Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowa kwarantanna coraz bliżej. Co będzie zabronione? Sprawdź [10.11.2020]

Klaudia Kłodnicka
Co kwarantanna narodowa oznacza w praktyce? Co podczas narodowej kwarantanny będzie zabronione? Jakie kolejne dziedziny gospodarki zostaną zamknięte? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami. Przejdź do kolejnego slajdu.
Co kwarantanna narodowa oznacza w praktyce? Co podczas narodowej kwarantanny będzie zabronione? Jakie kolejne dziedziny gospodarki zostaną zamknięte? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami. Przejdź do kolejnego slajdu. fot. arch. Polska Press
Całkowity lockdown, czyli zamknięcie gospodarki zbliża się wielkimi krokami. Jest to ostateczność, od której dzieli nas tylko jeden krok. Jakie będą obostrzenia narodowej kwarantanny i co będzie zabronione? Szczegóły poznacie w galerii zdjęć.

Podczas ostatniej konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił też konkretne wytyczne, które muszą być spełnione, by lockdown - narodowa kwarantanna - został wprowadzony.

Tu główną rolę odgrywają liczby:

  • Jeżeli na 100 tys. mieszkańców liczba zakażeń wyniesie więcej niż 50, będzie to oznaczało sytuację krytyczną, jednak nie będzie to oznaczało jeszcze narodowej kwarantanny.
  • Lockdown zostanie wprowadzony wtedy, gdy liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców zacznie przekraczać granicę 70-75 nowych przypadków.

Jak jednak faktycznie wyglądać narodowa kwarantanna? Jak podaje portal bezprawnik.pl, ze słów rzecznika rządu Piotra Müllera wynika, że ograniczone zostanie działanie kolejnych branż. Niemal na pewno dotyczyć to będzie w dużej mierze punktów usługowych – zwłaszcza z branży kosmetycznej.

Rzecznik rządu stwierdził również, że niewykluczone są ograniczenia w przemieszczaniu się, o których już wcześniej wspominał wicepremier Gowin.

Warto jednak zwrócić uwagę na inne słowa rzecznika – wspomniał, że brane pod uwagę są zatem takie rozwiązania jak m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Portugalii. To już z kolei może nam powiedzieć nieco więcej.

Jaka liczba nowych przypadków dziennie pozwoli nam wrócić do strefy czerwonej, żółtej i zielonej?
By Polska znów stała się czerwoną strefą, nowych zachorowań nie może być więcej niż 50 na 100 tys. mieszkańców. Średnia dzienna nowych zachorowań nie może więc przekraczać 19 177.

By wrócić do strefy żółtej, nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców nie może być więcej niż 25. Oznacza to, że średnia dzienna liczba nowych zachorowań może wynosić maksymalnie 9588.

By Polska stała się strefą zieloną, liczba nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców nie może przekroczyć 10, a więc średnia nowych przypadków nie może być wyższa niż 3835.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto