Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Ładne rzeczy” w Galerii Sztuki w Legnicy. Nowa wystawa to prezentacja prac wykładowców Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
mat. Galeria Sztuki w Legnicy
Nowa wystawa w Galerii Sztuki w Legnicy pobudza nie tylko do zachwytu, ale i do refleksji – czy sztuka współczesna może być „ładna”? Wstęp na wystawę jest bezpłatny, można ją zwiedzać do 27 lutego.

Zobacz „Ładne rzeczy” w Galerii Sztuki – nowa wystawa czeka

Organizatorzy zapraszają 25 lutego na spotkanie z autorami wystawy, wykład prof. Zbigniewa Solskiego oraz finisaż. Ekspozycja jest dostępna w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) i w Galerii Ring (Rynek 12-14) od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00, do 27 lutego. Wstęp bezpłatny.

„Ładne rzeczy” – taki tytuł nosi nowa wystawa, prezentowana w dwóch przestrzeniach wystawienniczych Galerii Sztuki. To zbiorowa prezentacja prac wykładowców Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, zrealizowana we współpracy z Grzegorzem Niemyjskim – pochodzącym z Legnicy dziekanem Wydziału, którego pracę również znajdziemy na ekspozycji.

„Ładność jest etapem na drodze do piękna, jest wartością estetyczną. Można powiedzieć, że pomiędzy brzydotą, a pięknem jest właśnie ładność. Ta wystawa to okazja do zatrzymania się, złapania oddechu i po prostu – oglądania” – zaprasza artysta.

Każdy z ponad 30 artystów, których prace znajdują się na ekspozycji, we własny sposób zinterpretował pojęcie „ładności”. W efekcie możemy oglądać ekspozycję pod wieloma względami zróżnicowaną, zawierającą obiekty wykonane za pomocą różnych technik i materiałów, od marmuru i stali, po żeliwo, drewno, żywicę epoksydową i pleksi. Niektóre z prac zaskakują formą, kolorem, a nawet ciężarem, jak zastygła w bezruchu skakanka – symbol dziewczęcej lekkości – która jest ciężka i masywna. Jej autorką jest Anna Bujak – rzeźbiarka, autorka instalacji i rysunków, laureatka stypendiów i konkursów artystycznych. Jej prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jak mówi artystka:

„Rzeźba jest dla mnie medium, za pośrednictwem którego komunikuję idee. Interesuje mnie kondycja człowieka w świecie nowych technologii, w którym wszystko staje się substytutem, związek człowieka z antropocentryczną naturą, jego tęsknota za utraconym światem, traumatyczne rozwidlenia pamięci. Staram się wyabstrahować coś w rodzaju doskonałej formy, która będzie ostra w swoim przekazie”.

Z kolei komputerowe akcesoria Rolanda Grabkowskiego są lekkie, kolorowe, zabawne. Grabkowski prowadził zajęcia z Projektowania Rzeźby w Architekturze i Urbanistyce, obecnie – zajęcia z Rzeźby oraz Rysunkowego Warsztatu Rzeźbiarskiego.

„Płynność formy, organika i hipertrofia, to środki wyrazu, które definiują moje działania twórcze w obszarze rzeźby. Atrybuty te traktuję jako pochodne dotyku – zmysłu stanowiącego podstawowe medium kreacji artystycznej. W celu wzmocnienia witalnych wartości obiektu rzeźbiarskiego, stosuję zabiegi podkreślające napięcia wizualne w obszarach kształtu, faktury oraz polichromii. Oprócz tego, lubię tworzyć rzeźby o niejednoznacznym i czasem ironicznym charakterze” – wyjaśnia artysta.

Wystawa pobudza nie tylko do zachwytu, ale i do refleksji – czy sztuka współczesna może być „ładna”? Każdy z odwiedzających może sam zastanowić się, czym jest „ładność”, czy prezentowane prace wpisują się w tę kategorię oraz czy – pod wysuwającą się na pierwszy plan warstwą estetyczną – możemy doszukać się komunikatu i prowokacji?

Mat. Galeria Sztuki

[g][/g]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto