Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica. Bardzo Młoda Kultura - piątkowy wernisaż został przeniesiony do sieci

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Galeria Sztuki w Legnicy
Galeria Sztuki w Legnicy informuje, że planowany na piątek 16 października wernisaż prac powstałych w ramach cyklu Bardzo Młoda Kultura nie odbędzie się, jak wcześniej zapowiadano, w Otwartej Pracowni Sztuki. Wernisaż został przeniesiony do sieci.

Bardzo Młoda Kultura – piątkowy wernisaż przeniesiony do sieci

Wernisaż wystawy prac powstałych w ramach projektu Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania (Bardzo Młoda Kultura) nie odbędzie się w tradycyjnej formule.

„W przeddzień czerwonej strefy, w trosce o wspólne bezpieczeństwo wernisaż przeprowadzimy wyłącznie online, w zaplanowanym terminie – już w ten piątek, o godzinie 18:00, na naszym galeryjnym Facebooku i YouTube” – tłumaczą organizatorzy wystawy, nie kryjąc nadziei, że ponad czterdziestu licealistów biorących udział w przedsięwzięciu zasiądzie wieczorem przed ekranami własnych monitorów.

Sednem tegorocznej edycji programu Bardzo Młoda Kultura są wideoeseje inspirowane literaturą, zrealizowane przez młodych z dwóch legnickich ponadpodstawówek: I LO i ALO, pod opieką polonisty Tomasza Dziurzyńskiego, słynącego z zarażania pasją do książek, kultury i sztuki.

„Zastanawialiśmy się, czy prawdą jest dość powszechna opinia popularna wśród średniego i starszego pokolenia animatorów kultury, wykładowców, ludzi sztuki, że młodzież nie czyta. Chcieliśmy sprawdzić który ze światów jest jej bliższy – świat książek czy świat wirtualny. Zaryzykować, że uda się je pogodzić i połączyć, zarówno na poziomie percepcji, jak i kreacji” – opowiada o pomyśle Małgorzata Dancewicz.

Odpowiedzią są prace wideo oraz plakaty z kluczowymi cytatami z intrygujących młodzież dzieł. Wystawa z projekcją ma miejsce w Otwartej Pracowni Sztuki przy ul. Chojnowskiej 19, ale na razie zostanie pusta i chyba nieszybko odwiedza ją jej nastoletni autorzy czy inni widzowie.

Projekt Fahrentheit 451, nawiązuje do tytułu książki R. Bradbury`ego o tym tytule, która ukazuje dystopijną rzeczywistość za siedemnaście tysięcy lat, w której czytanie to największa i karalna zbrodnia społeczna. Ostatni prześladowani czytelnicy potajemnie zamieniają się w „chodzące książki” i przekazują treści klasycznych pozycji kolejnym generacjom. Potrzeba czytania jest więc z jednej strony wykorzenionym dziwactwem, z drugiej – umiejętnością wartą ryzyka, na równi z instynktem samozachowawczym.

Projekt odbywa się w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura Dolny Śląsk 2019-2021, współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, łączącego działania sektora edukacji i kultury. Galeria Sztuki drugi rok z rzędu realizuje go w Legnicy.

Mat: GSz

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto