Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miedzi: Henryk Sienkiewicz (1846-1916). Dla pokrzepienia serc

MSZ
Muzeum Miedzi: Henryk Sienkiewicz (1846-1916). Dla pokrzepienia serc
Muzeum Miedzi: Henryk Sienkiewicz (1846-1916). Dla pokrzepienia serc materiały prasowe
Muzeum Miedzi: Henryk Sienkiewicz (1846-1916). Dla pokrzepienia serc. Z okazji przypadającego na rok 2016 Roku Sienkiewiczowskiego Muzeum Miedzi we współpracy z Muzeum Literatury w Warszawie przygotowało ekspozycję, która jest hołdem dla postaci i dorobku pisarskiego pierwszego polskiego laureata literackiej nagrody Nobla

Muzeum Miedzi: Henryk Sienkiewicz (1846-1916). Dla pokrzepienia serc

Po ludowości według Władysława Reymonta, któremu w hołdzie 90-tej rocznicy przyznania Literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi oraz 90. rocznicy śmierci pisarza zadedykowano rok szkolny 2014/2015, przyszła kolej na następnego polskiego noblistę - literata. Tym, który swoimi osiągnięciami i zdolnościami nawet pośmiertnie godnie reprezentuje nasz kraj w świecie jest Henryk Sienkiewicz. To on był pionierem przecierającym szlaki do uzyskania tej prestiżowej nagrody, innym polskim pisarzom.

Minęło stulecie odkąd nagłówki krajowych i zagranicznych gazet zapełniły wieści o śmierci Henryka Sienkiewicza. Pisarz, który zmarł na obczyźnie w Szwajcarii (dokładnie 15 listopada 1916 roku w Vevey), już za życia zyskał niepospolitą sławę wśród rodaków jak i międzynarodowe uznanie.

To też nie dziwi nikogo, że rok 2016 ogłoszono Rokiem Sienkiewiczowskim. Z tej okazji legnickie Muzeum Miedzi udostępniło publiczności wystawę pt. „Henryk Sienkiewicz (1846-1916). Dla pokrzepienia serc”.

Muzeum Miedzi: Henryk Sienkiewicz (1846-1916). Dla pokrzepienia serc

Legnicka ekspozycja, przygotowana we współpracy z Muzeum Literatury w Warszawie jest hołdem dla postaci i dorobku pisarskiego pierwszego polskiego laureata literackiej nagrody Nobla. Gorąco zapraszamy do odwiedzenia sal wystawowych muzeum nie tylko młodzież szkolną w ramach lekcji języka polskiego czy historii, ale wszystkich mieszkańców zagłębia miedziowego.

Ekspozycja będzie wyjątkową i niezapomnianą podróżą przez życie i twórczość pisarza. Na zdjęciach ujrzymy go jako ucznia warszawskiego gimnazjum oraz sędziwego literata osiadłego w szwajcarskiej miejscowości Vevey. Takie holistyczne spojrzenie na postać Sienkiewicza przybliży go zwiedzającym nie tylko jako wielkiego Polaka, jakim był niewątpliwie, ale też jako człowieka, targanego radościami i smutkami dnia codziennego.

Oprócz bogatego materiału fotograficznego w muzeum znalazły się także rzadkie, kolekcjonerskie wydania dzieł Sienkiewicza. Twórczość autora przetłumaczona została na dziesiątki języków, co pokazują licznie zgromadzone obcojęzyczne wersje Trylogii, Rodziny Połanieckich, Krzyżaków i Quo Vadis.

Ekspozycja prezentuje również znajdujące się w zbiorach Muzeum Miedzi plakiety i medale poświęcone pisarzowi oraz popularne kartki pocztowe z motywami sienkiewiczowskich powieści. W legnickim Muzeum będzie można również podziwiać wyjątki z bogatego dorobku pisarza, na co dzień pieczołowicie przechowywane w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Mowa tu przede wszystkim o rękopiśmiennych wersjach Trylogii, czy W pustyni i w puszczy.

Ponadto wystawę uzupełniono o lokalny wątek sienkiewiczowski poprzez pamiątki związane z Alfredem von Olszewskim, właścicielem podlegnickich Warmątowic.

Muzeum Miedzi: Henryk Sienkiewicz (1846-1916). Dla pokrzepienia serc

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto