Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miedzi Legnica: HOMAGE TO REQUIEM Romana Maciejewskiego

MSZ
Muzeum Miedzi Legnica: HOMAGE TO REQUIEM Romana Maciejewskiego
Muzeum Miedzi Legnica: HOMAGE TO REQUIEM Romana Maciejewskiego lck
Muzeum Miedzi Legnica: HOMAGE TO REQUIEM Romana Maciejewskiego. Jedno dzieło, któremu groziło odejście w niepamięć, zainspirowało cykl obrazów, rysunków i rzeźb, które możemy podziwiać na ekspozycji w legnickim muzeum

Muzeum Miedzi Legnica: HOMAGE TO REQUIEM Romana Maciejewskiego

Jak trudno czasem znaleźć inspirację do pracy wie każdy artysta. Z drugiej jednak strony natchnienie spada czasem na twórcę jak grom z jasnego nieba, gdy ogląda film, podczas obiadu czy słuchania pięknego oratorium....
Podobnie było z Czesławem Dźwigajem znanym rzeźbiarzem, malarzem, poetą urodzonym w 1950 roku w Nowym Wiśniczu, dla którego inspiracją do stworzenia cyklu 30 obrazów, 38 rysunków oraz 14 rzeźb była "Missa pro defunctis" - requiem polskiego kompozytora Romana Maciejewskiego, które powstało jako hołd dla ofiar wojen wszech czasów. Ten monumentalny fresk muzyczny na 4 głosy solowe, chór i orkiestrę, powstawał w latach 1945-1959. Partytura Requiem ważyła 25 kg.

Wystawa prezentowana w legnickim Muzeum jest swoistym pomnikiem Czesława Dźwigaja dla twórcy Requiem, Romana Maciejewskiego. Jest to jedna z najważniejszych realizacji artysty ostatnich lat, projekt zrodzony ze spotkania z dziełem, które zdawało się być skazane na zapomnienie, a które przez artystę zostało przywrócone potomnym.

Czesław Dźwigaj w swoim bogatym dorobku ma kilkadziesiąt pomników zrealizowanych na wszystkich kontynentach świata, w tym prawie 70 pomników Jana Pawła II.

Ponadto Dźwigaj jest autorem kompleksowych aranżacji obiektów sakralnych, ponad czterdziestu monumentalnych drzwi ze spiżu, ponad stu witraży, licznych małych form rzeźbiarskich oraz ponad sześciuset medali i plakiet.

Muzeum Miedzi Legnica: HOMAGE TO REQUIEM Romana Maciejewskiego

Stała ekspozycja jego dorobku artystycznego znajduje się w Muzeum Ziemi Wiśnickiej, a od 2008 kilkadziesiąt modeli jego monumentalnych prac można oglądać w zamku Lubomirskich w Nowym Wiśniczu.

Trudno w kilku zdaniach podsumować artystyczną aktywność Czesława Dźwigaja, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Najlepiej samemu, na własne oczy przekonać się o jego talencie i poznać ostatnią inspirację.
Otwarcie wystawy już za nami, jednak Muzeum Miedzi nie poprzestaje na ekspozycji. Wystawie towarzyszy szereg imprez. Oto kilka z nich:

- 21 maja, godz. 17.00 (Akademia Rycerska w Legnicy) - projekcja filmu "Czesław Dźwigaj, Tak Wiem" oraz spotkanie z autorem wystawy prof. Czesławem Dźwigajem;

- 22 maja 2015, godz. 20.00 (Kościół Marii Panny w Legnicy) - "ROMAN MACIEJEWSKI IN MEMORIAM" koncert towarzyszący Ogólnopolskiemu Turniejowi Chórów LEGNICA CANTAT 46;

- 9 czerwca 2015, godz. 17.00 (Akademia Rycerska w Legnicy) - prezentacja filmu autorstwa Stefana Szlachtycza "Missa Pro Defunctis" (nominacja do festiwalu w Cannes w 1994 r.) oraz spotkanie z reżyserem filmu.

Muzeum Miedzi Legnica: HOMAGE TO REQUIEM Romana Maciejewskiego

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto