Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica: Kto może jeździć autem bez pasów?

ZYG
foto: Piotr Krzyżanowski
Jak pokazał przykład legniczanina, takie zwolnienie może wystawić nawet stomatolog.

Legniccy policjanci zatrzymali samochód prowadzony przez starszego mężczyznę, który nie miał zapiętych pasów. Widok mundurowych zupełnie nie speszył kierowcy. Zapytany, dlaczego jeździ bez pasów, odparł, że jest chory. Na dowód pokazał funkcjonariuszom zaświadczenie, że dolegliwości nie pozwalają mu zapinać pasów. Policjanci o mało nie padli z wrażenia, gdy zobaczyli, że dokument podpisał lekarz stomatolog.

– Z prawnego punktu widzenia wszystko jest w porządku – mówi komisarz Jacek Nitka, szef legnickiej drogówki. – Kierowca nie dostał mandatu. Trochę dziwna sytuacja, ale my nie komentujemy zachowań lekarzy – dodaje.

Policjanci z legnickiej drogówki na każdym kroku podkreślają, że jazda w zapiętych pasach może uratować życie.
– Oczywiście są sytuacje, że ktoś nie może jeździć w zapiętych pasach – dodaje komisarz Jacek Nitka. – Ale ze względu na własne bezpieczeństwo nie należy tego nadużywać.

Według ministerstwa zdrowia wystawienie zaświadczenia przez dentystę jest jak najbardziej zgodne z prawem. Kwestię zwolnienia z obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Nie dotyczy to: osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu używania pasów; kobiety o widocznej ciąży; kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera; instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania.

A także policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej; funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych, zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej, konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych, osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Pozostałe osoby, kierujące samochodami oraz przewożone takimi pojazdami wyposażonymi w pasy bezpieczeństwa są obowiązane korzystać z nich podczas jazdy.
– W obowiązujących przepisach nie zostało unormowane, jaki lekarz jest uprawniony do wydawania orzeczenia o przeciwwskazaniu używania pasów, nie została również sprecyzowana jego forma – mówi Piotr Olechno z ministerstwa zdrowia. – Nie ma określonego wzoru takiego orzeczenia.

Wystarczy stosowna adnotacja na zaświadczeniu lekarskim od lekarza leczącego (np.: lekarza podstawowej opieki zdrowotnej) lub konsultującego kierowcę, który ubiega się ze względu na stan zdrowia o takie zaświadczenie.

W takich przypadkach zaświadczenie lekarskie powinno być honorowane. Adnotacja od lekarza nie musi zawierać informacji o przyczynach takiego zwolnienia, bo każdego lekarza, więc również stomatologa obowiązuje tajemnica lekarska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto