Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnicki szpital dostanie od WOŚP sztuczną nerkę

Agata Grzelińska
Dzięki pomocy Orkiestry mali pacjenci nie będą już wożeni z Legnicy do Wrocławia
Dzięki pomocy Orkiestry mali pacjenci nie będą już wożeni z Legnicy do Wrocławia Piotr Krzyżanowski
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy otrzyma od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sztuczną nerkę dla dzieci. Trafi ona na oddział neonatologiczny.

- Jest niezbędna do ratowania życia dzieci po zatruciach lekami lub grzybami - mówi Wojciech Kowalik, ordynator oddziału neonatologii w Legnicy.

Urządzenie jest też wykorzystywane w leczeniu wrodzonej niewydolności nerek lub ich wad. Dwaj lekarze z neonatologii będą przeszkoleni w obsłudze sztucznej nerki.

Dotychczas na Dolnym Śląsku taki sprzęt miała tylko Akademia Medyczna we Wrocławiu.

- Rocznie mamy kilkoro pacjentów, którzy wymagają podłączenia do sztucznej nerki. Teraz dzieci musimy przewozić do Wrocławia, ale już wkrótce będziemy je dializowali na miejscu - dodaje Kowalik. - To znacznie poprawia komfort leczenia i podnosi skuteczność.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od lat wspiera legnicki szpital. Podarowany przez nią sprzęt trafia zwykle na oddział neonatologiczny.

- Od 1996 roku otrzymaliśmy od Orkiestry sprzęt medyczny warty w sumie 1 milion złotych - wylicza Marlena Mokrzanowska, rzeczniczka legnickiego szpitala. - To między innymi inkubatory, kardiomonitory, aparat EKG, respirator noworodkowy, ssaki elektryczne, pompy infucyjne, ostalmoskop do badania dna oka czy urządzenie do badania potencjałów słuchowych.

We wrześniu do tego szpitala trafi też inny sprzęt wart milion złotych. Będą to m.in. zakupione za szpitalne pieniądze: inkubatory (8), respiratory (4), kardiomonitory (10) i lampy do fototerapii (5). Urządzenia zasilą oddziały intensywnej terapii, neonatologii i neurochirurgii. Tam trafią dwufazowe defibrylatory oraz aparaty EKG. Specjalistyczne urządzenie do badań otrzyma też dział patomorfologii.

Nowa aparatura ma o wiele większe możliwości od tej używanej obecnie. Nowoczesne kardiomonitory będą np. mierzyły poziom dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym przez noworodki.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto