LSSE podsumowuje 2022 rok. Nowe technologie, nowi inwestorzy, miejsca pracy i wsparcie dla przedsiębiorców

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna istnieje już 25 lat. Obecnie zatrudnionych w firmach na terenie strefy jest około 20 tysięcy osób. Ubiegły 2022 rok był rokiem podsumowań, ale też planów na kolejne lata. Na temat osiągnięć LSSE, nawiązanych współpracy, wsparcia dla przedsiębiorców czytaj poniżej.

Ponad 900 mln zł pozyskane jako wsparcie dla samorządów, kolejne miliony przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne. Ośmiu nowych przedsiębiorców z innowacyjnymi projektami. Tak wyglądał 2022 r. w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Bieżący rok w LSSE zapowiada się równie ambitnie, bo spółka wspólnie z rządowymi agendami i samorządami planuje rozwój trzech parków przemysłowych. To kolejne ponad 1000 ha wolnych terenów inwestycyjnych. Podsumowanie i plany na 2023 r. przedstawiono w piątek, 24 lutego w Centrum Konferencyjnym LSSE. Termin nie był przypadkowy. Dokładnie rok temu na Ukrainie wybuchła pełnoskalowa wojna, a równo rok temu swoją działalność zarejestrowała także rozwijająca się prężnie Fundacja LSSE.

25 lat funkcjonowania Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

W ciągu 25 lat powierzchnia terenów należących do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zwiększyła się prawie czterokrotnie! W 1997 r. wynosiła 381,69 ha, teraz to aż ponad 1500 ha. W tym czasie liczba podstref z 3 urosła do 18, wydano blisko 200 zezwoleń i decyzji wspierających biznes, dzięki którym przedsiębiorcy zainwestowali ponad 12 mld zł.

– Obserwujemy zmiany na rynku, analizujemy i wyciągamy wnioski z danych społeczno-gospodarczych, a te pokazują, że subregion legnicko-głogowski ma duży potencjał do rozwijania swojego biznesu. My nie gonimy, tylko wyznaczamy trendy. Zatrudnienie w firmach strefowych obecnie wynosi blisko 20 tysięcy osób. W LSSE zainwestowały do dziś aż 82 podmioty. To przedsiębiorstwa z wielu branż, m.in. automotive, spożywczej, chemicznej, techniki grzewczej, a wśród nich znane koncerny m.in. Volkswagen Motor Polska, Viessmann, Brose Sitech, Winkelmann czy BASF. Aktualnie trwają mocno zaawansowane prace budowlane, związane z ponad miliardową inwestycją w Środzie Śląskiej – proekologicznym zakładem globalnego potentata PepsiCo – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W ubiegłym, jubileuszowym roku LSSE wydała 8 decyzji o wsparciu dla przedsiębiorców z terenu działania strefy z zakresu pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji. Łączna suma nakładów z decyzji o wsparciu to blisko 116 mln zł. Firmy planują zatrudnić ponad 100 osób. Co ważne, mamy obserwację, że ze względu na niepewną sytuację na rynku przedsiębiorcy ostrożnie podchodzą do deklarowanych wartości zatrudnienia i nakładów, a praktyka jest zdecydowanie bardziej pozytywna.

Firmy z decyzją o wsparciu od LSSE w 2022 r.:

 1. Gunthart Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Złotoryi – przedsiębiorca z branży spożywczej. Inwestycja polegać będzie na utworzeniu nowego zakładu produkcyjnego.
 2. Thermofin Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Złotoryi – firma planuje zbudować nowoczesny zakład, w którym chce wprowadzić produkcję urządzeń klimatyzacyjnych z aluminium i miedzi.
 3. Złom Trans A.R. Sp. z o.o. z siedzibą w Bartoszowie – firma specjalizuje się w obsłudze zakładów produkcyjnych pod względem serwisu surowców. W planach ma uruchomienie zakładu produkcyjno-usługowego.
 4. Fortis Group z siedzibą w Kostomłotach – przedsiębiorca z sektora usług napraw i konserwacji maszyn na rzecz przedsiębiorców produkcyjnych, m.in. z branży automotive. Nowa inwestycja polegać będzie na budowie nowego zakładu produkcyjnego.
 5. AuRo Automation & Robotics z siedzibą w Legnicy – firma z branży projektowania i programowania systemów sterowania przemysłowego. Inwestycja polega na rozbudowie istniejącego zakładu produkcyjnego.
 6. Winkelmann Foundation Screw Sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy – firma zainwestuje w nowy zakład produkcyjny, w ramach którego prowadzona będzie działalność w zakresie produkcji modułowych śrub fundamentowych.
 7. Animak-Kopcza spółka jawna z siedzibą w Legnicy – firma zbuduje nową halę produkcyjno-magazynową. Przedsiębiorca z sektora spożywczego.
 8. Przedsiębiorstwo Instalacji Przemysłowych BUDIMET z siedzibą w Brzegu Dolnym – przedsiębiorca utworzy nowy zakład produkcyjny z sektora usług spawalniczych i obróbki metali.

W roku, w którym LSSE świętowała swoje 25-lecie, spółka zakupiła również budynek starej poczty w Głogowie. Powstanie tam Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego (MCRG), które ma być jednym z najważniejszych nowych projektów rozwoju w subregionie legnicko-głogowskim. MCRG umożliwi rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz pobudzi gospodarczo region. Zaowocuje to nowymi miejscami pracy, w tym dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. W swoim założeniu MCRG ma wspierać cały obszar gospodarczy – od inkubatora przedsiębiorczości i startup-ów po dużych inwestorów chcących lokować swoje zakłady w regionie.

Rekordowe wsparcie dla samorządów i nowe parki przemysłowe na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk, w tym miasta i gminy z terenu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, to najwięksi beneficjenci piątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów w zakresie Rozwoju Stref Przemysłowych. Dolnośląskie samorządy otrzymały na rozwój stref przemysłowych 1 mld 300 mln zł. Samorządy z LSSE otrzymały z programu rekordowe 917 mln zł.

Dolnośląscy beneficjenci Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych:

 • Gmina Miękinia – 262,6 mln zł (2 projekty)
 • Miasto Lubin – 250 mln zł
 • Gmina Głogów – 210 mln zł
 • Gmina Kotla – 140 mln zł
 • Miasto Legnica – 29,4 mln zł
 • Gmina Środa Śląska – 25 mln zł

Podczas jubileuszowej konferencji z okazji 25-lecia działalności, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu i samorządami podpisały porozumienie o współpracy przy utworzeniu parku przemysłowego na terenach Gminy Kotla oraz Gminy Wiejskiej Głogów. Podobne nowoczesne parki przemysłowe LSSE współtworzy również w Lubinie i Środzie Śląskiej/Miękini. Łączna powierzchnia przeznaczona na parki to ponad 1000 ha (Głogów – 330 ha, Lubin – 400 ha, Środa Śląska/Miękinia – 300 ha). To tereny, na których strefa chce zgromadzić przedsiębiorstwa oraz placówki naukowo-badawcze wspierające rozwój technologii i przedsiębiorczości. Będą to też potencjalnie nowe miejsca pracy i obszary inwestycyjne.

Wielowymiarowa współpraca LSSE

LSSE nieustannie współpracuje z podmiotami zewnętrznymi w celu zwiększenia atrakcyjności oferty, która prowadzi do zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki i naszego regionu. Ostatnio LSSE wspólnie z 11 partnerami: strefami ekonomicznymi, organizacjami oraz najważniejszymi firmami z branży elektromobilności i nowych technologii utworzyła Zachodni Klaster Elektromobilności. Ma on za zadanie zwiększyć oraz połączyć potencjał innowacyjny podmiotów branży sektora motoryzacyjnego, działających na rynku elektromobilności na terenie Dolnego Śląska oraz regionu Polski południowo-zachodniej.

– Jako Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna stawiamy na nowe technologie. Za nami wiele działań związanych z sektorem kosmicznym, energii przyszłości czy elektromobilności. Przykładami mogą być m.in.: podpisane porozumienia z Hyundai Engineering i Ultra Safe Nuclear Corporation, dotyczącego technologii modułowych reaktorów jądrowych (MMR), Last Energy i DB Energy czy Platformą Przemysłu Przyszłości, powołanie Klastra Technologii Kosmicznych „Silesian Space Valley”, który zrzesza firmy z branży kosmicznej i nowych technologii: SatRev, Saule Technologies, Columbus Energy i TUATARA – dodaje Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W 2022 r. sprzedana została blisko 12-hektarowa działka należąca do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W podstrefie LSSE Krzywa powstanie wielofunkcyjny hub transportowy Finėjas Polska. Nakłady inwestycyjne litewskiej spółki tylko w pierwszym etapie wyniosą 8 mln euro. Realizacja centrum logistycznego przewidziana jest na II kwartał 2024 r. Inwestycja w podstrefie LSSE Krzywa, w związku z powstaniem wielofunkcyjnego węzła transportowego Finėjas Polska, wiąże się z utworzeniem biura oraz centrum kierowców.

Jedną z najważniejszych wiadomości 2022 r. jest również historyczna inwestycja firmy VIESSMANN, która na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zbuduje nowy zakład produkcyjny pomp ciepła. Spółka deklaruje imponujące nakłady inwestycyjne w wysokości 1 mld zł oraz zatrudnienie 1700 osób.

Jednak LSSE to nie tylko działalność związana tylko z obszarami inwestycyjnymi. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem czterech klastrów: Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego, Dolnośląskiego Klastra Technologii Kosmicznych „Silesian Space Valley” oraz wspominanego już Zachodniego Klastra Elektromobilności. Aktywnie uczestniczy także w działalności Dolnośląskiego Klastra Lotniczego, który utworzono m.in. z jej inicjatywy. Klastry powstały w celu łączenia potencjału gospodarczego i naukowego, tworząc fundament do współpracy dla szkół, inwestorów, samorządów oraz instytucji okołobiznesowych.

Konkretne wsparcie LSSE dla polskich i ukraińskich przedsiębiorców

Decyzje o wsparciu oferowane są różnorodnym inwestorom – od światowych koncernów przez średnie firmy aż do małych i mikroprzedsiębiorców. Pracownicy LSSE doradzają i pomagają przedsiębiorcom na każdym etapie procesu inwestycyjnego.

– Departament Obsługi Przedsiębiorców Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest do dyspozycji wszystkich zainteresowanych skorzystaniem ze wsparcia w ramach rządowego programu Polska Strefa Inwestycji. Przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się więcej na ten temat na naszych dedykowanych spotkaniach „Strefa dla Biznesu”, które organizujemy wspólnie ze samorządami. Skierowane są one przede wszystkim do prezesów, dyrektorów finansowych, głównych księgowych, pracowników działów finansowo-księgowych i podatkowych oraz działów: rozwoju, innowacji i inwestycji w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w ramach PSI/SSE, a także do przedsiębiorców zainteresowanych otrzymaniem pomocy regionalnej – mówi Justyna Hubiak, dyrektor Departamentu ds. Obsługi Przedsiębiorców Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Najbliższe spotkanie planowane jest na czwartek, 9 marca w Zagrodnie. Podczas „Stref dla Biznesu” eksperci opowiadają m.in. o: możliwościach skorzystania z ulgi podatkowej CIT/PIT do 45% poniesionych kosztów inwestycji nawet przez 15 lat, łatwiejszych warunkach uzyskania zwolnienia podatkowego, możliwościach realizowania inwestycji na nieruchomości, instrumentach antyinflacyjnych oraz innych formach wsparcia lokalnego biznesu w dobie kryzysu.

24 lutego mija rok od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. Polacy od pierwszych dni rosyjskiej inwazji wspierają naród ukraiński i przedsiębiorców, którzy planują relokację swojego biznesu do Polski i chcą prowadzić działalność gospodarczą w naszym kraju. LSSE wraz z partnerami zorganizowała wiele wydarzeń także dla ukraińskich przedsiębiorców, m.in.: konferencję „Miasto – przestrzeń dla biznesu. Przedsiębiorczość ukraińska w Polsce”, Letnią Szkołę Przedsiębiorczości „Biznesowe ABC dla uchodźców z Ukrainy” czy webinarium dot. oferty pomocy publicznej dla ukraińskich przedsiębiorców. W jubileuszowym roku swoją działalność rozpoczęło biuro LSSE we Lwowie, które inicjuje bezpośrednie kontakty z samorządowcami i przedsiębiorcami na Ukrainie.

Fundacja LSSE działa już od roku

LSSE jako pierwsza strefa ekonomiczna w Polsce powołała do życia swoją fundację. Fundacja LSSE jest naturalną konsekwencją działań strefowych, podejmowanych w poczuciu społecznej odpowiedzialności biznesu, mających na celu kompleksowe kształtowanie warunków dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego. Dzięki fundacji możliwe jest podejmowanie działań społecznych na szerszą skalę, tj. na rzecz otoczenia, w którym funkcjonuje Strefa, w wielu sektorach życia społecznego: szkolnictwo, ekologia, ochrona zdrowia czy kultura i sztuka.

– Fundacja LSSE dzięki fundatorom, pozyskanym środkom zewnętrznym oraz własnej aktywności przekazała dotychczas na rzecz Ukrainy pomoc wartą już ok. 2 mln złotych – w tym środki finansowe, transporty z profesjonalnym sprzętem medycznym, specjalistyczne apteczki i leki (w ramach współpracy z Fundacją KGHM przy projekcie „Solidarni z Ukrainą”), produkty żywnościowe i artykuły higieny osobistej. Oprócz pomocy typowo materialnej Fundacja LSSE razem z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, zorganizowała konferencje tematyczne – „Szkoła OdNowa”, „Biznes OdNowa”. Była też partnerem szkolenia „Biznesowe ABC dla uchodźców z Ukrainy”, które okazało się wielkim sukcesem – podsumowuje Aleksandra Jurkiewicz, prezes Fundacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Fundacja LSSE to działania skierowane nie tylko na pomoc Ukrainie. To przede wszystkim wsparcie lokalnych przedsięwzięć. W ciągu roku swojej działalności Fundacja udzieliła wsparcia dla ponad 150 instytucji, stowarzyszeń i organizacji z gmin i powiatów aglomeracji legnicko-głogowskiej. Pomoc przeznaczona została na wiele różnych wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i społecznych w regionie.z

Źródło: mat. prasowe LSSE

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie