Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubin: Dywidenda z KGHM wyniesie aż 80%?

Urszula Romaniuk
Nawet 80 procent zysków mogą oddać w przyszłym roku spółki Skarbu Państwa w formie dywidendy. Tak przynajmniej wynika z telewizyjnej zapowiedzi ministra Mikołaja Budzanowskiego sprzed kilku dni. Według planów resortu skarbu dotyczyłobyto kilku największych spółek, w tym KGHM Polska Miedź SA.

- Chcemy nieco podwyższyć poziom dywidendy z różnych spółek, a przede wszystkim z dziewięciu notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych - powiedział minister Budzanowski. Dodał, że w niektórych spółkach może to być powyżej 80 procent, średnio jednak będzie powyżej 60 procent.
Zanim zapadną decyzje, w poszczególnych spółkach przeprowadzone zostaną audyty. Mają wykazać m.in. to, czy i w jaki sposób planowane obciążenia wpłyną na sytuację finansową firm, a także na ich przyszłe plany.

Zarząd KGHM na razie nie komentuje wypowiedzi Mikołaja Budzanowskiego.
Przypomnijmy, że podczas czerwcowego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy KGHM minister skarbu zdecydował, że dywidenda za rok 2011 sięgnie ponad 5,5 mld zł (choć na początku planowano ponad 3 mld zł). Była to połowa zeszłorocznego, rekordowego zysku Polskiej Miedzi (ponad 11 mld zł). A zapowiada się, że tegoroczny zysk będzie dużo niższy.

- Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji - tak o planach ministra mówi Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego w KGHM, poseł SLD. - Chyba że ma to doprowadzić do upadłości spółki. Nonszalancja tej władzy nie zna granic, ale zabawa się kończy - dodaje Zbrzyzny. Dziś ZZPPM ma przedstawić stanowisko w tej sprawie.

Warto też przypomnieć, że od kwietnia tego roku KGHM płaci podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedź, srebro): miesięcznie od 150 do 200 mln zł. W Trybunale Konstytucyjnym czekają na rozstrzygnięcie dwa wnioski o uznanie ustawy o podatku od niektórych kopalin za niezgodną z konstytucją.

Suchej nitki na planach ministra skarbu nie zostawiają także pracownicy Polskiej Miedzi. To, co się dzieje w ostatnim czasie, jeśli chodzi o kolejne obciążenia finansowe spółki, nazywają dojeniem firmy. - Wyciągną tyle, ile się da, a reszta ich nie obchodzi - mówi operator maszyn Marek Kowalski.
Niektórzy liczą jeszcze na korzystne dla spółki wyniki zapowiedzianego audytu, bo eksperci muszą wziąć pod uwagę szerokie plany inwestycyjne KGHM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto