Król Orlinka cher tam - Po górskich szlakach wokół Karpacza najlepiej wspinał się Niemiec

Michał Karpiński
W niedzielę w wyścigu Formuły 1 najlepszy okazał się Michael Schumacher.  W wyścigu dookoła Polski triumfował inny zawodnik o tym samym nazwisku – Stefan.  FOT. MARCIN OLIVA-SOTO
W niedzielę w wyścigu Formuły 1 najlepszy okazał się Michael Schumacher. W wyścigu dookoła Polski triumfował inny zawodnik o tym samym nazwisku – Stefan. FOT. MARCIN OLIVA-SOTO
Stefan Schumacher został zwycięzcą 63. Tour de Pologne. Na czwartym miejscu ze stratą ledwie 31 sekund ukończył wyścig najlepszy z Polaków – Marek Rutkiewicz Schumacher przypuścił atak na zwycięstwo w całej ...

Schumacher przypuścił atak na zwycięstwo w całej imprezie w sobotę. Wtedy to wygrał szósty etap, nazywany królewskim. Po wjechaniu na pętlę wokół Karpacza ostatnie, 20-kilometrowe okrążenie samotnie rozpoczynał Szwajcar Christian Zaugg. Za nim jechało około 40 kolarzy. Zaczęły się niezliczone wręcz akcje. Mocną, pięcioosobową grupę pchali do przodu Rosjanie – Aleksandr Kołobniew i Władimir Jefimkin, ale nie wytrzymali tempa. Fantastyczny atak zaprezentowali Niemcy: Schumacher i Wegmann. Wygrał ten pierwszy, ale my cieszyliśmy się z postawy 5. na mecie Marka Rutkiewicza, który stracił tylko 6 sekund.
– W niedzielę zamierzam obronić żółtą koszulkę – mówił na mecie Schumacher. I dopiął swego.
Ostatni, siódmy etap z Jeleniej Góry do Karpacza miał podobny przebieg. Na ostatnią pętlę kolarze znów wjeżdżali w grupkach. Schumachera trudno było wypatrzeć w czubie, ale na sam koniec wyścigu znów pokazał klasę. Przeczekał wszystkie ataki, to on zaczął najmocniej kręcić pedałami i znów wjechał na Orlinek jako pierwszy, pieczętując zwycięstwo w 63. Tour de Pologne.
My znów z wypiekami na twarzy obserwowaliśmy jazdę Marka Rutkiewicza. Ambitny kolarz polskiej grupy Intel Action przyjechał tym razem na 8. miejscu, tracąc do Niemca zaledwie 5 sekund. Pozwoliło mu to na zajęcie w końcowej klasyfikacji 4. lokaty. Na pochwały zasłużył także Przemysław Niemiec z włoskiej grupy Miche. Piąty w niedzielę kolarz ukończyłby wyścig w pierwszej dziesiątce, gdyby nie trzyminutowa strata na mecie w Toruniu. I to tyle polskich akcentów. Może wspaniała publiczność, która dopingowała kolarzy w Karpaczu, za rok doczeka się większych sukcesów biało-czerwonych. •

Wyniki 6. etapu
(Szczawno-Zdrój – Karpacz, 162,4 km): 1. Schumacher (Niemcy/ Gerolsteiner) – 4:19.39;
2. Wegmann (Niemcy/ Gerolsteiner) – strata 2 s; 3. Evans (Australia/Davitamon-Lotto) – 4 s; 4. Ballan (Włochy/Lampre) – 6 s;