MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica. Chcą wyciąć ponad 20 drzew w zabytkowym parku. W miejscu zadrzewionej alejki ma być zbiornik na deszczówkę. Zdjęcia, film

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Alejka w zabytkowym Parku Miejskim w Legnicy zostanie doszczętnie zniszczona? Ponad 20 rosnących tu drzew oznaczono czerwonym znakiem. Prezydent Maciej Kupaj poinformował, że w miejscu alejki, pod ziemią, ma powstać zbiornik na deszczówkę. Związane to jest z planowaną budową drogi tuż przy parku oraz rozbudowującym się osiedlem w pobliżu. Dziś 4 lipca prezydent po konsultacjach wstrzymał decyzję o wycince drzew.

Drzewa w alejce w Parku Miejskim do wycinki? Pod nią ma być zbiornik na deszczówkę

Około 25 drzew, w tym kilkanaście tworzących piękną, zacienioną aleję w Parku Miejskim w Legnicy oznaczono czerwonym krzyżykiem. To znak, że drzewa mają zostać wycięte. Jak udało nam się ustalić, ma to związek z planowaną budową drogi obok parku oraz inwestycją deweloperską.

O budowie przedłużenia ulicy Mickiewicza w miejscu dzisiejszej nieprzejezdnej ścieżki biegnącej wzdłuż Parku Miejskiego pisaliśmy wcześniej:

Przetarg na budowę drogi wygrała firma Budromos z ceną 6 mln 846 tys. zł. Droga ma być ukończona w sierpniu 2025 roku. Ze względu na jej budowę do wycinki pójdą drzewa rosnące tuż przy ścieżce. Informacja ta wywołała poruszenie wśród mieszkańców, którzy wyrażają sprzeciw wobec budowy drogi dosłownie tuż przy zabytkowym parku. Inni podkreślają, że droga w tym miejscu odciąży ruchliwą ul. Jaworzyńską. Jednak prawdziwe oburzenie i zdziwienie legniczan wzbudził fakt, że czerwonym znakiem X oznaczono także drzewa znajdujące się w sporej odległości od nowej drogi. Drzewa tworzące jedną z najładniejszych alejek w parku.

Klaudia Korfanty

Piękna alejka znajduje się w znacznej odległości od budowanej drogi, zaraz za Ogrodem Francuskim z multimedialną fontanną. Dlaczego zatem drzewa przeznaczono do wycinki? Jak poinformował na Facebooku prezydent Maciej Kupaj w miejscu zielonej alei ma powstać... zbiornik na deszczówkę.

Analizujemy możliwe warianty. Niestety projekt zakładał wycinkę - napisał na Facebooku prezydent Legnicy Maciej Kupaj.

Wycinka drzew wstrzymana

W czwartek 4 lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta, wykonawcy prac oraz dewelopera. Decyzję o wstrzymaniu wycinki drzew podjął prezydent miasta Maciej Kupaj. Również dzisiaj nastąpiło przekazanie terenu wykonawcy robót pod budowę nowej drogi. Zgodnie z pierwotną koncepcją z 2022 roku na terenie parku miał także powstać zbiornik zbierający wody opadowe z tej części miasta, głównie z nowo budowanego osiedla przy ul. Piastów Legnickich. Projekt i propozycja lokalizacji zbiornika to inicjatywa inwestora. Decyzja ta spowodowała, że trzeba byłoby wyciąć kilkadziesiąt dodatkowych drzew. Na obecną chwilę wycinka drzew została wstrzymana.

Chcemy doprowadzić do tego, aby do wycinki drzew nie doszło. Jak tylko ustalimy konkretne możliwości wyjścia z tej sytuacji, przedstawimy je mieszkańcom. Możecie być Państwo pewni, że zrobimy wszystko, aby uratować drzewa – powiedział Jacek Baszczyk, zastępca prezydenta Legnicy.

Zobaczcie zdjęcia i film, na którym słychać śpiew ptaków zagłuszany przez trwającą obok budowę.

Legnica. Chcą wyciąć ponad 20 drzew w zabytkowym parku. W mi...

Lokalizacja alejki:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto