Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnickie historie: 25 kwietnia, czyli dzień powrotu państwa

Mateusz Różański
25 kwietnia 1945 roku wciąż trwała wojna. Sześćdziesiąt kilka kilometrów na wschód ciągle broniła się Festung Breslau, czyli hitlerowska twierdza, w jaką Hitler zamienił Wrocław. Armia Czerwona atakowała już co prawda Berlin, ale tu, na południu Dolnego Śląska nadal znajdowały się mocne siły niemieckie. I to niedaleko, bo front przebiegał tuż za Jaworem. Całe Sudety, a potem Czechy wciąż były we władaniu Niemców.

Właśnie w takiej sytuacji pojawili się w Trzebnicy pierwsi urzędnicy, którzy rozpoczęli organizowanie administracji wojewódzkiej w naszym regionie. Była to tzw. grupa kielecka, licząca prawie 300 osób. Właśnie około 25 kwietnia w tym miasteczku na północy Dolnego Śląska rozpoczęło działanie pierwsze polskie kino "Polonia".

Zobacz też: Związkowcy walczą o wolne niedziele

Polscy urzędnicy, 25 kwietnia 1945 roku, o godz. 13.30 przyjechali też do Legnicy z zadaniem organizowania administracji miejskiej. Znaleźli się w niej przedstawiciele Ministerstwa Skarbu, Wojewódzkiego Urzędu Śledczego i Ministerstwa Administracji Publicznej. Dokładnie znamy przebieg pierwszej uroczystości, inaugurującej przyjazd polskich władz do miasta, które od ponad 2,5 miesiąca było już w rękach Armii Czerwonej.

"O godz. 14 odbyła się uroczystość wciągnięcia polskiej flagi na maszt przed budynkiem przy Martinstrasse 13 (obecnie ulica Macieja Rataja), który był pierwszą siedzibą polskich władz administracyjnych". - czytamy w książeczce Włodzimierza Kalskiego "Liegnitz znaczy Legnica".

Dwa dni później urzędowanie rozpoczął pochodzący z Wielkopolski Władysław Stasierski, który został pierwszym pełnomocnikiem Rządu RP na obwód miasta Legnicy, czyli praktycznie prezydentem miasta. Zarząd Miejski, czyli magistrat, rozpoczął swoją pracę 7 maja. Wcześniej, bo 5 maja ruszyła zawodowa Straż Pożarna, 6 maja - Obwodowy Urząd Poczty. Z kolei 7 czerwca, na kilka miesięcy, z Trzebnicy przeniesiono do Legnicy siedzibę władz województwa.

Zobacz też: Śmieciowe deklaracje do końca kwietnia

Stasierski pełnił swoją funkcję do 8 lipca, kiedy to wyjechał po tym, jak dowódca garnizonu Armii Czerwonej Konstanty Rokossowski nagle nakazał Polakom wyprowadzenie się z centrum za Kaczawę. Wrócili dopiero w październiku.

Po Stasierskim, 15 sierpnia władzę w Legnicy objął kolejny prezydent płk Karol Myrek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto