Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanka Legnicy straciła 117 tysięcy złotych. Została zmanipulowana metodą spoofingu. Na czym polega spoofing?

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Piotr Krzyżanowski
Kolejna ofiara oszustwa w Legnicy. Legniczanka straciła 117 tysięcy złotych. Oszust działał metodą zwaną spoofing. Jak udało mu się zmanipulować 46-letnią mieszkankę Legnicy? Przeczytajcie tę historię ku przestrodze.

Spoofing - na czym polega?

Spoofing to w ostatnim czasie bardzo popularna metoda działania przestępców. Czujność ofiar zostaje uśpiona w momencie, kiedy na ekranie telefonu wyświetla się nazwa znanego nam banku, operatora sieci komórkowej zapisanego w kontaktach, urzędu, a nawet policji - taki mechanizm działania to właśnie spoofing. Technologiczne rozwiązania umożliwiają przestępcom podszywanie się praktycznie pod każdą osobę czy instytucję...

Spoofing - oszuści atakują również w Legnicy

O tym jak działa spoofing, przekonała się na własnej skórze 46-letnia mieszkanka Legnicy, która odebrała telefon przekonana, że rozmawia z pracownikiem banku. Mężczyzna poinformował kobietę o podejrzanych transakcjach na jej koncie i obiecał jej pomóc zabezpieczyć oszczędności przed kradzieżą.

Oszust polecił kobiecie zalogowanie się na swoim koncie za pomocą podanej przez niego aplikacji. Legniczanka przekonana, że chroni swoje oszczędności, a pracownik banku jej w tym pomaga, wypłaciła pieniądze za pomocą podanego kodu blik, w skutek czego poniosła straty na kwotę 117 tys. złotych - informuje sierż. szt. Anna Tersa z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Mężczyzna wywierał presję na kobiecie, mówił, że liczy się każda sekunda i trzeba działać natychmiast. Takie zachowanie powinno wzbudzić naszą czujność.

Policja apeluje, żeby pod żadnym pozorem nie logować się na otrzymywane linki do stron internetowych i nie przekazywać numerów kart czy haseł dostępu.

Nie dokonujmy pochopnie transakcji mogących narazić nas na utratę pieniędzy. Każde zainstalowanie aplikacji na żądanie to próba oszustwa, a w rezultacie pozbawienie środków finansowych zgromadzonych na koncie. Weryfikujmy wszystkie przekazywane nam informację, nie bądźmy łatwowierni i stanowczo reagujmy na każdą próbę oszustwa. Weryfikujmy każdą przeprowadzoną rozmowę z przedstawicielami instytucji i firm, z którymi na co dzień dokonujemy różnych transakcji. Policja nigdy nie informuje o swoich działaniach, a funkcjonariusze nigdy nie proszą o pieniądze.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto