Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica: Polsko-Niemiecko-Rosyjski projekt

ECH
Stowarzyszenie "Pamięć i Dialog" oraz Legnicka Biblioteka Publiczna organizują prezentację publikacji "Wymuszeni sąsiedzi. Ludność Legnicy w latach 1945-1962".

Projekt zrealizowało w 2012 roku troje studentów Uniwersytetu Europejskiego Viadrina: Alisher Alimurzaev z Rosji, Martin König z Niemiec, Elżbieta Szumańska z Polski pod kierunkiem dr Wojciecha Konduszy z Legnicy.
Publikacja dotyczy polskiej i radzieckiej propagandy historycznej oraz jej wpływu na stosunki pomiędzy polską i niemiecką ludnością cywilną, a żołnierzami radzieckimi w Legnicy w latach 1945-62.

Zobacz również: Centrum integracyjne na Zakaczawiu

Autorzy tekstu w swojej pracy starają się, między innymi, odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań: Jaki wpływ miały oficjalne zarządzenia dotyczące tej koegzystencji na interpretację historii? W jaki sposób państwowa propaganda wpłynęła na postrzeganie II wojny światowej i na wzajemne postrzeganie się różnych narodowości? Trójka studentów pod okiem swojego opiekuna skupiła się głównie na historii legnickich Niemców, propagandzie historycznej uprawianej w regionie, dziejach pomników i muzeów radzieckiej Legnicy, znaczeniu gazety jako środka propagandowego oraz doświadczeniach zdobytych w trakcie wyjazdu do Wuppertalu, gdzie znajduje się muzeum "Zbiory Legnickie".

W trakcie pracy nad "Wymuszonymi sąsiadami" autorzy wielokrotnie odwiedzali Legnicę i rozmawiali z jej mieszkańcami, ale mieli również kontakt z obecnymi mieszkańcami byłego NRD czy RFN. Oprócz tego konieczne było studiowanie dostępnej literatury i materiałów źródłowych tj. wspomnień, dzienników, opracowań, monografii, gazet itp.

Zobacz także: Wypadek na al. Piłsudskiego (FOTO)

- Dzięki temu dokładnie i z różnych perspektyw udało się opisać poszczególne fazy traktowania obywateli niemieckiej narodowości - informuje Franciszek Grzywacz ze Stowarzyszenia "Pamięć i Dialog" i wydawca książki.
Spotkanie odbędzie się w piątek, 15 lutego, o godz. 17 w Legnickiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piastowskiej 22.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto