze kilka lat temu niewielki krzyż, a właściwie sama lekko uszkodzona postać Chrystusa. Ludzie mówili, że to dla wisielców, których zbłąkane dusze nadal wędrują po stokach Szubienicznej Góry. Niestety, nikt nie sprecyzował, o których dokładnie wisielców się rozchodzi. Ktoś nawet widział tam niskie, szybko przemykające cienie, ktoś inny natknął się na samego wisielca, który jednak po chwili rozpływał się w mglistym powietrzu. Ja odwiedzając to miejsce, odnotowałem jedynie spokój i ciszę…

Zobacz galerię zdjęć

Widok na płaską polanę gęsto porośniętą krzakami... Tu też mogła stać szubienica.

Nowa Ruda: Strachy z Szubienicznej Góry, co straszy grzybiar...

W 1878 roku szubieniczne wzgórze przecięte zostało wysokim, blisko 40-ometrowym wiaduktem kolejowym, który od samego początku zaczął przyciągać samobójców i desperatów. Mityczny Zły – demon ciągnący niegdyś skazańców za nogi, miał teraz przemierzać koronę mostu w poszukiwaniu kolejnych ofiar. Czarny Most, Szubieniczna Góra i samobójcy znakomicie wpisują się w narrację o miejscu nawiedzonym i złym.

Szubienica na stokach Rudej Góry była najprawdopodobniej kamienną rotundą z trzema kolumnami, połączonych ze sobą drewnianymi belkami. Do tych drewnianych elementów wiązano stryczki ze skazańcami. W połowie XIX wieku zaprzestano wykonywania publicznych wyroków śmierci, a noworudzką straconkę rozebrano w celu pozyskania budulca. I tak, ze szubienicznego kamienia i drewna powstał most na Woliborce (dzisiejszy końcowy odcinek ulicy Piastów i Plac Grunwaldzki).

Co ciekawe, mam w swoich zbiorach kilka relacji i doniesień o dziwnych zjawiskach w tym miejscu. Czytelnicy pisali o zupełnie niewytłumaczalnym zachowaniu się zwierząt, o dziwnych odgłosach, jękach czy szarych zjawach. Czy szubieniczny kamień przyniósł ze sobą coś jeszcze?

Warto również zajrzeć tutaj:

facebook.com/noworuders

Na noworudzkiej szubienicy wykonano przynajmniej 28 wyroków śmierci, nie wiemy gdzie pochowano wszystkich skazańców (zwyczajowo robiono to w bezpośredniej okolicy lub w środku szubienicznej rotundy), nie wiemy gdzie dokładnie znajdowała się owa szubienica, nie wiemy też czy udręczone i niesłusznie skazane dusze średniowiecznych nieszczęśników nadal krążą po okolicy... Nie wiemy.

Zatem, „czy pan naprawdę wierzy…?”

…bo historia fajna jest!
MC NOWORUDERS / Marek Cybulski

Marek Cybulski jest również autorem książek:
Nowa Ruda Neurode Tajemnice, zagadki, historia cz. 1
Nowa Ruda Neurode Tajemnice, zagadki, historia cz. 2
AL MITTELSTEINE. Tajemnice filii obozu Gross-Rosen w Ścinawce Średniej

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto