Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubin: Czy ktoś chce przejąć władzę nad KGHM Polska Miedź S.A.?

Piotr Kanikowski
Piotr Krzyżanowski
KGHM planuje niecodzienną operację, w której stawką jest przyszłość firmy, los jej załogi i całego regionu. Zamierza przeznaczyć trzy miliardy złotych na skupienie z rynku własnych akcji, co m.in. ma ułatwić Skarbowi Państwa utrzymanie kontroli nad kombinatem i zapobiec przejęciu władzy w spółce przez grupę innych udziałowców.

Mogłyby to być na przykład fundusze emerytalne. Dwa z nich - należąca do Banku Zachodniego WBK Aviva i Fundusz Emerytalny ING - już w czerwcu dysponowały znacznymi pakietami akcji KGHM (liczącymi od 3 do 3,7 proc. wszystkich udziałów).

W październiku na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy 42 proc. głosów należało do prywatnych udziałowców - przewaga Skarbu Państwa wynosiła zaledwie 8 punktów procentowych.

Jeśli 19 stycznia walne zgromadzenie akcjonariuszy da spółce zgodę, ruszy wykup akcji. Do 31 grudnia firma chce skupić ich tyle, na ile wystarczy utworzona na ten cel trzymiliardowa rezerwa, płacąc za jedną nie więcej niż 190 złotych.

Związkowcy nie mają złudzeń.

- Głównym motywem tej operacji jest danie ministrowi Skarbu Państwa możliwości sprzedania kolejnego pakietu udziałów w KGHM. Cała reszta, gadanie o udaremnianiu przejęcia spółki przez jakiś podmiot, to bajer dla małego Jasia ze szkoły - komentuje poseł Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego.

Zbrzyzny przewiduje następujący scenariusz. KGHM skupi i umorzy ok. 10 proc swoich akcji, przez co wzrośnie procentowe zaangażowanie Skarbu Państwa w Polskiej Miedzi. Mając nie obecne 32, ale np. 36 proc udziałów w KGHM, minister zaryzykuje wyzbycie się 10 procent akcji.

Pomysł KGHM zaskakuje, bo do tej pory firma przekonywała, że potrzebuje ogromnych pieniędzy na inwestycje. Dariusz Wyborski, dyrektor public relations w
kombinacie, zapewnia, że projekt wykupu akcji nie wpłynie negatywnie na finansowanie bieżącej działalności spółki oraz realizację zmierzeń inwestycyjnych przewidzianych w strategii.

Józef Czyczerski, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność", nie wierzy w te zapewnienia.

- Nie ma nas w radzie nadzorczej i nie wiemy wszystkiego. Ale dla mnie pojawienie się takiego pomysłu jest dowodem, że legł w gruzach projekt wykupu złoża zagranicznego - mówi.

Przez cały czwartek próbowaliśmy zdobyć komentarz Ministerstwa Skarbu Państwa. Ze względu na zmiany w resorcie, ostatecznie obiecano przesłać nam go dopiero dzisiaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubin: Czy ktoś chce przejąć władzę nad KGHM Polska Miedź S.A.? - Legnica Nasze Miasto

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto