Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica: 34 lata po powodzi podwyższą wały (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)

Zygmunt Mułek
Jeszcze w tym miesiącu mają ruszyć prace przy podwyższaniu wałów przeciwpowodziowych na przeszło dwukilometrowym odcinku od mostu przy ul. Wrocławskiej do ul. Stromej. Przetarg na te roboty wygrało legnickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego i Melioracji. Koszt przedsięwzięcia to około 2,5 mln zł.

Termin zakończenia robót wyznaczono na koniec listopada przyszłego roku. Kolejne 800 tys. zł ma dołożyć urząd miasta, który wybuduje promenadę na wałach.
- Na tym odcinku zostanie wzniesiony mur o wysokości metra - mówi Jacek Pabisek, zastępca dyrektora legnickiego oddziału Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. - To w dużej mierze zabezpieczy miasto przed zalaniem, ale problemu do końca nie rozwiąże.

Dzięki temu zabezpieczeniu może nie dojdzie już do zalania Legnicy przez wielką wodę. Największa w powojennych dziejach powódź wydarzyła się dokładnie 34 lata temu, w nocy z 1 na 2 sierpnia 1977 roku.

- Wieczorem woda w mieście zrównała się z wałami, a kilka godzin później przerwała je w rejonie Przybkowa - wspomina legnicki historyk Czesław Kowa-lak. - Fala popłynęła ulicą Jawo-rzyńską do centrum. Po drugiej stronie Kaczawy zalała osiedle domków jednorodzinnych Bielany. A 3 sierpnia północną część Legnicy zalała rzeka Czarna Woda.

Według wyliczeń Czesława Kowalaka, na zalanym obszarze Legnicy mieszkało ok. 30 tysięcy osób. W wodzie stało około 950 budynków. Kolejna wielka woda przyszła w lipcu 1997 roku. Dzięki poświęceniu tysięcy legniczan, miasto zostało uratowane. W miejscu, w którym teraz stanie mur, wodę trzymały ułożone worki z piaskiem.

W roku 2004 zostały pod-wyższone wały od mostu przy ul. Wrocławskiej aż do wiaduktu kolejowego. Chronią one przed zalaniem lewobrzeżną część Legnicy i tereny kolejowe. Wzdłuż Wałów Poniatowskiego powstała natomiast promenada ze stylizowanymi latarniami i ławeczkami.
Czy postawienie muru oddali groźbę powodzi?

- Aby zabezpieczyć Legnicę przed takim zagrożeniem, potrzebny jest zbiornik retencyjny w Rzymówce - wyjaśnia Jacek Pabisek. - O tej ważnej inwestycji mówi się od wielu lat. Na jej realizację potrzeba jednak ogromnych pieniędzy, których nie ma. Mur podwyższający wały musi być przedłużony aż do jazu przy ul. Jaworzyńskiej. To będzie kolejny etap inwestycji. Na razie jednak na to przedsięwzięcie też nie ma funduszy - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Legnica: 34 lata po powodzi podwyższą wały (ARCHIWALNE ZDJĘCIA) - Legnica Nasze Miasto

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto