MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica: Dolnośląska Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023, zobaczcie zdjęcia

Piotr Krzyżanowski
Piotr Krzyżanowski
Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Zdjęcia Piotr Krzyżanowski
W hali sportowej przy Zespole Szkół Integracyjnych w Legnicy odbyła się Dolnośląska Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023.

1 września 2022 roku w Zespole Szkół Integracyjnych im. Piastów Śląskich w Legnicy odbyła się dolnośląska inauguracja roku szkolnego. Zespół Szkół Integracyjnych jako jedyna placówka w mieście, kształci dzieci niepełnosprawne na etapie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego. W roku szkolnym 2022/2023 w tej szkole będzie funkcjonowało 47 oddziałów, w tym 21 oddziałów integracyjnych, do których uczęszczało będzie 72 uczniów niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Udział w uroczystości wzięli m.in. prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, wojewoda Jarosław Obremski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, starosta legnicki Adam Babuśka, nauczyciele i dyrektorzy legnickich szkół oraz pierwszoklasiści ZSI, których pasowanie odbyło się podczas wydarzenia.

Naszym bogactwem są dzieci, które rozpoczynają swój bieg. Mam nadzieje, że wszyscy dobiegniecie do swoich celów i aspiracji. To jest najważniejsze – żebyście osiągnęli wszystko, co sobie wymarzycie – powiedział Tadeusz Krzakowski i jednocześnie były dyrektor ZSI.

W roku szkolnym 2022/2023 w Legnicy nowy rok szkolny rozpocznie ponad 20 tysięcy uczniów w ok. 150 szkołach publicznych i niepublicznych. Na oświatę przeznaczono w tym roku ponad 240 milionów złotych.

Nauczyciele, mam nadzieję, że dacie uczniom swobodę biegu i wyboru ścieżki, którą młodzi ludzie będą chcieli podążać. A Wam, uczniowie, życzę, żeby ten rok był wspaniałą przygodą – dodał prezydent.

W Polsce naukę w nowym roku szkolnym rozpoczyna ok. 4,5 milionów uczniów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, z czego 330 tysięcy na Dolnym Śląsku. W tym roku do dolnośląskich uczniów dołączyło ok. 18 tysięcy uczniów z Ukrainy (ok. 175 tys. w Polsce).

Z wielką radością przyjęłam zaproszenie do tej pięknej i mądrej szkoły. Gratuluję dyrektorom szkoły – obecnemu i poprzednim, który stworzyli tę bardzo potrzebną szkołę. W tym roku 520 milionów złotych trafia do szkół integracyjnych, na dodatkowe wsparcie specjalistów: psychologów, pedagogów, logopedów i neurologopedów. Pierwszy raz takie wsparcie trafi również do przedszkoli. Bo najbardziej pożądana w edukacji jest sytuacja, w której każde dziecko, bez wyjątku, otrzymuje warunki nauki dopasowane do jego potrzeb i możliwości – mówiła wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Szkoła ma przygotować nas do tego, żebyśmy z wyboru byli Polakami, Dolnoślązakami, legniczanami. Bo z Legnicy można być dumnym i niech szkoła Was w tym utwierdza! – mówił Wojewoda Dolnośląski, Jarosław Obremski.

Symbolicznie – dzwonkiem – rok szkolny rozpoczął kurator Roman Kowalczyk.

Przyszło nam współczesnym Polakom, Dolnoślązakom żyć w czasach ciekawych, czyli dziwnych i niebezpiecznych. Dlatego apeluję do wszystkich o solidarność i cierpliwość, bo tylko one zapewnią nam zwycięstwo. Wszyscy razem jesteśmy jedną, wielką, oświatową rodziną. Nowy rok szkolny 2022/2023 na Dolnym Śląsku uważam za otwarty! – powiedział kurator.

Na zakończenie inauguracji roku szkolnego obyło się ślubowanie i pasowanie uczniów I klasy ZSI w Legnicy oraz występy artystyczne szkolnego chóru i zespołu tanecznego Balbinki. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia:

Legnica: Dolnośląska Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023, z...

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto