Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycia archeologiczne podczas prac przy ulicy Grodzkiej w Legnicy. Odnaleziono m.in. złoty pierścień z XV wieku! [ZDJĘCIA]

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Złoty żydowski pierścień zaręczynowy z ok. XV wieku. Widoczny wizerunek Świątyni Salomona. Zabytek klasy światowej, w Europie znaleziono 5 tego typu pierścieni
Złoty żydowski pierścień zaręczynowy z ok. XV wieku. Widoczny wizerunek Świątyni Salomona. Zabytek klasy światowej, w Europie znaleziono 5 tego typu pierścieni Klaudia Korfanty
Od kwietnia 2021 roku przy ulicy Grodzkiej w obrębie Starego Miasta w Legnicy trwały prace archeologiczne. Co udało się odkryć do tej pory? Rozmawiamy o tym z archeologiem Witoldem Łaszewskim. Poczytajcie poniżej, a w galerii zobaczcie zdjęcia znalezisk!

Niezwykłe odkrycia przy ulicy Grodzkiej w Legnicy. Wśród nich m.in. złoty pierścień z XV wieku!

Prace archeologiczne przy ulicy Grodzkiej w Legnicy kierowane przez dr Cezarego Buśko z wrocławskiej "Pracowni Archeologicznej B.C. Cezary Buśko" i prowadzone razem z Witoldem Łaszewskim z Archeologicznej Pracowni Badawnczej VERBA trwały od kwietnia do lipca 2021 roku. Od samego początku wzbudzały zainteresowanie mieszkańców. Odsłonięto tam bowiem zabudowania piwniczne nawet z XVIII wieku. Jednak obecność dawnych zabudowań nie była tak zaskakująca dla badaczy, jak liczba znalezionych tu przedmiotów.

Niezwykłe odkrycia archeologiczne przy ulicy Grodzkiej w Legnicy
Klaudia Korfanty

Teren ograniczony ulicami Grodzką, Szpitalną i Nową należy do Starego Miasta, a więc jest pod nadzorem archeologicznym i konserwatorskim. Prowadzone na tym obszarze badania przyniosły wiele interesujących odkryć.

Teren od XIV w. zamieszkiwali Żydzi, a od połowy XV wieku w większości należał do kartuzów. Podczas badań odkryto tu zabudowę mieszczańską pochodzącą z okresu przełomu średniowiecza i renesansu - łącznie pozostałości po dziewięciu budynkach. Niezwykle ciekawa jest obecność dwóch studni z różnych okresów. Pierwsza z nich to studnia kamienna związana z obecnym dawniej na tym terenie szpitalem - lazaretem wojskowym. Datowana jest na XVIII wiek. Z kolei druga, ceglana studnia pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku.

Na tym terenie odkryto również pozostałości po murach miejskich z okresu schyłku średniowiecza. Widoczne one są na planie miasta z XVI wieku, za nimi znajdowała się fosa, a dalej Zamek Piastowski. Część muru rozebrano i na jego pozostałościach postawiono budynek, część wykorzystano jako ścianę do nowej zabudowy.

Prace skupione były jednak na obszarze podwórka, gdzie znaleziono ogrom przedmiotów, a także kości zwierzęcych. Niewątpliwie najważniejszym znaleziskiem jest złoty żydowski pierścień zaręczynowy pochodzący z XV wieku. Widnieje na nim przedstawienie Świątyni Salomona.

Poprzez kwerendę dotarliśmy do informacji, że w Europie znaleziono tylko pięć podobnych pierścieni, głównie w Niemczech. Jest to więc zabytek klasy światowej - mówi nam Witold Łaszewski.

Oprócz złotego pierścienia znaleziono także dwa srebrne pierścienie, wiele ozdób metalowych i srebrnych, m.in. fragment szpilki do włosów, klamry. Znalezione tu przedmioty sugerują, że mogła tu być pracownia białoskórnicza lub rogownicza - odkryto zaskakująco dużo kości zwierzęcych oraz rogów, a także oprawę rogową noża. Kolejnym znaleziskiem są dwa piece do wytopu metalu i ogromna ilość metalowych przedmiotów, a także ceramika. Oprócz tego odważniki do ważenia monet, które wskazują na to, że mieszkała tu osoba wykonująca rozliczenia.

Złoty żydowski pierścień zaręczynowy z ok. XV wieku. Widoczny wizerunek Świątyni Salomona. Zabytek klasy światowej, w Europie znaleziono 5 tego typu pierścieni

Niezwykłe odkrycia archeologiczne podczas prac przy ulicy Gr...

Na działce powstanie zabudowa mieszkaniowa, jednak to koniec badań na tym terenie. Witold Łaszewski wyznaje, że być może niżej znajdują się zabudowania z wcześniejszych okresów, nawet z XII wieku. Dalsze badania na tym obszarze prowadzić będą inne pracownie archeologiczne. Znaleziska po dokładnej analizie i opisie trafią do Muzeum Miedzi w Legnicy.

Więcej na temat odkryć w obszarze ulicy Grodzkiej, Szpitalnej i Nowej można będzie przeczytać w najnowszym tomie "Szkiców Legnickich". Premiera tomu, podczas której każdy otrzyma bezpłatny egzemplarz, odbędzie się w piątek 19 listopada o godzinie 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym.

Złoty żydowski pierścień zaręczynowy z ok. XV wieku. Widoczny wizerunek Świątyni Salomona. Zabytek klasy światowej, w Europie znaleziono 5 tego typu pierścieni

Niezwykłe odkrycia archeologiczne podczas prac przy ulicy Gr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto