Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnicka kardiologia leczy zaburzenia rytmu serca zimnem i szkoli się w Zabrzu

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Już kilkanaście zabiegów krioablacji migotania przedsionków i ablacji RF wykonali kardiolodzy z naszego szpitala w Pracowni Elektrofizjologii we współpracy z specjalistami ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. To nowe wysokospecjalistyczne usługi w ofercie oddziału, które w nowoczesnej kardiologii stały się standardem.

Dlaczego te zabiegi są tak istotne dla pacjentów?

Nasz organizm jest jak inteligentny dom, w którym funkcjonuje zsynchronizowany, mocno wyspecjalizowany układ elektryczny – odpowiada Barbara Engel lekarz kierujący oddziałem kardiologicznym.

Jest on wrażliwy na najdrobniejsze nawet odstępstwa i spięcia. Tym właśnie są zaburzenia rytmu pracy serca, które w dłuższym etapie mogą prowadzić do niewydolności tego narządu. Żeby temu zapobiec przez całe lata stosowano różne leki przeciwarytmiczne, których skuteczność była mocno ograniczona, a na dodatek miały one swoje działania uboczne. Dziś proponujemy pacjentom inwazyjne zabiegi: krioablacji i ablacji za pomocą fal o częstotliwości radiowej (ablacja RF). Ich podstawą są: doświadczona kadra i odpowiednia pracownia. Skuteczność zabiegów w zapobieganiu nawrotom arytmii jest bardzo wysoka.

Legnicka kardiologia leczy zaburzenia rytmu serca zimnem i szkoli się w Zabrzu
szpital.legnica

Pracownia hemodynamiki i elektrofizjologii

W legnickim szpitalu funkcjonuje już Pracownia Hemodynamiki.

Uzupełniliśmy ją w to co niezbędne do przeprowadzenia nowych zabiegów
Przypomnijmy, że w pracowni hemodynamiki już od 2012 roku we współpracy z lekarzami z Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie prowadzimy program kompleksowej diagnostyki i leczenia choroby niedokrwiennej serca u pacjentów w Zagłębiu Miedziowym– dodaje Barbara Engel.

Zabiegi koronarografii i angioplastyki wieńcowej przeprowadzane są z użyciem najnowszej generacji stentów wieńcowych oraz nowoczesnych technik obrazowania wewnątrznaczyniowego z wykorzystaniem ultrasonografii wewnątrznaczyniowej i optycznej tomografii koherentnej. Dodatkowo u pacjentów z najbardziej zaawansowaną formą miażdżycy tętnic wieńcowych przeprowadzane są zabiegi otwarcia przewlekłych okluzji tętnic wieńcowych (CTO), zabiegi z wykorzystaniem techniki aterektomii rotacyjnej (rotablacji) i nowoczesnej litotrypsji wewnątrznaczyniowej, a u tych najciężej chorych zabiegi ze wspomaganiem układu krążenia z użyciem balonu do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej.

Legnicka kardiologia leczy zaburzenia rytmu serca zimnem i s...

Elektrofizjolodzy szkolą się w Zabrzu

W oddziale pracuje 9 kardiologów, kolejnych trzech lekarzy jest w trakcie specjalizacji.

W tym gronie są doskonali hemodynamiści - podkreśla Barbara Engel. Chwali również pielęgniarki. To bardzo dobrze wykształcone specjalistki. Również dzięki ich wysokiej wiedzy nasz cały zespół może świadczyć wysoką jakość nowoczesnych usług.

Już od dłuższego czasu kadra oddziału szkoli i nabiera doświadczenia w zabiegach ablacji pod okiem zabrzańskich specjalistów, którzy towarzyszą naszemu zespołowi od pierwszych zabiegów. Z naszego ośrodką szkolą się kardiolodzy lek. med. Mateusz Barycki i lek. med. Michał Korda. Ze strony Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu z naszym oddziałem współpracują: dr hab. n. med. Adam Sokal, prof. dr n. med. Oskar Kowalski, dr n. med. Patrycja Pruszkowska – Skrzep oraz prof. dr n. med. Radosław Lenarczyk.
Pierwsze sześć zabiegów przeprowadzono w naszym szpitalu 30 kwietnia, kolejnych siedem 7 maja.

Krioablacja i ablacja RF

Najogólniej można powiedzieć, że krioablacje i ablacje RF to zabiegi polegające na zniszczeniu ogniska będące źródłem arytmi. W znieczuleniu miejscowym żyłą udową wprowadza się do serca specjalne cewniki i bez wchodzenia w szczegóły – dociera się do miejsca odpowiedzialnego za generowanie arytmii. Następnie to miejsce schładzamy nawet do temperatury – 70 st. C w przypadku krioablacji lub rozgrzewamy do temperatury 40-70 st. C w przypadku ablacji RF. Przez takie działanie dochodzi do likwidacji tkanki, która nieprawidłowo przewodzi impulsy elektryczne – wyjaśnia lek. Mateusz Barycki.

Pod opieką specjalistów z Zabrza wykonaliśmy zabiegi krioablacji migotania przedsionków oraz ablacje RF innych nadkomorowych zaburzeń rytmu tj. ablacje trzepotania przedsionków, nawrotnego częstoskurczu węzłowego i dodatkowych dróg przewodzenia. Jakie umiejętności trzeba posiadać żeby przeprowadzać takie zabiegi? Podstawą jest wiedza teoretyczna, a następnie dołożyć do tego trzeba zdolności manualne – dodaje lek. Michał Korda./cyt]

COMPONENT {"params":{"text":"Poradnia Zaburzeń Rytmu","id":"poradnia-zaburzen-rytmu"},"component":"subheading"}

Przed rozpoczęciem nowych zabiegów przy Poradni Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy utworzono Poradnię Zaburzeń Rytmu Serca. Przyjmujemy w niej pacjentów z rozpoznanymi zaburzeniami rytmu do tej pory leczonych farmakologicznie, kwalifikujemy chorych do zabiegów ablacji, którzy odniosą korzyść z takich zabiegów oraz monitorujemy stan pacjentów po zabiegach – wyjaśnia Michał Korda.
Pacjentów mogą do nas kierować wszyscy lekarze.

COMPONENT {"params":{"source":"nm","show_thumbnails":true,"prev_id":"8819273"},"component":"gallery"}

źródło szpital.legnica

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto