Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Osiedla Praga II otwarte. To pierwsze tego typu miejsce w Warszawie. "Stworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców"

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Pierwsze osiedle w Warszawie, które ma własne muzeum
Pierwsze osiedle w Warszawie, które ma własne muzeum Aleksy Witwicki
Przy placu Hallera na warszawskiej Pradze-Północ powstało muzeum poświęcone historii osiedla Praga II. To społeczna inicjatywa, której celem jest zachowanie pamięci o początkach osiedla i codzienności mieszkańców. W placówce zobaczymy m.in. zdjęcia, historyczne plany i dokumenty. Twórcy zgromadzili też wiele eksponatów z czasów budowy osiedla. Otwarcie obiektu miało miejsce w czwartek 14 marca. Pomysłodawcą tego wyjątkowego miejsca jest Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy Praga-Północ.

Spis treści

Muzeum Osiedla Praga II

W czwartek 14 marca o godzinie 16:00 odbyło się wielkie otwarcie Muzeum Osiedla Praga II. Tymczasowa siedziba placówki znajduje się przy pl. gen. Józefa Hallera 6, w lokalu, w którym w latach 60. XX wieku działały legendarne Delikatesy. Na pierwszej wystawie, która potrwa do połowy kwietnia 2024 roku, zostanie przedstawionych ponad
80 fotografii i grafik, w tym zdjęcia mieszkańców, a także historyczne plany i dokumenty z początków budowy osiedla.

W zasobach muzeum znajduje się również blisko 60 eksponatów, m.in. przedmioty codziennego
użytku z czasów budowy osiedla, z lat 60. i 70. XX w. To m.in.:

  • maszyna kalkulacyjna KR-13
  • aparat Smena 8
  • porcelitowe serwisy kawowe z lat 60.

Idea muzeum powstała wraz z rozpoczęciem działalności Archiwum Społecznego Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek. Przez lata udało nam się zgromadzić tak wielką kolekcję
zdjęć, że w końcu trzeba je pokazać. To muzeum stworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców
- mówi Kamil Ciepieńko, pomysłodawca muzeum.

Poniżej nasza fotorelacja z otwarcia obiektu.

Pierwsze osiedle w Warszawie, które ma własne muzeum

Muzeum Osiedla Praga II otwarte. To pierwsze tego typu miejs...

Cel inicjatywy

Celem muzeum jest gromadzenie i ochrona zbiorów, w tym fotografii i dokumentów, od lat powojennych (1945 r.), przez okres Polski Ludowej (1952-1989) do czasów transformacji ustrojowej w latach 90. XX w. Ważnym celem muzeum jest także pobudzenie aktywności społecznej poprzez zaangażowanie lokalnej społeczności w poszukiwania i gromadzenie pamiątek historycznych oraz relacji ustnych.

Idea budowy muzeum powstała w 2018 r. wraz z rozpoczęciem działalności Archiwum Społecznego Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek. W tym samym roku ukazała się też pierwsza publikacja, która opisuje dzieje osiedla. Książka "Praga II. Nasza historia” (154 str.) została wydana w nakładzie 3 tys. egz. dzięki społecznej zbiórce. Publikacja była bezpłatna, a cały nakład trafił do mieszkańców. Autorem książki jest
Kamil Ciepieńko.

W ramach działania społecznego archiwum odbyły się m.in.: plenerowe zbiórki zdjęć, podczas których skanowano i opisywano zdjęcia; spotkania dyskusyjne z mieszkańcami w bibliotekach publicznych na Pradze-Północ oraz wykład inaugurujący działalność Praskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. "Archiwistyka Społeczna na przykładzie Archiwum Społecznego Osiedla Praga II”.

Pierwsze osiedle z własnym muzeum

Osiedle Praga II zostało zbudowane po II wojnie światowej w latach 60. i 70. XX w. Jest położone w granicach ulic: 11 Listopada, Ratuszowej, Jagiellońskiej i Starzyńskiego. Duża część osiedla znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków.

Praga II jest pierwszym osiedlem w Warszawie, które doczekało się własnego muzeum.

Partnerzy i organizatorzy

Twórcą muzeum jest Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy Praga-Północ ze stowarzyszenia Kocham Pragę. Organizatorem muzeum jest Fundacja Praga Pomaga. Partnerami są: Odział Warszawski PTTK, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego i Stowarzyszenie Kocham Pragę.

Godziny otwarcia

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Poniżej prezentujemy godziny otwarcia placówki:

  • czwartek: 14:00 - 19:00
  • sobota 11:00 - 14:00
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto