Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krucze Skały w Jerzmanicach-Zdroju koło Złotoryi. Świetne miejsce na weekendową wycieczkę za miasto! Zobacz zdjęcia

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Krucze Skały w Jerzmanicach-Zdroju stanowią jedną z atrakcji turystycznych Krainy Wygasłych Wulkanów. Nie spotkamy tu tłumów, jednak zapewniamy, że miejsce warto zobaczyć choć raz w życiu! Przeczytajcie więcej poniżej, a w galerii zobaczcie zdjęcia.

Krucze Skały stanowią jeden z efektowniejszych tworów skalnych na terenie Pogórza Sudetów. Ponad stumetrowa ściana piaskowca o niemal idealnie gładkiej i płaskiej powierzchni rozpościera się nad malowniczą Kaczawą. Wzdłuż i wszerz ścian ciągną się długie rysy skalne (szczeliny ciosowe). Są uważane za najdłuższe i najpiękniejsze rysy w Polsce! Wzdłuż kilku z nich wytyczono trasy wspinaczkowe zaopatrzone w stałe punkty asekuracyjne. Oprócz ściany wykształciły się tu liczne formy skalne.

Krucze Skały znajdują się w miejscowości Jerzmanice-Zdrój niedaleko Złotoryi. Z Legnicy dojedziemy tu w około 25 minut. Można zaparkować pod samymi skałami, choćby w pobliżu dawnego dworca, można także rozpocząć wędrówkę od zalewu w Złotoryi - stamtąd na Krucze Skały prowadzi niedługi, leśny szlak.

Dawna popularność Kruczych Skał związana była z istnieniem w Jerzmanicach-Zdroju uzdrowiska. Jedną z atrakcji dla kuracjuszy były właśnie wycieczki na Krucze Skały i do Skalnego Źródła (zwanego też Źródłem św. Jadwigi) z klasycystycznym marmurowym portalem. Wytyczony szlak pozwalał na wejście wykutymi w skale stopniami na skraj urwiska, skąd można było podziwiać piękną panoramę. Dla nich przygotowano alejki spacerowe, punkty widokowe itp. Na uwagę zasługuje także zabytkowy budynek dworca kolejowego z 1896 roku (na zdjęciach w naszej galerii).

Schodki zachowały się do dziś, jednak widok z urwiska w większości zasłaniają drzewa.

Krucze Skały w Jerzmanicach-Zdroju koło Złotoryi. Świetne mi...

Krucze Skały w Jerzmanicach-Zdroju - jak powstały?

Około 80 milionów lat temu na terenie Jerzmanic-Zdroju znajdowało się rozległe, płytkie morze. Spływające z okolicznych terenów rzeki niosły m.in. drobiny piasku, pochodzące z erozji budujących okolicę skał. Przez kilka milionów lat piasek osiadał na dnie, tworząc kilkusetmetrową warstwę. Gdy morze ustąpiło, w wyniku różnorodnych procesów piasek scalał, tworząc skałę - piaskowiec, który możemy oglądać dzisiaj.

Strome zbocza doliny Kaczawy to wynik erozyjnego działania wód tej rzeki, ale nie tylko, bowiem na przykład pionowe zerwy skalne Kruczych Skał są także wynikiem działania w tym miejscu kamieniołomu, pozyskującego kiedyś piaskowiec, cenny materiał budowlany. O jakości jerzmanickiego piaskowca może świadczyć fakt, że w XVII w. użyto go m.in. podczas przebudowy dwóch ważnych wrocławskim budowli: kościoła św. Elżbiety oraz ratusza. Kamieniołom nie działa od wielu lat i już przed II wojną światową Krucze Skały były pomnikiem przyrody, przyciągając rzesze turystów i kuracjuszy wędrujących po okolicznych wzgórzach.

Kliknij w zdjęcie i zobacz, jak obecnie wyglądają Krucze Skały w Jerzmanicach-Zdroju!

Krucze Skały w Jerzmanicach-Zdroju koło Złotoryi. Świetne mi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto