Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica: Konkurs Sztuki Złotniczej - JAKOŚĆ rozstrzygnięty, zobaczcie zdjęcia

Piotr Krzyżanowski
Piotr Krzyżanowski
Zdjęcia Piotr Krzyżanowski
Legnicka galeria sztuki już po raz 31 organizuje Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, tym razem pod hasłem JAKOŚĆ / QUALITY. Właśnie jurorzy pod przewodnictwem Any Piny ocenili blisko 180 zgłoszeń artystów z 30 krajów i zakwalifikowali prace do wystawy pokonkursowej. Jednak laureatów poznamy podczas kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO w dniach 5-6 maja 2023 r. Zobaczcie prace zakwalifikowane i niezakwalifikowane do wystawy konkursowej.

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodące wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs dedykowany jest projektantom i twórcom biżuterii artystycznej. Promuje kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej, a zarazem – twórcze wypowiedzi na temat problemów współczesnego świata. Konkurs co roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim, nawiązując do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego świata i współczesnych ludzi, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego. Tym razem zapraszamy artystów do dyskusji nad zagadnieniem JAKOŚCI w biżuterii.

JAKOŚĆ

W czasach nieustannych zmian przynajmniej jedna rzecz w odniesieniu do biżuterii wydaje się niezmienna. To parametr jakościowy. Czy jednak dzisiaj wciąż jeszcze jakość definiuje kształcona latami perfekcja rzemieślniczego wykonania, ekwiwalent materialny mierzony przelicznikiem uncji złota lub zastosowaniem kamieni szlachetnych, a może marketingowa wartość logo lub sygnatura artysty? Najpierw projektanci mody, a obecnie projektanci wzornictwa przewartościowali znaczenie podstawowych pojęć, które kiedyś wydawały się paradygmatem. Nowe punkty odniesienia wyznaczające standard jakościowy to zrównoważony rozwój, doświadczenie zamiast posiadania, demokratyzacja luksusu, relacje z odbiorcą. Z pewnością projektanci autorskiej biżuterii znajdą równie inspirujące odpowiedzi. Czym jest dla was JAKOŚĆ?
prof. Sławomir Fijałkowski

Jury obradowało w składzie:

Sławomir Fijałkowski – profesor sztuk plastycznych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku Projektowanie Biżuterii oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Sztuki i Wzornictwa Przemysłowego w Linz (Austria). Pracował na wielu uczelniach prywatnych i państwowych, obecnie prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się projektowaniem produktu i biżuterii we współpracy z renomowanymi producentami oraz designem autorskim. Uczestnik, organizator oraz kurator wielu wystaw biżuterii i wzornictwa, autor tekstów, analiz, opracowań teoretycznych i naukowych oraz programów dydaktycznych dotyczących współczesnego wzornictwa. Od ponad 20 lat pełni funkcję generalnego konsultanta Legnickiego Festiwalu SREBRO, co roku zasiada także w jury Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. W 2020 r. objął funkcję kuratora Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto