Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczna zmiana kredytu

[email protected]
Na początku 2007 roku - na mocy nowelizacji z 16 listopada 2006 r. - straciliśmy część ulg przysługujących w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak część formalnie uchylonych ulg została zachowana - w ramach ...

Na początku 2007 roku - na mocy nowelizacji z 16 listopada 2006 r. - straciliśmy część ulg przysługujących w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak część formalnie uchylonych ulg została zachowana - w ramach praw nabytych. Jedną z nich jest ulga odsetkowa.

Wspomniana nowelizacja zakłada zachowanie praw nabytych do tej ulgi dla podatników, którym kredyt (pożyczka mieszkaniowa) został udzielony przed 1 stycznia 2007 r. - co oznacza to, że po tej dacie nie jest już możliwe nabycie uprawnień do stosowania tej ulgi.

Trzeba pamiętać, że ulga dotyczy kredytów udzielonych podatnikowi po 1 stycznia 2002 r. Odliczeń podatnicy będą mogli dokonywać nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r.

Omawiana ulga polega na możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o faktycznie poniesione w danym roku wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki). Ulga obejmuje inwestycje zakończone nie wcześniej niż w 2002 r. W praktyce korzystanie z ulgi odsetkowej jest dość skomplikowane, przepisy zawierają bowiem wiele warunków, zastrzeżeń, a nawet pułapek.

Najpierw przyjrzyjmy się podstawowym (aczkolwiek nie jedynym) zasadom umożliwiającym skorzystanie z omawianej ulgi - całość zasad wymieniona jest w uchylonym art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kredyt (pożyczka) musi być udzielony przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, tzn. przez bank lub SKOK. Z treści umowy kredytu (pożyczki) musi wynikać, iż dotyczy on jednej z następujących inwestycji:

- budowa budynku mieszkalnego,

- wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,

- zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

- nadbudowa lub rozbudowa budynku na cele mieszkalne lub przebudowa (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego (art. 26b ust. 1 pkt 1 - 4 ustawy).

Prawo do odliczeń daje bowiem tylko zaciągnięcie kredytu (pożyczki) na ściśle określone inwestycje mieszkaniowe.

Przez udzielenie kredytu należy rozumieć zawarcie umowy o kredyt bankowy (pożyczkę). Zgodnie z kodeksem cywilnym i prawem bankowym umowa taka powinna być zawarta na piśmie, a do jej zawarcia dochodzi z chwilą złożenia przez strony umowy zgodnych oświadczeń woli - faktycznie oznacza to podpisanie przez obie strony tej umowy. Nie jest natomiast konieczne uruchomienie kredytu do końca 2006 roku, czyli przelanie pieniędzy na konto podatnika-kredytobiorcy lub np. dewelopera. Zarówno przepisy dotyczące ulgi odsetkowej, jak i przepis przejściowy odnosi się do zawarcia umowy. Nie odnosi się zaś do powinności kredytodawcy wynikającej z umowy polegającej na wypłacie pieniędzy (uruchomieniu transzy kredytowych).

Jedną z wcześniej sygnalizowanych pułapek prawa do korzystania z ulgi odsetkowej jest przypadek "przeniesienia" kredytu (pożyczki) mieszkaniowego do innego banku, np. z powodu zaoferowania korzystniejszych warunków spłaty - wyjaśnia Piotr Sajkowski z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. - Trzeba bowiem wiedzieć, że zaciągnięcie kredytu w nowym banku powoduje zawarcie nowej umowy kredytowej, która dzięki otrzymanym środkom pozwala na spłatę zadłużenia wobec innego banku, a przesłanką przeniesienia kredytu do innego banku jest spłata zobowiązania wobec innego banku, który udzielił kredytu na cele mieszkaniowe, a nie na finansowanie inwestycji mieszkaniowej - dodaje.

Takie przeniesienie kredytu powoduje utratę prawa do kontynuacji ulgi odsetkowej nawet w sytuacji, gdy dotyczy tej samej inwestycji mieszkaniowej. - W zakresie omawianej ulgi nie mieszczą się odsetki od kredytu lub pożyczki udzielonego na spłatę innego kredytu, nawet w sytuacji, gdy ten kolejny kredyt został przeznaczony na cele, o których mowa w art. 26b ust. 1 pkt 1 - 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - twierdzi nasz ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto