Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubin: KGHM trafiło na złoża złota?

ECH
Polska Miedź sprawdza złoża w rejonie starego zagłębia miedziowego i Łużyc po stronie niemieckiej. Do tej pory w okolicach Warty Bolesławieckiej (gdzie do końca lat 80. działała kopalnia rud miedzi Konrad) wykonano osiem odwiertów, a na terenie objętym projektem Weiss-wasser cztery. Pod ziemią odkryto pokłady miedzi, srebra, a także złota. Jak przekonują przedstawiciele miedziowego holdingu, jest za wcześnie, by mówić o superzłożu, ale wyniki są obiecujące.

- Naszym nadrzędnym zadaniem jest odkrycie złóż miedzi - mówi Dariusz Wyborski, dyrektor departamentu PR w KGHM. - Po przebadaniu próbek pochodzących z odwiertów i w jednym, i drugim przypadku natrafiliśmy na miedź i srebro. Dodatkowo w okolicach Warty Bolesławieckiej znaleźliśmy również złoto.

Dariusz Wyborski przyznaje, że pojedyncze odwierty to jednak za mało, aby móc określić zasobność złoża i obszar, na którym ono występuje.

- Nie wiemy jeszcze, jak rozległe są te złoża, czy są stałe, czy może są tam jakieś uskoki - mówi. - W przypadku złoża pomiędzy Lubinem a Głogowem sprawa jest jasna. Złoże jest stałe, bez żadnych przerw. Jednak w przyrodzie różnie bywa. Może być tak, że w jednym miejscu jest miedź, a potem przez pół kilometra jej nie ma, po czym znów się pojawia. To wszystko musimy jeszcze sprawdzić. Gdyby dane, które mamy z tych kilku odwiertów, potwierdziły się np. w kilkuset otworach wiertniczych, można by przyjąć, że koszt produkcji miedzi, że względu na sprzedaż srebra i złota, byłby niższy.

Pierwsze wyniki z odwiertów na terenie Polski mówiły o zawartości miedzi oraz srebra odpowiednio 2 proc. Cu oraz 65 g/t Ag, na głębokościach od 860 do 1070 m. Odkrycie złóż złota wymusza przeprowadzenie dodatkowych analiz chemicznych w innych otworach wiertniczych, w celu sprawdzenia, czy mineralizacja ma charakter regionalny. Z kolei po niemieckiej stronie wykonano już cztery zaplanowane odwierty, co pozwoli określić zakres dalszych etapów prac.

- Dopiero po zakończeniu kolejnych odwiertów będziemy wiedzieć więcej o tych złożach - dodaje Dariusz Wyborski. - Zawsze powtarzam, że od pomysłu do przemysłu jest długa droga, ale pozyskiwane dane są naprawdę obiecujące.

Polska Miedź rocznie wydobywa ok. 1,2 tys. tony srebra, co plasuje firmę pod tym względem na pierwszym miejscu na świecie, oraz około 300-400 kg złota i ok. 500 tys. ton miedzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto