Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miedzi w Legnicy przypomina kolejnego zasłużonego dla miasta artystę

MSZ
Muzeum Miedzi w Legnicy przypomina kolejnego zasłużonego dla miasta artystę
Muzeum Miedzi w Legnicy przypomina kolejnego zasłużonego dla miasta artystę materiały prasowe
Muzeum Miedzi w Legnicy przypomina kolejnego zasłużonego dla miasta artystę. Legnica nie od dziś była i jest wylęgarnią talentów. Legnickie muzeum zaprezentuje nam sylwetkę kolejnego artysty, który wpłynął na współczesną sobie sztukę. A jego dzieła rozsiane po muzeach i świątyniach na całym Dolnym Śląsku, zobaczymy w jednym miejscu...

Muzeum Miedzi w Legnicy przypomina kolejnego zasłużonego dla miasta artystę

W piątek 13 zamiast martwić się pechem, odwiedźcie najnowszą wystawę w Muzeum Miedzi w Legnicy, poświęcona w całości osobie legnickiego rzeźbiarza.

- Na naszej wystawie odkrywamy twórczość zapomnianego artysty legnickiego, barokowego rzeźbiarza - Mateusza Knote - mówi Barbara Sulowska z Muzeum Miedzi. - Knote był z pochodzenia Czechem, który po nauce u wybitnego twórcy praskiego Bendla, przybył na Śląsk.

Pierwsza pracownia rzeźbiarza znajdowała się na terenie Pałacu Opatów Lubiąskich, dziś siedziba Muzeum Miedzi. Pomimo kalectwa, brak oka, zrewolucjonizował sztukę rzeźbiarską na Śląsku.

Muzeum Miedzi w Legnicy przypomina kolejnego zasłużonego dla miasta artystę

Wernisaż zaplanowano na 13 stycznia, na godz. 17.00.

Wystawie zatytułowanej MATTHÄUS KNOTE. LEGNICKI RZEŹBIARZ EPOKI BAROKU I JEGO WARSZTAT towarzyszyć będzie konferencja naukowa poświęconą artyście oraz sztuce barokowej na Śląsku. W konferencji wezmą udział wybitni specjaliści z Polski i zagranicy, głównie pracownicy naukowi uniwersytetów.

Muzeum Miedzi w Legnicy przypomina kolejnego zasłużonego dla miasta artystę

PROGRAM

10:30-10:40 powitanie
mgr Andrzej Niedzielenko – dyrektor Muzeum Miedzi
dr Artur Kolbiarz – kierownik naukowy konferencji (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

10:40-11:40
dr hab. Andrzej Kozieł (Uniwersytet Wrocławski) - Pieniądze i artyści na Śląsku w dobie baroku. Wstęp do problematyki badawczej.
dr hab. Michał Wardzyński (Uniwersytet Warszawski) - Marmury dolnośląskie. Zarys dziejów wydobycia i artystycznego wykorzystania w kamieniarstwie i rzeźbie w epoce nowożytnej na Śląsku i w Rzeczypospolitej.
dr Katarína Chmelinová (Univerzita Komenského i Slovenská Národná Galéria. Bratislava) - Umelecké kontakty Sliezska a Horného Uhorska v 17. storočí.

11:40-12:10
dyskusja, przerwa na kawę,
zwiedzanie wystawy Malthus Knote. Legnicki rzeźbiarz epoki baroku z komisarzem mgr Łucją Wojtasik-Seredyszyn12:10-13:10

12:10-13:10
dr Aleksandra Bek - Rzeźba legnicka ok. 1650 r.
dr Mariusz Smoliński (Uniwersytet Warszawski) - Artyści włoscy i przebudowa opactwa w Lubiążu na przełomie XVII i XVIII wieku.

mgr Jacek Gernat (doktorant na UAM w Poznaniu) - Dzieła Rauchmillera w legnickim Mauzoleum Piastów. Zagadnienia warsztatowe.

13:10-13:20
Dyskusja

13:20-14:40
dr Paweł Migasiewicz (Instytut Sztuki PAN) - Lubiąż i Świdnica – dwie koncepcje barokizacji śląskich wnętrz sakralnych w 2. połowie XVII w.
dr Artur Kolbiarz (Uniwersytet Śląski w Katowicach) - Dzieła Georga Franza Zellera poza norbertańskim kościołem we Wrocławiu.
dr Dariusz Galewski (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), mgr Jakub Szajt (Uniwersytet Wrocławski) - Ołtarz św. Marii Magdaleny w kolegiacie głogowskiej - historia i próba rekonstrukcji.
dr Jacek Witkowski (Uniwersytet Wrocławski), mgr Jakub Szajt (Uniwersytet Wrocławski) - Tu es Petrus... Ambona kolegiaty w Głogowie. Jej ikonografia i geneza artystyczna.

14:40-15:00
dyskusja, zamknięcie obrad

Muzeum Miedzi w Legnicy przypomina kolejnego zasłużonego dla miasta artystę

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto