Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Pątnowie pod Legnicą i niezwykłe pozostałości cmentarza! Poznaj historię budowli [ZDJĘCIA]

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Kościół w Pątnowie to niewielka wiejska filia chojnowskiej parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, położona ok. 13 km od Legnicy. Pierwsze wzmianki o kościele w tym miejscu pochodzą z XIV wieku, choć obecna budowla datowana jest na XVIII wiek. Niezwykłym elementem kościoła są pozostałości po nagrobnych płytach i umieszczonych na nich epitafiach. Zobacz je w galerii zdjęć, a poniżej przeczytaj o historii kościoła.

Kościół w Pątnowie pod Legnicą - historia

Kościół w Pątnowie pojawił się po raz pierwszy w źródłach historycznych w 1362 i 1399 roku. Prawdopodobnie była to budowla drewniana. Obecny murowany kościół pw. Św. Jana Chrzciciela wzniesiony został na miejscu starego w 1705-1707 roku. Jest to skromna, jednonawowa barokowa budowla z wysoką wieżą od strony zachodniej. Wieżę wieńczy dwuczęściowy hełm przedzielony ażurowym prześwitem. Dzwon na wieży kościelnej w 1768 roku wykonał Gotthold Koerner z Kożuchowa. Ołtarz, utrzymany w stylu barokowym, pochodzi z ok. 1770 r., podobnie jak i reszta wystroju wnętrza. Kościół należał do najpierw do katolików, później protestantów oraz ewangelików, ostatecznie wrócił do rąk katolików.

Podczas remontu prezbiterium w 2010 roku w kościele odkryto gotyckie malarstwo ścienne, które w 2019 roku zostało wpisane w rejestr zabytków ruchomych. Parafia otrzymała fundusze na prowadzenie prac konserwatorskich.

Zachowane płyty nagrobne i epitafia

W ścianach zewnętrznych kościoła zachowało się kilka płyt nagrobnych z ubiegłych wieków. Pozostałości cmentarza przykościelnego:

  • Górna połowa płyty nagrobnej NN kobiety zmarłej w 1587 roku, być może żona kogoś z rodziny von Schellndorf.
  • Płyta nagrobna Karla Seidela, urodzonego 7 lutego 1857 roku, a zmarłego 25 października 1913 roku.
  • Płyta nagrobna Maximiliana Heinricha Melchiora Hoffmanna-Scholtza, właściciela pobliskich Pawlikowic, urodzonego w Legnicy 8 lipca 1832 roku, a zmarłego w latach 1880.
  • Płyta nagrobna Carla Ferdinanda Matthaeusa Martiusa, pułkownika w stanie spoczynku, urodzonego w Kamieńcu 21 września 1852 roku, a zmarłego w Strzegomiu.
  • Płyta nagrobna Gustava Riegera ur. w 1861, a zmarłego w 1919 roku.

Ciekawym elementem jest także kamienny krzyż pokutny w ogrodzie kościoła.

Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Pątnowie pod L...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto